We Wrocławiu powstaje najnowocześniejszy w Polsce Szpital Onkologiczny. Będzie ogromny

2024-10-29 13:00

Ogromny, pięciokondygnacyjny Szpital Onkologiczny powstaje we Wrocławiu. Ma być najnowocześniejszym ośrodkiem w tej części kraju. Będzie częścią Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. Budowa ma się zakończyć w 2027 roku, ale otwarcie zapowiadane jest na 2028 rok. Kilka dni temu wmurowano kamień węgielny i podpisano akt erekcyjny dla tej inwestycji.

Spis treści

  1. Nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu - budowa
  2. Ogromny szpital we Wrocławiu o powierzchni 14 boisk piłkarskich
  3. Budowa szpitala onkologicznego we Wrocławiu - kiedy otwarcie?
  4. Centrum Onkologii we Wrocławiu w starych budynkach
#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu - budowa

To największa inwestycja w służbie zdrowia w całej historii Dolnego Śląska. Ogromny, o powierzchni ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych, szpital będzie miał 671 łóżek i 14 sal operacyjnych. Powstaje na działce o powierzchni 22 hektarów przy ulicy Kosmonautów we Wrocławiu.

To będzie nowoczesny i przyjazny pacjentom obiekt. Pokoje dla pacjentów będą jedno i dwuosobowe. Wspominanych 14 sal operacyjnych umożliwi przeprowadzenie nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie.

Przy budynku zostanie wybudowany parking z 1026 miejscami postojowymi.

Ogromny szpital we Wrocławiu o powierzchni 14 boisk piłkarskich

Obiekt będzie naprawdę duży. Żeby go obejść potrzebnych będzie 20 minut, bo jak policzono, jego obwód będzie miał ponad 1,5 km długości. Jak informują przedstawiciele szpitala - powierzchnia całkowita równa jest powierzchni ponad 14 boisk piłkarskich, a powierzchnia zabudowy – 161 kortów tenisowych. W sumie w obiekcie znajdzie się aż 4660 pomieszczeń.

Szpital będzie tworzył bryłę składająca się z sześciu, rozchodzących się gwiaździście ramion. Długość jednego ramienia liczona od środka budynku wynosi 141 m – prawie 1,5 długości boiska piłkarskiego.

Nowy Szpital Onkologiczny będzie miał 4 kondygnacje naziemne i 1 podziemną. Będzie się w nim mieściło 26 oddziałów stacjonarnych oraz 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego.

Przychodnia szpitalna będzie miała 73 gabinety co umożliwi zwiększenie zakresu lecznictwa otwartego.

Nowy Szpital Onkologiczny będzie skupiał w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych do niedawna w trzech jednostkach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.

Budowa szpitala onkologicznego we Wrocławiu - kiedy otwarcie?

Wykonawcą inwestycji jest firma PORR. Jest realizowana w formule „projektuj i buduj”.

Budowa szpitala już trwa. Wykonawca wykonuje na razie prace ziemne i betonuje fundamenty obiektu. Z góry można już dostrzec gwiaździsty kształt obiektu.

Prace potrwają do sierpnia 2027 roku, ale przyjęcie pierwszego pacjenta planujemy w 2028 roku – powiedziała nam Aleksandra Osowicz, rzeczniczka Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Jak twierdzi rzeczniczka, obecnie szpital mieści się w trzech miejscach, a po wybudowaniu nowego obiektu wszystkie części DCOPiH będą się mieściły już w jednym, nowym budynku.

Centrum Onkologii we Wrocławiu w starych budynkach

Obecna siedziba Centrum Onkologii DCOPiH w ponad stuletnich murach stanowi najstarszy kompleks szpitalny w Polsce, a nowa siedziba będzie odpowiadała na aktualne potrzeby pacjentów i personelu medycznego.

Inwestycja jest współfinansowana przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz budżet państwa. Wartość umowy podpisanej w ubiegłym roku z wykonawcą – firmą PORR przekracza miliard złotych (1,055 mld zł). Nowy Szpital Onkologiczny będzie skupiał w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych do niedawna w trzech jednostkach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.

Listen to "Kocioł - na węgiel czy biomasę. MUROWANE STARCIE" on Spreaker.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej