Warszawski pawilon Zodiak zrewitalizowany
Pawilon Zodiak to nowe miejsce w centrum stolicy, otwarte dla wszystkich Warszawiaków. W odnowionej siedzibie mają się odbywać wystawy, badania i dyskusje na temat przyszłości warszawskiej architektury, zagospodarowania przestrzennego stolicy oraz jej potencjale gospodarczym.
Pawilon Zodiak powrócił w nowej odsłonie
Pawilon Zodiak od lat 60. znajduje się przy Pasażu Wiecha w centrum Warszawy. Wielu mieszkańców stolicy z sentymentem wspomina działający tu kiedyś bar "Zodiak", nad którym nocą jaśniał charakterystyczny neon. Po latach budynek doczekał się rewitalizacji i zyskał nowe funkcje. Teraz jedynie część budynku zajmują lokale gastronomiczne.
Pawilon Zodiak – otwarta przestrzeń do rozmowy
Pawilon Zodiak to teraz miejsce do dyskusji o przyszłości stolicy, nie tylko dla architektów i inwestorów, ale przede wszystkim dla mieszkańców Warszawy. Miasto liczy na to, że dzięki lokalizacji pawilonu w samym centrum miasta, warszawiacy będą licznie odwiedzać placówkę. Ponadto w Zodiaku mają odbywać się spotkania, dyskusje, wykłady, warsztaty i wystawy, nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci.
Pawilon ma przede wszystkim służyć Warszawie i jej mieszkańcom. Tu będą odbywały się dyskusje o architekturze, planach, studium Warszawy, przyszłości i potencjale gospodarczym. Nie zabraknie wystaw. Zapowiada się forum debaty publicznej, laboratorium pomysłów na nowoczesne miasto, miejsce badań i refleksji nad wyzwaniami, które stoją przed metropoliami w XXI wieku - mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy i dodaje – Zachęcam warszawiaków i nie tylko, do odwiedzania tego miejsca i aktywnego uczestnictwa w tworzeniu i rozwoju naszego miasta.
Podział przestrzeni w Pawilonie Zodiak
Na poziomie 0 w pawilonie Zodiak powstało 189 m² przestrzeni wystawienniczej, na której odbywać się będą cykliczne wystawy oraz instalacje. W przyszłości będzie tu również kawiarnia.
Poziom -1 (110 m²) to przede wszystkim sale wykładowe. To tu zaplanowano miejsce do spotkań i dyskusji, z możliwością wyświetlania prezentacji (sala wyposażona jest w rzutnik oraz krzesła).
We wspólnych przestrzeniach pawilonu Zodiak będą organizowane wystawy, instalacje i makiety, tworzone przy współpracy Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy (poziom 0) oraz Oddziału Warszawskiego SARP (poziom -1).
Pawilon zodiak – miejsce prezentacji potencjału gospodarczego stolicy
Pierwsze piętro pawilonu ZODIAK ma być wizytówką gospodarczą Warszawy. Tu spotykać się będą przedstawiciele jednostek naukowych, wiodących centrów transferu technologii oraz instytucji otoczenia biznesu. To miejsce gdzie przyjmowane będą delegacje krajowe i zagraniczne w ramach obsługi inwestorów prowadzonej przez Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy. To tu odbywać się mają warsztaty, seminaria i konferencje związane z promocją potencjału Warszawy, innowacjami w zarządzaniu miastem, a także kameralne rozmowy i negocjacje.
Na poziomie +1 pawilonu Zodiak dostępna jest sala wielofunkcyjna dla 75 osób (106 m²), wyposażona w ścianę wizyjną, rzutnik z ekranem oraz mobilny ekran oraz pomieszczenie na kameralne spotkania dla około 10 osób (20 m²), wyposażone w ekran do prowadzenia prezentacji oraz sprzęt do wideokonferencji. Na tym poziomie jest również duży taras (87 m²) i pomieszczenia techniczne.
Odnowiony kompleks to również znajdujący się przed nim plac
Projekt placu przed pawilonem Zodiak powstał w wyniku współpracy m.st. Warszawy i Oddziału Warszawskiego SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich). Przed budynkiem zagospodarowano aż 515 m² terenu. Cały plac pokryty jest gładkimi, wielkoformatowymi płytami z białego granitu. Dzięki powłoce hydrofobowej można po nich pisać i rysować. Znajduje się tu również kurtyna wodna, która dzięki wbudowanym czujnikom śledzi ruch człowieka i umożliwia pokonanie fontanny suchą stopą. Przed budynkiem pojawiła się także zieleń w postaci całorocznych kubików z roślinnością zimozieloną.
Pawilon Zodiak został „otwarty” na plac, poprzez przeszklenie elewacji i zastosowanie przesuwanych ścian. Całość ma stworzyć przestrzeń otwartą dla mieszkańców podczas letnich miesięcy.
Pawilon Zodiak z dawnym neonem i mozaiką
Na zrewitalizowanym budynku zamontowany został charakterystyczny dla dawnego baru neon "Zodiak". Pierwotnie zaprojektował go prof. Jan Bogusławski, natomiast stworzenie jego kopii zostało powierzone pracowni Jacka Hanaka. Na klatce schodowej budynku odtworzono również mozaikę "Kosmos", którą zaprojektowała Magdalena Łapińska-Rozenbaum. To kopia pierwowzoru według projektu Marii Leszczyńskiej. Mozaika została wykonana z odzyskanych fragmentów stłuczki szklanej pozostałej po oryginale i uzupełniona materiałem pozyskanym z odpadów z huty szkła.
Przypomnijmy, że w latach 2015 i 2016 wybrano dwa zespoły projektantów, którzy zaproponowali swoją wizję modernizacji pawilonu Zodiak oraz przebudowy placu przed nim. W przetargu na modernizację budynku Zodiak zwyciężyła warszawska pracownia Kalata Architekci. To pracownia, która z wyjątkową dbałością podchodzi do detali historycznej koncepcji architektonicznej oraz dąży do zachowania wszelkich możliwych do ocalenia elementów (mozaika czy lastrykowe posadzki). Z kolei w konkursie architektonicznym na koncepcję zagospodarowania otoczenia pawilonu wybrano pracownię Gowin & Siuta, których projekt najtrafniej spełnił stawiane kryteria wpisania się w przestrzeń i charakter miejsca oraz uzupełnienia przyszłych funkcji pawilonu.
Prace rewitalizacyjne budynku i placu sfinansowało m.st. Warszawa.
Pawilon Zodiak jest elementem rewitalizcji Ściany Wschodniej
Rewitalizacja pawilonu Zodiak to kolejny element, który wpisuje się w program rewitalizacji całego zespołu warszawskiej Ściany Wschodniej. Przypomnijmy, że Ściana Wschodnia zajmuje powierzchnię 4,5 ha pomiędzy ul. Świętokrzyską, ul. Jasną, ul. Marszałkowską i Al. Jerozolimskimi. To zespół architektoniczno-urbanistyczny w warszawskim Śródmieściu wzniesiony w latach 1962–1969, według projektu Zbigniewa Karpińskiego i Jana Klewina. Przywracanie świetności temu miejscu trwa. Wspomnieć tu należy o planach remontu i nadbudowy Domów Centrum oraz trwającej przebudowy Rotundy. W planie rewitalizacji chodzi przywrócenie mieszkańcom Warszawy zaniedbanego miejsca o wyjątkowej wartości przestrzennej i architektonicznej, przy jednoczesnym rozbudowaniu funkcji. Cały proces odbywać się ma z poszanowaniem dziedzictwa architektonicznego oraz podkreśleniem związku przeszłości z przyszłością.