Wodospady, fotowoltaika i egzotyczne rośliny. Za 20 mln zł we Wrocławiu powstanie nowa palmiarnia w Ogrodzie Botanicznym
Autor: Maciej Marzęcki Pracownia Architektury
Palmiarnia we Wrocławiu. Wizualizacja
Tak ma wyglądać nowa palmiarnia w Ogrodzie Botanicznym WNB Uniwersytetu Wrocławskiego. Za projekt odpowiedzialna jest Maciej Marzecki Pracownia Architektury, a za budowę - Berger Bau. Koszt budowy jest ogromny - ponad 20 mln złotych. Planowany termin zakończenia prac to październik 2026 roku – dokładnie 20 lat po zamknięciu starej palmiarni.
Spis treści
- Uniwersytet Wrocławski: Nowa palmiarnia za 2 lata
- Odbudują zespół szklarniowy z 1923 roku
- Autor projektu nowej palmiarni we Wrocławiu to Andrzej Marzecki
- Zakres prac budowlanych i technologicznych
- Ogród Botaniczny we Wrocławiu jest wpisany do rejestru zabytków
- Panele fotowoltaiczne na dachu szklarni
- Tak ma wyglądać nowa palmiarnia przy Sienkiewicza. Wizualizacje
Uniwersytet Wrocławski: Nowa palmiarnia za 2 lata
Systemy klimatyzacyjne i nawadniające. Kaskady wodne i wodospady, kontrolowane przez skomplikowany system pomp. Panele fotowoltaiczne na dachach szklarni. Energooszczędne oświetlenie. We Wrocławiu za dwa lata będzie gotowa nowa palmiarnia, część Ogrodu Botanicznego WNB Uniwersytetu Wrocławskiego. Budowa ma kosztować aż 20 mln złotych. 15 października 2024 roku Uniwersytet Wrocławski podpisał umowę z firmą BERGER Bau na realizację projektu, który od lat był marzeniem. Bo przecież stara palmiarnia nie działa od niemal 20 lat.
Zobacz też:
Najpiękniejsze ogrody botaniczne w Polsce
Autor: GettyImages
Ogród Botaniczny we Wrocławiu
- Inwestycja o wartości 20 861 252,25 zł brutto przekształci historyczne miejsce w nowoczesne centrum botaniczne, dostępne zarówno dla zwiedzających, jak i badaczy - chwali się Berger Bau, który palmiarnię zbuduje.
Fundusze na realizację projektu pochodzą z kilku źródeł – dochodów własnych Ogrodu Botanicznego, Uniwersytetu Wrocławskiego, a także wsparcia władz Dolnego Śląska i Wrocławia. Planowany termin zakończenia prac to październik 2026 roku – dokładnie 20 lat po zamknięciu starej palmiarni.
Odbudują zespół szklarniowy z 1923 roku
Zespół szklarniowy, którego historia sięga 1823 roku, zostanie odbudowany w nowoczesnej formule „zaprojektuj i buduj”. Nowa palmiarnia, składająca się z trzech głównych części: Palmiarni, Wiktorii i Australii, będzie miała powierzchnię 1000 m², z najwyższym punktem sięgającym 13 metrów. Choć zlokalizowana w historycznym miejscu, nowa struktura będzie znacznie większa i bardziej funkcjonalna niż jej poprzedniczka.
Projekt przewiduje wykorzystanie zaawansowanych technologii, takich jak systemy klimatyzacyjne i nawadniające, które zapewnią optymalne warunki do uprawy egzotycznych roślin. Szczególną atrakcją będą kaskady wodne i wodospady, kontrolowane przez skomplikowany system pomp, co podkreśli unikalny klimat wewnętrzny palmiarni.
Autor projektu nowej palmiarni we Wrocławiu to Andrzej Marzecki
Koncepcja odbudowy Zespołu Szklarniowego w Ogrodzie Botanicznym przy ulicy Henryka Sienkiewicza we Wrocławiu. Autor – Maciej Marzecki Pracownia Architektury
Nowa palmiarnia budowana przez BERGER Bau ma być nie tylko estetycznym i funkcjonalnym obiektem, ale też świadectwem zastosowania nowoczesnych technologii w hodowli roślin. Systemy nawadniające i klimatyzacyjne, zapewniające stałą temperaturę (23°C), umożliwią rozwój cennych gatunków, w tym roślin mięsożernych, które znajdą miejsce w specjalnie klimatyzowanych komorach. Montaż przeszkleń trójszybowych Optiwhite zagwarantuje odpowiednią izolację termiczną, a pomosty umieszczone na wysokości pozwolą zwiedzającym obserwować rośliny z różnych perspektyw.
- Dodatkowo, projekt wykorzystuje model BIM (Building Information Modeling), co pozwala na precyzyjne planowanie każdego etapu budowy, integrując w projekcie elementy infrastruktury technicznej, takie jak sieci c.o., wodne, elektroenergetyczne czy kanalizacyjne – mówi Tomasz Lorkowski, Prezes Zarządu firmy BERGER Bau.
Zakres prac budowlanych i technologicznych
Koncepcja odbudowy Zespołu Szklarniowego w Ogrodzie Botanicznym przy ulicy Henryka Sienkiewicza we Wrocławiu. Autor – Maciej Marzecki Pracownia Architektury
Zakres prac, które zostaną przeprowadzone przez BERGER Bau w ramach budowy nowej palmiarni, obejmuje nie tylko odtworzenie historycznych szklarni, ale także stworzenie nowoczesnej infrastruktury. BERGER Bau zrealizuje prace ziemne, fundamentowe oraz konstrukcyjne, w tym budowę trójkomorowych przeszkleń zapewniających odpowiednią izolację cieplną.
- W obiekcie zainstalowane zostaną m.in. zaawansowane systemy klimatyzacyjne, nawadniające oraz wentylacyjne, które umożliwią utrzymanie stałych warunków klimatycznych dla różnych gatunków roślin. Inwestycja obejmuje także instalację energooszczędnych systemów oświetlenia, co pozwoli na zminimalizowanie zużycia energii i obniżenie kosztów eksploatacji budynku – wymienia Tomasz Lorkowski, Prezes Zarządu firmy BERGER Bau.
Czytaj też:
Ogród Botaniczny we Wrocławiu jest wpisany do rejestru zabytków
Palmiarnia znajduje się na terenie Ogrodu Botanicznego, wpisanego do rejestru zabytków Wrocławia. Jak wyjaśnia ekspert firmy BERGER Bau, z tego względu cały projekt musi być realizowany pod nadzorem konserwatora zabytków, co oznacza konieczność zachowania istniejących drzew oraz historycznych elementów architektury. Dodatkowym utrudnieniem jest prowadzenie prac na czynnym obiekcie, który pozostanie otwarty dla zwiedzających przez cały okres budowy.
Dostępność obiektu dla osób niepełnosprawnych to kolejny ważny aspekt inwestycji – projekt zakłada budowę ramp, podnośników hydraulicznych i innych udogodnień, które uczynią Palmiarnię przyjazną dla wszystkich zwiedzających.
Nowa palmiarnia w Ogrodzie Botanicznym WNB UWr będzie nie tylko miejscem edukacji i badań, ale również przestrzenią odpoczynku i kontemplacji piękna przyrody - piszą w komunikacie przedstawiciele Berger Bau. - Realizacja tej inwestycji nie tylko przywróci dawny blask historycznemu miejscu, ale także umożliwi rozwój nowych kolekcji roślin, które do tej pory były przechowywane w mniejszych szklarniach - dodają.
Panele fotowoltaiczne na dachu szklarni
W ramach realizacji nowoczesnego projektu planuje się także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach szklarni. To innowacyjne rozwiązanie pomoże w generowaniu energii niezbędnej do utrzymania systemów klimatyzacyjnych i nawadniających, minimalizując jednocześnie ślad węglowy obiektu. Dzięki zastosowaniu technologii opartych na zrównoważonym rozwoju, nowa palmiarnia będzie przykładem ekologicznej inwestycji, która łączy ochronę środowiska z funkcjonalnością.
Tak ma wyglądać nowa palmiarnia przy Sienkiewicza. Wizualizacje
Autor: Maciej Marzęcki Pracownia Architektury
Palmiarnia we Wrocławiu. Wizualizacja