Wrocław. Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe. Fala kulminacyjna dotarła do stolicy Dolnego Śląska

2024-09-19 9:32

Uruchomiono poldery zalewowe pod Wrocławiem na lewym brzegu Odry. W sumie działa już 6. Rano zaczęły działać poldery Blizanowice-Trestno i Oławka. Łącznie można tu zgromadzić odpowiednio 3,8 i 12 mln m3 wody, co wpłynie na zmniejszenie fali kulminacyjnej docierającej właśnie do stolicy Dolnego Śląska. Pracują też: Zwanowice, Rybna-Stobrawa, Brzezina-Lipki i Lipki-Oława. Kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska.

Spis treści

  1. Szczyt powodziowy o godz. 17 w czwartek
  2. Wrocław. Ile wody jest w polderach?
  3. Nowy komunikat spółki Wody Polskie: Trestno
  4. Uruchomiono poldery Blizanowice-Trestno i Oławka
  5. Poziom wody w czwartek rano
Droga Wrocław - Kąty Wrocławskie zalana przez rzekę Bystrzycę

Szczyt powodziowy o godz. 17 w czwartek

Na godzinę 17 we Wrocławiu zaplanowano szczyt powodziowy - spotkanie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z premierami Polski - Donaldem Tuskiem, Czech - Petrem Fialą, Słowacji - Robertem Ficą oraz kanclerzem Austrii - Karlem Nehammerem. Godzinne spotkanie jest zaplanowane na godz. 17 w Sukiennicach.

Wrocław. Ile wody jest w polderach?

Aktualizacja czwartek 19 września godz. 13

W obrębie funkcjonujących polderów zalewowych na obszarze RZGW we Wrocławiu wzdłuż Odry może dochodzić do zjawisk przesiąkania obwałowań w poszczególnych lokalizacjach na ich terenie. Jest to naturalne zjawisko podczas gromadzenia wody w polderach. Obwałowania polderów są na bieżąco sprawdzane pod kątem ich stanu. W razie konieczności na bieżąco będą podejmowane odpowiednie działania.

Obecnie od ujścia Nysy Kłodzkiej w województwie opolskim do Wrocławia wzdłuż Odry funkcjonuje 6 polderów zalewowych, które łącznie gromadzą około 73 mln m³ wody.

Uruchomione poldery: 

  • Zwanowice (2 mln m³), 
  • Rybna-Stobrawa (12 mln m³), 
  • Brzezina-Lipki (3,5 mln m³), 
  • Lipki-Oława (30 mln m³), 
  • Blizanowice-Trestno (3,8 mln m³),
  • Oławka (12 mln m³ wody).

Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich RZGW we Wrocławiu wydało dziś kolejną dyspozycję o zmniejszeniu wartości odpływów wody:

  • – Ze zbiornika Otmuchów do Nysy Kłodzkiej do 250 m³/s od godz. 09:00
  • – Ze zbiornika Nysa do Nysy Kłodzkiej do 250 m³/s od godz. 12:00

Nowy komunikat spółki Wody Polskie: Trestno

Oto komunikat z 19 września z godz. 9: W związku z dynamicznie zmieniającymi się prognozami na wodowskazie Trestno, według aktualnej prognozy stanu wody, zgodnie ze scenariuszem VI Planu Operacyjnego Ochrony Przed Powodzią Wrocławia 2024, który zakłada stan wody w przedziale od 658 cm do 705 cm, może wystąpić potrzeba uruchomienia przerzutu wód powodziowych z rzeki Odry do kanału Odra-Widawa. Na bieżąco kontrolujemy sytuację.

Uruchomiono poldery Blizanowice-Trestno i Oławka

18.09.2024 o godzinie 23.30 Wody Polskie poinformowały:

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem na lewym brzegu Odry. To poldery Blizanowice-Trestno i Oławka. Łącznie można tu zgromadzić odpowiednio 3,8 i 12 mln m3 wody, co wpłynie na zmniejszenie fali kulminacyjnej docierającej właśnie do stolicy Dolnego Śląska.

Polder Oławka ostatni raz używany był podczas powodzi w 1997 roku,  polder Blizanowice-Trestno ostatni raz używany był w 2010 roku.

Wcześniej PGW Wody Polskie RZGW we Wrocławiu zdementowały fakt awarii zbiornika Krosnowice na rzece Dunie. 

Woda w Trestnie na granicach miasta miała już ponad 6 metrów. Przed godz. 2 w nocy miały ponad 6,1 m - a szacunki IMGW mówiły, że tyle nie będzie. O godz. 5 rano w czwartek 19 września woda sięgała już 6,3 metra. Bardzo wysoki poziom rzeka będzie utrzymywała przez kilka dni.

Czwartek rano: poldery przed Wrocławiem jeszcze gromadzą wodę.

Wody Polskie: sytuacja jest niepokojąca, ale się stabilizuje

Premier Tusk jest rano we Wrocławiu. - Wolałbym, żebyśmy wytrzymali nerwowo i możliwie trafnie odgadywali ten trend, tak żebyśmy Wrocławian mogli poinformować od kiedy mogą się przestać obawiać, że coś złego może się stać - powiedział.

Poziom wody w czwartek rano

  • Odra (Trestno) - 632 cm, trend rosnący, trwa fala kulminacyjna
  • Odra (Oława) - 739 cm, bez zmian, trwa fala kulminacyjna
  • Bystrzyca (Jarnołtów) - 357 cm, bez zmian, trwa fala kulminacyjna
  • Oława (Oława) - 372 cm, trend malejący, trwa fala kulminacyjna
  • Ślęza (Ślęza) - 378 cm, trend malejący, trwa fala kulminacyjna

Tu sprawdzicie aktualny stan wody (Trestno). IMGW

Wały już są przesiąknięte. Przed północą zdecydowano o kontrolowanym zalaniu terenów wodonośnych Wrocławia i obszaru między Księżem Małym i Wielkim, Odrą i gminą Siechnice. Na Marszowicach nastąpił przesiąk w dwóch miejscach.

- Na ten moment nie odnotowano incydentów, związanych z nagłymi przelewami Odry - informują urzędnicy

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej