Willa księżnej Daisy w Wałbrzychu przejdzie remont. Będzie służyć studentom m.in do rozwijania AI

2025-01-10 12:59
Willa księżnej Daisy w Wałbrzychu
Autor: Wikimedia Commons/Petroniusz/CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en Willa księżnej Daisy w Wałbrzychu od lat popada w ruinę.

Niszczejąca od lat willa księżnej Daisy w Wałbrzychu wreszcie doczeka się remontu. Środki na przywrócenie zabytku do życia udało się uzyskać Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa. Uczelnia planuje stworzyć w budynku Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, czyli miejsce służące m.in. do rozwijania sztucznej inteligencji.

#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Spis treści

  1. Willa księżnej Daisy w Wałbrzychu doczeka się remontu za blisko 5 mln zł
  2. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Studenci będą rozwijać sztuczną inteligencję

Willa księżnej Daisy w Wałbrzychu doczeka się remontu za blisko 5 mln zł

Zapomniana, zaniedbana willa z 1922 r. przy ul. Moniuszki 43 w Wałbrzychu przez lata przedstawiała sobą smutny widok. Zabytek stoi w parku przy pałacu Czettritzów i z racji lokalizacji jest stosunkowo mało znany. Nazywa się go willą księżnej Daisy, ponieważ to właśnie tu ostatnie lata życia spędziła słynna księżna Daisy von Pless. Dziś zarówno pałac, jak i willa są zarządzane przez Akademię Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa.

W styczniu 2025 r. Akademia poinformowała, iż udało jej się pozyskać fundusze unijne z programu FENiKS na renowację zabytkowego obiektu. Na termomodernizację pałacu wraz z remontem dachu i wymianą stolarki UE przyznała niemal 3,5 mln zł. Pozostała część kosztów remontu (łącznie blisko 5 mln zł) pokryta zostanie przez uczelnię. Przedstawiono następujący harmonogram:

  • 2025 – wykonanie omówionych prac termomodernizacyjnych wraz z montażem fotowoltaiki,
  • do 2027 r. – remont wnętrz i przystosowanie ich na potrzeby uczelni, w tym zakup wyposażenia.

Remont wnętrz będzie jednak możliwy tylko pod warunkiem, że uczelni uda się pozyskać kolejną porcję dofinansowania. Wniosek już złożono, zaś sprawa rozstrzygnie się w czerwcu br. Przedstawiciele Akademii nie kryją zadowolenia.

Projekt zajął III miejsce w rankingu ogólnopolskim, co potwierdza jego wysoką jakość. Rozpoczynamy pierwszy etap rewitalizacji! Rewitalizacja Willi Daisy to wyjątkowe połączenie tradycji z nowoczesnością. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której studenci, naukowcy i przedsiębiorcy będą mogli wspólnie tworzyć innowacyjne rozwiązania

– można przeczytać na Facebooku Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa.

W kontekście tej inwestycji warto przypomnieć inny projekt, czyli rewaloryzację kopalni Julia w Wałbrzychu. Dawnym budynkom poprzemysłowym dano drugie życie, uruchamiając w nich Centrum Nauki i Sztuki.

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Studenci będą rozwijać sztuczną inteligencję

Po remoncie w dawnej willi księżnej Daisy znajdzie się Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się miejsce, w którym studenci i pracownicy naukowi będą zajmowali się nowoczesnymi technologiami, przede wszystkim sztuczną inteligencją. Inkubatory Przedsiębiorczości służą jako miejsce wspierania młodych przedsiębiorców na wiele sposobów – mogą oni korzystać z udostępnianych pomieszczeń (czyli nie muszą wynajmować nigdzie biur) oraz dostępnego na miejscu sprzętu, a także uzyskać wsparcie w formie wiedzy fachowej czy np. porad prawnych. Inkubatory Przedsiębiorczości to wreszcie miejsca do nawiązywania kontaktów i wspólnej pracy nad rozwijaniem własnych pomysłów. Właśnie taki ośrodek powstanie w wyremontowanym wałbrzyskim zabytku.

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy pomysł na danie willi Daisy drugiego życia. W 2009 r., gdy uczelnia przeprowadzała pierwszy remont dachu obiektu, snuto wizje utworzenia w zabytku centrum badań społecznych pogranicza polsko-czesko-niemieckiego. Z kolei w 2015 r. właściciel pałacu wydzierżawił go firmie Active Travel, która chciała utworzyć w budynku hotel ze spa. Nowy dzierżawca dzięki dotacji z miejskiego budżetu wyremontował stropy pałacu, ale gdy nie otrzymał kolejnej dotacji na kontynuację remontu, porzucił plany i umowę dzierżawy rozwiązano.

Podcast miejski
Flip Springer. Architektura ma kłopot
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej