Wizytacje jury Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

2024-07-19 12:00 Materiał sponsorowany

Obecnie trwają wizytacje obiektów, które zakwalifikowały się do finału prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Jury, składające się z wybitnych specjalistów z różnych dziedzin, odwiedza miejsca, gdzie przeprowadzono znaczące modernizacje, zarówno nowoczesnych budowli, jak i obiektów zabytkowych.

Spis treści

  1. Jurorzy konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” odwiedzają finalistów
  2. Jakie obiekty wizytują jurorzy? To przykłady imponujących modernizacji z całej Polski
  3. Ostatni wyjazd jury. Którzy finaliści mogą liczyć na wizytację?

Jurorzy konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” odwiedzają finalistów

Trwa tegoroczna edycja prestiżowego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Wyłoniono już finalistów, a ogłoszenie zwycięzców nastąpi 27 września 2024 r. podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Organizowany od 1996 r. konkurs ma na celu wyróżnianie wyjątkowych projektów z całej Polski – zarówno nowych inwestycji, jak i obiektów poddawanych przebudowie czy renowacji. Rolą konkursu jest promowanie najlepszych praktyk w dziedzinie budownictwa i modernizacji.

Obecnie trwa etap wizytacji, podczas którego przedstawiciele jury konkursu spotykają się z inwestorami, architektami i wykonawcami odpowiedzialnymi za inwestycje, które znalazły się w finale. Obecni na wizytacjach jurorzy to:

  • Katarzyna Dyoniziak – Główny Urząd Nadzoru Budowlanego,
  • mgr inż. Robert Skowroński – Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,
  • prof. dr hab. Maria Lewicka – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • dr hab. Maciej Trojan – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • dr inż. arch. Anna Berbesz – Politechnika Wrocławska,
  • dr hab. inż. arch. Wojciech Bal prof. ZUT – Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,
  • Piotr Kubańda – architekt, konserwator zabytków (Bielsko-Biała),
  • Wiesław Kołodziejski – Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
  • Zdzisław Siewiera – nadleśniczy, samorządowiec,
  • Anna Pikuła – architekt,
  • Robert Plewiński – dyrektor konkursu,
  • Katarzyna Błoch – sekretariat konkursu.

Przypomnijmy, że jurorami konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” są m.in. profesorowie uczelni i politechnik sprawujących nad konkursem patronat naukowy, a także przedstawiciele Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, jak również przedstawiciele Marszałków Województw, Dyrekcji Lasów Państwowych, Związku Powiatów Polskich, eksperci spośród grona laureatów konkursu, izb budownictwa i izb branżowych.

Jurorzy konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”
Autor: z archiwum Konkursu Modernizacja Roku Jurorzy konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Jakie obiekty wizytują jurorzy? To przykłady imponujących modernizacji z całej Polski

Aktualnie jurorzy konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” wizytują obiekty, które przeszły imponujące remonty i rewitalizacje. Do finału przeszły inwestycje, które łączą innowacyjność z poszanowaniem dziedzictwa kulturowego. Każda wizyta jury to nie tylko ocena technicznych aspektów projektu, ale także zrozumienie jego wpływu na lokalną społeczność i środowisko.

Wśród imponujących projektów, które znalazły się w gronie finalistów, jest m.in. remont i rozbudowa budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Kościuszki 26 w Kartuzach. Budynek przeszedł kompleksową renowację, co pozwoliło unowocześnić go przy jednoczesnym poszanowaniu historycznego charakteru obiektu. W wyniku prac poprawiła się zarówno estetyka, jak i funkcjonalność budynku – to modelowy przykład udanej modernizacji.

Kolejna z inwestycji w finale to przebudowa i modernizacja budynku Leśniczówki w warszawskim Lesie Kabackim. XIX-wieczny drewniany zabytek przy ul. Rydzowej 1 zmienił funkcję, stając się nowoczesnym centrum edukacji przyrodniczo-leśnej. Unikalne walory historycznego obiektu zostały zachowane, a jednocześnie powstała komfortowa przestrzeń odpowiadająca na potrzeby lokalnej społeczności.

W finale tegorocznej edycji konkursu znalazło się także odrestaurowanie średniowiecznego muru obronnego w Inowrocławiu. To doskonały przykład staranności w zachowaniu dziedzictwa kulturowego. Przeprowadzony pod okiem konserwatora remont pozwolił odnowić mur o dużej wartości historycznej, przyciągający zarówno mieszkańców, jak i turystów. Tym samym ważny element historii miasta został wyeksponowany.

Warto wspomnieć także o rewitalizacji zabytkowych budynków na cele nowoczesnej Mediateki MEMO w Łodzi. Historyczne budynki nie tylko odzyskały blask, ale także zyskały nowe funkcje – edukacyjne i kulturalne. W wyniku prac powstała przestrzeń atrakcyjna zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, łącząca w sobie umiejętnie tradycję i nowoczesność. W ten sposób udało się stworzyć unikalne miejsce do nauki oraz spędzania wolnego czasu.

Ostatni wyjazd jury. Którzy finaliści mogą liczyć na wizytację?

Podczas ostatniego wyjazdu jurorzy konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” obejrzą na własne oczy jeszcze kilka imponujących renowacji i modernizacji. Zaplanowano wizytacje następujących inwestycji, które znalazły się w finale:

  • żółty folwark: rekonstrukcja i renowacja zabytkowej Gorzelni w Kochcicach – dawny blask odzyskała zabytkowa Gorzelnia, którą poddano rekonstrukcji i renowacji, adaptując obiekt do współczesnych potrzeb;
  • rewitalizacja Ostróg Fortecznych Bramy Głównej „Bielany” w Krakowie – część dawnych umocnień obronnych poddano renowacji, która pozwoliła poprawić walory estetyczne tego miejsca kulturalno-historycznego o ważnej roli edukacyjnej;
  • adaptacja budynku Słodowni i modernizacja Domu Książęcego na Zamku Piastowskim w Raciborzu – w pięknie odrestaurowanych historycznych obiektach powstało centrum turystyczno-historyczne z ekspozycją multimedialną, co pozwoliło dać im nowe życie;
  • Habsburska Osada Gospodarcza „U początków Wisły” w Wiśle – w wyniki rewitalizacji dawnej habsburskiej osady powstała nowa atrakcja turystyczna, pokazująca odwiedzającym historyczne początki miasta;
  • renowacja zespołu Parkowo-Pałacowego w Baranowicach – przywrócenie blasku historycznym budowlom i ich otoczeniu pozwoliło zwiększyć atrakcyjność turystyczną tego miejsca, a także stworzyć nowe przestrzenie do rekreacji.

Zapraszamy do śledzenia dalszych relacji z wizytacji i kibicowania wszystkim finalistom, którzy przyczyniają się do rozwoju i upiększania naszych miast i miejscowości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej