Wiszące konstrukcje kwietnikowe
Kompleksowe ukwiecanie miast zyskuje coraz większą popularność. Rozwiązanie to jest efektywne i dużo wygodniejsze, niż zakładanie i pielęgnowanie tradycyjnych miejskich kwietników. Doskonałym przykładem perspektywicznego myślenia władz miasta jest udekorowanie kwiatami ulicy Piotrowskiej w Łodzi – jednej z najdłuższych handlowych ulic Europy – o długości 4,2 km.
Miasto może być piękne od razu. I to dzięki nie wymagającym czasu projektom poprawiającym jakość życia w strefach miejskich poprzez nasadzenia kwietne. Oferta złożona miastu Łódź przez firmę TERRA obejmowała montaż kwietników kaskadowych, obsadzenie ich roślinami oraz opiekę nad kwiatami przez cały okres wegetacji.
W Łodzi i w Jeleniej Górze
W lipcu 2010 r. – dzięki zastosowaniu opatentowanego rozwiązania wiszących kaskadowych konstrukcji kwietnikowych – na odcinku między al. Mickiewicza a pl. Wolności w Łodzi, mogło „zakwitnąć” 137 latarni. Zastosowano tu kompozycje kwiatowe z niejednorodnym ukwieceniem, choć najczęściej w polskich kwietnikach miejskich spotyka się pelargonie i surfinie. Dzięki wykorzystaniu specjalnej odżywki hydrożelowej, która wzmacnia i przedłuża żywotność kwiatów, można jednak sadzić także wiele innych gatunków roślin. Zastosowane w Łodzi rozwiązanie, tzw. model kaskadowy 600, jest trwały, trudnodostępny dla wandali, a jednocześnie umożliwiający wykonanie zróżnicowanych kompozycji kwiatowych.
– To pierwsze miasto, które zakupiło od nas kompleksową ofertę – mówi Bogusław Albinowski, prezes firmy TERRA, realizator zamówienia.
Zobacz koniecznie drzewa w mieście
Inne polskie miasta także starają się nadążać za najnowszymi trendami, np. Jelenia Góra również potraktowała kwestię ukwieceń miejskich kompleksowo. Zakupiono 20 sztuk ponaddwumetrowych kwietników kaskadowych i 4 sztuki około półtorametrowych.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni. Wielkie wybrukowane połacie przy pl. Piastowskim oraz zakątki ul. 1. Maja w Cieplicach bardzo ożyły po ustawieniu na nich kwietników firmy TERRA – mówi Maria Markowska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze.
Od pomysłu do efektu
Aranżacje ukwieceń dostosowywane są każdorazowo do charakteru i stylu miejsca. Eksperci z firmy TERRA mogą w tym pomóc. Pierwszy krok to przekazanie firmie zdjęć oraz map sytuacyjnych miejsca (wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu jest bezpłatne). Architekt wstępnie określa położenie kwietników oraz rodzaje ukwieceń. Następnie proponuje inwestorowi możliwe do wykonania kompozycje kwiatowe, przedstawia sposoby pielęgnacji (w ofercie są odżywki hydrożelowe przedłużające żywotność roślin) i przesyła wizualizacje. Po zatwierdzeniu przez miasto wstępnej koncepcji, kwietniki dostarczane są do firmy ogrodniczej, która obsadza je kwiatami zgodnie z życzeniem odbiorcy. W chwili, gdy rośliny osiągną zadawalającą wielkość, gotowe konstrukcje dostarczane są do miejsc docelowych.
– Z naszego doświadczenia wynika, że takie całościowe podejście, polegające na współpracy między partnerami z różnych branż, jest optymalne. Klient od razu otrzymuje efekt w postaci ukwieconej konstrukcji i to w dodatku długotrwały – mówi prezes Albinowski.
Ukwiecenie miasta jest jednym z najważniejszych elementów, wspomagających rewitalizację i poprawiajacych jakość przestrzeni miejskiej: ożywia przestrzeń, podnosi standard życia, wprowadza przyjazny mikroklimat. W porównaniu do czasochłonnych i kosztownych transformacji budynków, ukwiecenie przestrzeni z użyciem gotowych konstrukcji kwietnikowych zajmuje najwyżej kilka godzin.
Oprócz konstrukcji wiszących, dostepne są także modele kwietników stojących. Mogą być one różnej wielkości, na planach prostokąta, koła, półkola a nawet ćwiartki koła (taki kwietnik łatwo ustawić w narożniku, np. w załomie muru).
Trwałe, odporne na korozję
Konstrukcje kwietnikowe wykonane są z ocynkowanej stali. Cynkowanie ogniowe, czyli pokrywanie powierzchni produktów powłoką cynkową poprzez zanurzenie ich w kąpieli stopionego cynku (temp. 450-460°C), zapewnia długotrwałą ochronę przed korozją. Powłoka ochronna tworzy się w wyniku dyfuzji, czyli "wnikania" atomów cynku w zewnętrzną warstwę stali. Powstaje w ten sposób powierzchniowy stop żelazo-cynk, zapewniający dużą odporność mechaniczną powłoki, chroniący przed korozją nawet po uszkodzeniu zewnętrznej warstwy stali.
Autor: TERRA
Kwietnik kaskadowy stojący, model H 2400