Wieża ciśnień w Ciechanowie to unikat na skalę światową. Zobacz zdjęcia wieży w Parku Nauki Torus
Autor: Torus Park Nauki w Ciechanowie
Park Nauki Torus jest miejscem dla wszystkich, bez względu na wiek czy wykształcenie
Wyremontowana kilka lat temu wieża ciśnień w Ciechanowie to obiekt wyjątkowy. Magazyn The World Geography umieścił ją na 5. miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych konstrukcji tego typu na świecie. Zobacz zdjęcia wieży ciśnień w Parku Nauki Torus w Ciechanowie.
Spis treści
- Historia wieży ciśnień w Ciechanowie
- Wieża ciśnień w Ciechanowie – renowacja
- Karol Wójcicki promuje Park Nauki Torus
- Wieża ciśnień w Ciechanowie i Park Nauki Torus – zdjęcia
Historia wieży ciśnień w Ciechanowie
Mimo nazwy konstrukcja z torusem na szczycie nigdy nie była wieżą ciśnień. Jest to wieżowy zbiornik wyrównawczy na wodę. Jest jednak nieodłącznym elementem krajobrazu miasta od 1976 roku i jednym z symboli Ciechanowa. Przez mieszkańców Ciechanowa jest nazywana właśnie wieżą ciśnień.
Zaprojektowana przez warszawskiego architekta Jerzego Michała Bogusławskiego i jego zespół w w 1972 roku. Była to budowla realizowana w Polsce po raz pierwszy. Niestety błędny projekt i niezgodne z projektem wykonawstwo spowodowały, że zbiornik funkcjonował tylko przez 3 lata.
Oryginalna ażurowa konstrukcja stalowa osadzona jest na pierścieniowym fundamencie żelbetowym. Stanowią ją 64 rury nachylone pod kątem 60° do podstawy, z wierzchołkami przemieszczonymi w stosunku do punktu podparcia na fundamencie, tworząc hiperboloidę obrotową jednopłaszczyznową. Na specjalnym pierścieniu wieńczącym hiperboloidę znajduje się torus. Jego płaszcz utworzyły 32 segmenty szczelnie połączonych, wyprofilowanych łukowato odcinków rurowych z blachy stalowej o średnicy 6 m. Izolację termiczną płaszcza wykonano z mat z wełny szklanej o grubości 60 mm. Maty osłonięto siatką tworzywową i płaszczem zewnętrznym z blach aluminiowych, zabezpieczonych na stykach gumowymi uszczelkami. Ciężar całej konstrukcji wynosi 165 ton – czytamy na stronie Parku Nauki Torus.
Konstrukcja robi wrażenie. Nie można więc się dziwić, że zauważył ją magazyn „The World Geography”. W 2013 roku umieścił ciechanowską wieżę ciśnień w swoim rankingu najbardziej niezwykłych konstrukcji tego typu na całym globie. Z kolei dziesięć lat później wieża uzyskała tytuł Cudu Polski 2023.
Wieża ciśnień w Ciechanowie – renowacja
W 2017 roku miasto pozyskało środki unijne na renowację wieży. Konstrukcja wieży została wzmocniona, oczyszczona i pomalowana, na torusie pojawiło się nowe poszycie z blachy tytanowo-cynkowej. Wieża została podświetlona. Jednak to nie wszystko. Wokół wyremontowanej wieży ciśnień został wybudowany Park Naukowy Torus. Podobnie jak inne podobne instytucje Park Naukowy Torus prowadzi edukację poprzez zabawę, bez względu na wiek odwiedzających popularyzuje naukę.
Autorami kompleksowej rekonstrukcji i metamorfozy otoczenia budowli – Parku Nauki – są arch. Jerzy Stanisław Ebing, współpracujący na etapie koncepcji architektonicznej z arch. Mikołajem Gronieckim, zaś na etapie projektu wykonawczego z arch. Maciejem Kwiatkowskim.
Karol Wójcicki promuje Park Nauki Torus
Wieża ciśnień w Ciechanowie i Park Nauki Torus – zdjęcia
Autor: Torus Park Nauki w Ciechanowie
Park Nauki Torus jest miejscem dla wszystkich, bez względu na wiek czy wykształcenie