Wilanów Park. W warszawskim Wilanowie powstanie duży park miejski. Konkurs rozstrzygnięty

2021-05-07 15:54
Wilanów Park
Autor: RS Architektura Krajobrazu Wilanów Park - widok z lotu ptaka

Wilanów Park - zobaczcie projekt inwestycji, która ma powstać w dzielnicy Wilanów. Realizacją projektu parku miejskiego mixed-use zajmie się firma Ceetrus Polska. Dowiedzcie się jaki będzie Wilanów Park, który powstanie na 7-hektarowej działce w warszawskim Wilanowie. Kto wygrał konkurs architektoniczny?

Spis treści

  1. Jaki będzie Wilanów Park?
  2. Rozwiązania ekologiczne w Wilanów Park
  3. Kiedy zakończy się budowa Wilanów Park?
  4. Gdzie powstanie Wilanów Park?

Pracownia RS Architektura Krajobrazu wygrała konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji parku miejskiego, który powstanie w ramach wielofunkcyjnej inwestycji Wilanów Park w Warszawie u zbiegu ul. Przyczółkowej, ul. Uprawnej, Al. Rzeczypospolitej i ul. Karuzela. Jury konkursu organizowanego przez inwestora we współpracy z Oddziałem Warszawskim SARP doceniło dopasowanie projektu do otoczenia i oczekiwań mieszkańców, kompozycję i estetykę propozycji, a także rozwiązania ekologiczne.

Prace nad koncepcją parku miejskiego w ramach inwestycji Wilanów Park są przykładem projektowania partycypacyjnego. Założenia dotyczące funkcji tego rozległego terenu zielonego zostały opracowane podczas „rozmów sąsiedzkich”, w których w 2020 roku brali udział mieszkańcy warszawskiej dzielnicy Wilanów, społecznicy, przedstawiciele samorządu i inni interesariusze. Pomysły i oczekiwania zgłoszone podczas spotkań przeformułowano w założenia konkursu dla architektów na projekt zagospodarowania parku.

Konkurs na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w Wilanowie został zorganizowany przez firmę Nhood Polska oraz Oddział Warszawski SARP.

Wilanów Park
Autor: RS Architektura Krajobrazu Wilanów Park - plac wejściowy

Jaki będzie Wilanów Park?

Projekt Wilanów Park zakłada utworzenie parku o charakterze miejskim na 7-hektarowej działce. Zgodnie z założeniami zieleń oraz ogólnodostępne przestrzenie publiczne zajmą ponad 40% obszaru całej inwestycji (około 3 ha). W parku powstaną łąki kwietne, nasadzone zostaną różnego rodzaju gatunki roślin, w tym drzewa owocowe. Będzie też otwarta przez cały rok oranżeria. Jednak Wilanów Park to nie tylko park miejski. Inwestorzy postanowili, że na działce powstaną również przestrzenie usługowo-handlowe (mniej niż 50% zabudowy), resztę powierzchni przewidziano dla gastronomii, rozrywki, przestrzeni biurowych i coworkingowych oraz hotelu.

Wilanów Park to z założenia inwestycja mixed-use – czyli przestrzeń nowej generacji, która łączy w sobie różne funkcje. W przypadku Wilanów Park będą to tereny zieleni, rozrywka, gastronomia i handel. Wilanów Park ma być dla mieszkańców Wilanowa i okolic wielofunkcyjną przestrzenią, w której będą realizowane różne inicjatywy sąsiedzkie czy też dedykowane seniorom. Firma Ceetrus stworzy w parku tzw. citizen-hub. Będzie to specjalne miejsce do organizacji spotkań sąsiedzkich, szkoleń, czy inicjatyw społecznych, połączonych ze strefą coworkingu. Takie założenie Ceetrus wdrażał już w inwestycjach w Lyonie i Bukareszcie.

Najważniejszą funkcją Wilanów Park jest jego wymiar społeczny – zgodnie z tym, czego oczekują mieszkańcy Wilanowa, to będzie miejsce rodzinnego spędzania czasu. Inwestycja jest też odpowiedzią na potrzeby mieszkańców dzielnicy, a jednocześnie atrakcyjną przestrzenią dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Obecny kształt założeń projektowych jest wynikiem naszego dialogu ze społecznością. Kluczowym wnioskiem z rozmów z mieszkańcami była potrzeba większej aktywizacji parku. Odpowiedzią jest zintegrowana z przestrzenią zieloną oranżeria, która będzie dostępna przez cały rok – powiedział Andre Decroix, Dyrektor ds. Rozwoju i Inwestycji w Ceetrus Polska.

Wilanów Park
Autor: RS Architektura Krajobrazu Wilanów Park - widok na scenę

Z przeprowadzonych kilka lat temu rozmów z mieszkańcami Wilanowa, na temat zagospodarowania terenów pod inwestycję Wilanów Park, najczęściej zgłaszaną potrzebą było tworzenie terenów zieleni, umożliwiających aktywne spędzanie czasu. Ważnym tematem była też potrzeba utworzenia miejsca międzypokoleniowego, pro-ekologicznego, tworzonego przy współpracy z lokalną społecznością.

Rozwiązania ekologiczne w Wilanów Park

W inwestycji Wilanów Park mają być wykorzystane zrównoważone rozwiązania, mające wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla. W projekcie zawarto wiele najnowocześniejszych rozwiązań, takich jak pozyskiwanie energii słonecznej, retencję wody deszczowej, czy umieszczenie uli na dachach budynków. Wilanów Park będzie również promował zrównoważoną mobilność, dlatego w inwestycji powstanie m.in. stacja rowerów miejskich czy cargo-bike.

Kiedy zakończy się budowa Wilanów Park?

Wszystko zależy od tego jak szybko ruszą prace budowlane. Inwestor zakłada, że powinno się to wydarzyć do końca 2021 roku. Budowa ma około trwać 2 lat. Z tego wynika, że Wilanów Park powinien być gotowy najpóźniej do końca 2023 roku.

Gdzie powstanie Wilanów Park?

Inwestycję Wilanów Park zaplanowano na działce u zbiegu ul. Przyczółkowej, ul. Uprawnej, al. Rzeczpospolitej i ul. Karuzela w Wilanowie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej