Nowoczesna biblioteka. Trzy kulturoteki w dzielnicy Wawer

2019-03-01 14:40
Kulturoteka w dzielnicy Wawer
Autor: Miasto Warszawa Wizualizacja kulturoteki w Radości

Dzielnica Wawer wzbogaciła się o trzy nowoczesne biblioteki, czyli kulturoteki, które pełnią również funkcję placówek kulturalnych. Obiekty te powstały już w Radości oraz w Wawrze przy ul. Błękitnej. W Falenicy budowa zmierza ku końcowi. Łączny koszt inwestycji to prawie 12 mln zł.

Nowoczesna biblioteka przy ul Błękitnej

Najwcześniej działalność rozpoczęła kulturoteka w Wawrze przy ul. Błękitnej, bo 28 września 2018. W ramach inwestycji powstał 3-kondygnacyjny budynek wielofunkcyjny do którego przeniesiosła się Biblioteka Publiczna. W placówce powstała również kawiarenka, sala wielofunkcyjna do zajęć plastycznych i muzycznych, kilka sal zajęć hobby, a także administracyjne.

Nowoczesna biblioteka w Falenicy
Autor: materiały prasowe Nowoczesna biblioteka w Falenicy - wizualizacja

Nowoczesna biblioteka w Radości

W z początkiem listopada zakończyła się również budowa kulturoteki w Radości przy ul. Panny Wodnej i Powojowej. W budynku powstała sala prób muzycznych, czytelnia, kącik internetowy, kawiarenka i sale wielofunkcyjne, w których organizowane są nowoczesne zajęcia muzyczne i plastyczne dla najmłodszych. Przeniosły się tu filie Wawerskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Radości. Koszt budowy to ponad 2,7 mln zł. Wykonawcą inwestycji była firma Art Global.

Nowoczesna biblioteka w Falenicy

Kulturoteka w Falenicy rośnie w oczach. Nowoczesny obiekt kulturalny powstaje u zbiegu ul. Patriotów i Walcowniczej. Otwarcie planowane jest na początek drugiej połowy 2019 roku.

W budynku planowane jest stworzenie Miejsca Aktywności Lokalnej dla mieszkańców, a także biblioteka, sala multimedialna, kawiarenka, czytelnia, pomieszczenia pracowni plastycznych, muzycznych i technicznych. Teren wokół budynku również zostanie zagospodarowany. Powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa, a w pobliżu park sensoryczny. Na sztucznej skarpie zaprojektowano letnią czytelnię i widownię plenerową. Cały teren wokół inwestycji będzie oświetlony i monitorowany oraz wyposażony w elementy małej architektury.

Nowoczesne biblioteki częścią Programu Rozwoju Kultury do 2020

Wszystkie trzy inwestycje są częścią przyjętego przez Radę Warszawy Programu Rozwoju Kultury do 2020 r. „Miasto i obywatele”. Miasto realizuje plan, który uwzględnia zarówno twórców kultury, jak też jej odbiorców, którzy mają - zgodnie z założeniami PRK – aktywnie w kulturze uczestniczyć, będąc nie tylko jej konsumentami, ale tez współtwórcami. Przypomnijmy, że na terenie Warszawy działalność kulturalną prowadzą 24 dzielnicowe domy kultury, z czego w ciągu ostatnich 11 lat zmodernizowano m.in.: Służewski Dom Kultury, DK Kadr, PROM Kultury Saska Kępa, Wawerskie Centrum Kultury, Wolskie Centrum Kultury, Białołęcki Ośrodek Kultury  (ul. Głębocka 66), Trzy Pokoje z Kuchnią (Głębocka 34). W listopadzie 2017 wmuraowano również kamień węgielny pod budowę dzielnicowego domu kultury na warszawskim Ursynowie.

Patrz też inne inwestycje kulturalne w Polsce –

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej