Wejścia do sosnowieckiej Żylety strzeże naturalnej wielkości tyranozaur

2024-07-01 15:36

To jeden z najpopularniejszych i najwyższy budynek w całym Zagłębiu Dąbrowskim. Jest nazywany potocznie przez mieszkańców i studentów – Żyletą - ze względu na swój kształt. Budynek Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu jest jednocześnie najwyższym budynkiem akademickim w Polsce. Jego wejścia „pilnuje” naturalnych rozmiarów tyranozaur.

Spis treści

  1. Żyleta w Sosnowcu
  2. Kiedy wybudowano Żyletę w Sosnowcu?
  3. Rozbudowa Żylety i zmiana elewacji
  4. Stacja meteo na dachu Żylety
  5. Dinozaur przed wejściem do Żylety w Sosnowcu

Żyleta w Sosnowcu

Żyleta to najwyższy budynek w Sosnowcu. Stoi przy ulicy Będzińskiej 60. Jest własnością Uniwersytetu Śląskiego. Ma 84 metry wysokości. Nazywają go tak mieszkańcy i studenci, bo kształtem przypomina żyletkę.

Kiedyś mieścił się tu Wydział Nauk o Ziemi, a po reorganizacji uniwersyteckich struktur, po połączeniu z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska znajduje się tutaj już Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

Mercure Szczyrk Resort, powstaje gigantyczny hotel w górach

Kiedy wybudowano Żyletę w Sosnowcu?

Sosnowiecka Żyleta to po prostu wieżowiec który zaczęto budować w latach 70. XX wieku. Stoi w dzielnicy Sosnowca Pogoń. Jest doskonale widoczny z ruchliwej drogi „olkuskiej” czyli DK 94, biegnącej przez Sosnowiec i Dąbrowę Górniczą. Jego budowę zakończono w 1981 roku, a oddano go do użytku rok później. Inwestycje realizowano według projektu Marii Szymańskiej-Zjawin z Biura Studiów i Projektów Górniczych w Krakowie.

Choć od razu do obiektu wprowadziły się wydziały uczelni, to budynek był wciąż rozbudowywany.

W 1994 roku w budynku powstało tutaj Muzeum Ziemi.

W 1999 roku wznowiono prace nad pierwszym etapem rozbudowy wydziału na wcześniej wykonanych fundamentach. Po dwóch latach oddano do użytku Zespół Sal Audytoryjnych, a także rozpoczęto realizację Centralnej Międzywydziałowej Auli w ramach drugiego etapu rozbudowy, którą wraz z czytelnią i częścią wystawową Muzeum Ziemi oddano do użytku w 2003 roku.

Rozbudowa Żylety i zmiana elewacji

W 2006 roku zaczęły się ważne prace nad wymianą elewacji budynku dydaktycznego wydziału które ukończono rok później. To zupełnie odmieniło przestarzały już nieco widok szaroburej elewacji Żylety. Po przebudowie budynek zyskał niebiesko-srebrną szklaną elewację współgrającą z niską częścią gmachu.

Stacja meteo na dachu Żylety

Na ostatnich piętrach gmachu mieści się stacja meteorologiczna. Na samej górze wieżowca z kolei - znajduje się także taras widokowy. Przy dobrej pogodzie świetnie widać stąd Beskidy a nawet szczyty Tatr.

Latem z dachu budynku organizowane są skoki na linie.

Dinozaur przed wejściem do Żylety w Sosnowcu

Wejście do budynku mieści się od ulicy Będzińskiej i jest bardzo charakterystyczne, bo w jego pobliżu stoi naturalnych rozmiarów makieta dinozaura. To tyranozaur, nazywany przez mieszkańców pieszczotliwie „Zuzią”.

Sosnowiec - Egzotarium już otwarte! Ciekawy obiekt, w którym znajdziecie sporo atrakcji

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej