Wigencja odzyskuje dawną świetność. Dobiega końca rewitalizacja łódzkiej fabryki Wigencja

2022-10-01 10:34
Wigencja odzyskuje dawną świetność. Dobiega końca rewitalizacja łódzkiej fabryki Wigencja
Autor: Radosław Jóźwiak, Urząd Miasta Łodzi Można znaleźć sprzeczne informacje na temat historii Wigencji - tej dobrze prosperującej fabryki wyrobów wełnianych, m.in. jako datę powstania błędnie podaje się rok 1922. Rzeczywiste losy fabryki pozwala prześledzić tzw. biała karta – karta ewidencyjna zabytku znajdująca się w archiwach Biura Architekta Miasta Łodzi

Zespół Fabryczny Braci Schmieder zwany przez Łodzian Wigencją odzyska dawną świetność. Dobiega końca najdroższy projekt rewitalizacyjny w Łodzi. W ponad stuletniej Wigencji swoje siedziby będą miały Teatr Pinokio, biblioteka i Fabryka Sztuki. Poznaj prawdziwą historię Wigencji i zobacz jak się zmieni.

Co znajdzie się w zrewitalizowanej Fabryce Wigencja

Wigencja znajduje się między ulicami Piotrkowską a Sienkiewicza, a więc na tyłach OFF Piotrkowska – postindustrialnego kompleksu dawnej tkalni i przędzalni, które z sukcesem zrewitalizowano w 2011. O ile OFF Piotrkowska, jedno z najlepiej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi, mieści funkcje głównie komercyjne, o tyle Wigencja ma skupić się na programie społecznym i kulturze.

W tym dawnym Zespole Fabrycznym Braci Schmieder swoją siedzibę ma mieć Teatr Pinokio, Fabryka Sztuki, biblioteka i rodzinna restauracja. Zachowany został historyczny charakter budynku, a w jego najbliższym otoczeniu powstaje niewielki park oraz, jak to ujmują urzędnicy, plac kreatywnych zabaw ruchowych dla dzieci.

Jak czytamy na oficjalnej stronie urzędu miasta, wśród nowych nasadzeń zobaczymy wiśnie, laurowiśnie, irgi szwedzkie, jałowce i pnącza.

Przestrzeń Wigencji połączy z OFF Piotrkowska ciąg pieszo-jezdny.

Prawdziwa historia Wigencji

Zespół Fabryczny Braci Schmieder przy ul. Sienkiewicza 75/77 jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego pod nr rejestru A/347. Można znaleźć sprzeczne informacje na temat historii tej dobrze prosperującej fabryki wyrobów wełnianych, m.in. jako datę powstania błędnie podaje się rok 1922. Rzeczywiste losy fabryki pozwala prześledzić tzw. biała karta – karta ewidencyjna zabytku znajdująca się w archiwach Biura Architekta Miasta Łodzi.

Najwcześniejszy projekt zakładu prowadzonego przez Ludwika i Brunona Schmieder pochodzi z 1878 roku i obejmuje parterowy budynek tkalni z kominem fabrycznym. Najprawdopodobniej wtedy jeszcze robotnicy pracowali tam na ręcznie obsługiwanych krosnach. Interes szedł dobrze i w 1883 roku bracia Schmieder wybudowali dla swojej rodziny dwupiętrową kamienicę od ul. Piotrkowskiej 136. Zakład działający w podwórzu rozbudowali o parterową przędzalnię z tzw. dachem szedowym (ciąg asymetrycznych dwuspadowych dachów tworzy jego zębatą linię – można ją zobaczyć na archiwalnych zdjęciach). To dach często spotykany w budynkach przemysłowych – dzięki szeregowi przeszkleń dobrze doświetla wnętrze.

Na planie sytuacyjnym z 1901 roku tkalnia jest już dwupiętrowa, ma wieżę, magazyn i oficynę mieszkalną. W tym samym roku umiera jeden z braci a nieruchomości w spadku zostają podzielone między wdowę i trójkę dzieci.

Po I wojnie św. praca w tkalni i przędzalni zostaje zmechanizowana. A od lat 30 XX wieku właściciele zmieniają się bardzo dynamicznie: budynki fabryki od ul. Sienkiewicza zostają sprzedane Budowlanej Spółce Akcyjnej w Łodzi, potem Helmutowi Schwarzowi i Jachecie Knop. W 1936 obiekt kupuje Zgromadzenie Tkaczy, by tuż przed wybuchem II wojny św. sprzedać go Alfredowi Hermansowi. Po 1945 roku znacjonalizowaną nieruchomość zajmują Państwowe Warsztaty Samochodowe, a później m.in. Centralna Składnica Harcerska.

Wigencja to najdroższa łódzka rewitalizacja

Prace modernizacyjne podjęto w ramach jednego z ośmiu projektów Obszarowej Rewitalizacji Centrum Łodzi. Urzędnicy podkreślają, że będzie to jedna z najdroższych łódzkich rewitalizacji, jej koszt wyniesie prawie 42 mln zł.

Prace budowlane dobiegają końca. Już jesienią br swoją przestrzeń w budynku zacznie urządzać Teatr Pinokio.

O inwestycji:

  • Lokalizacja: między ulicami Piotrkowską a Sienkiewicza
  • Inwestor: Miasto Łódź
  • Generalny wykonawca: Mostostal
  • Projekt rewitalizacji: Pracownia Projektowa F11 prowadzona przez Marcina Furtaka
  • Całkowity koszt to prawie 42 mln zł
  • Zakończenie inwestycji przewidziano na IV kwartał 2022 roku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej