Wrompa, czyli największa w Polsce pompa ciepła, czerpiąca energię ze ścieków dotarła do Wrocławia
Autor: Fortum
We Wrocławiu postwaje Wrompa, instalacja do pozyskiwania ciepła z odpadów
We Wrocławiu powstaje największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków. Wrompę, bo tak ją nazwano, budują we Wrocławiu na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Do Wrocławia, z Austrii, dotarła właśnie ważąca ponad 100 ton pompa ciepła. To inwestycja firmy Fortum i MPWiK we Wrocławiu.
Spis treści
- We Wrocławiu powstaje największa systemowa pompa ciepła w Polsce
- Wrompa Fortum z dofinansowaniem
- Instalacja Wrompa będzie się mieściła na ponad 1200 m²
- Postępy prac na budowie wrocławskiej Wrompy
- Dekarbonizacja wrocławskiego systemu ciepłowniczego
- Mniejsza produkcja energii z węgla, mniej CO2 w powietrzu
We Wrocławiu powstaje największa systemowa pompa ciepła w Polsce
Wrompa ma być największą systemową pompą ciepła w Polsce. Po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić ważny element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu pokrywając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście.
Ta innowacyjna instalacja pozwalająca odzyskiwać ciepło z odpadów komunalnych jest budowana na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Z systemem ciepłowniczym Fortum zostanie połączona siecią o długości kilometra i średnicy pół metra.
Wrompa Fortum z dofinansowaniem
Projekt Wrompa w sumie wraz z przyłączem to koszt 82 mln złotych.. Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w kwocie 18 mln złotych oraz ze środków budżetu państwa w kwocie 3 mln złotych. Projekt realizuje Fortum we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
Instalacja Wrompa będzie się mieściła na ponad 1200 m²
Skończona Wrompa będzie obejmowała 1 202,23 metrów kwadratowych przestrzeni użytkowej. Planowane zakończenie konstrukcji stanu surowego obiektu nastąpi w styczniu 2024, a zakończenie całości budynku jest planowane na maj 2024. Zostanie oddana do użytku w czwartym kwartale 2024 roku.
Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW – to tysiąc razy więcej niż typowa pompa ciepła do domu jednorodzinnego - wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia. Wrompa to pierwszy krok na drodze do odejścia od paliw kopalnych w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian – mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.
Postępy prac na budowie wrocławskiej Wrompy
Postępy prac widać już na budowie tego innowacyjnego obiektu. Jak informowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku, zakończono wtedy budowę ścian szczelinowych sięgających 26 metrów w głąb ziemi. Pomogą one w zatrzymaniu dopływu wód gruntowych. Z wykopu została wybrana ziemia i wypompowano wody gruntowe. Na głębokości 13 metrów wylana została warstwa chudego betonu, na której układane są zbrojenia płyty fundamentowej. Na tym poziomie znajdą się instalacje do podczyszczania ścieków.
W lutym 2024 roku, ważąca ponad 100 ton pompa ciepła przyjechała do Polski z Austrii w nocy na dwóch ogromnych naczepach. Teraz będzie montowana na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Wrompa, czyli wrocławska pompa ciepła to inwestycja Fortum realizowana we współpracy z MPWiK we Wrocławiu.
Dekarbonizacja wrocławskiego systemu ciepłowniczego
Obecnie wrocławski system ciepłowniczy oparty jest w 100 proc. na spalaniu węgla i wymaga dużych zmian w kierunku dekarbonizacji. Oprócz zmiany paliw, ważnym elementem procesów dekarbonizacyjnych jest wykorzystanie ciepła odpadowego. Takie ciepło można odzyskiwać z serwerowni, procesów produkcyjnych, ale też ze ścieków.
Współpraca z Fortum pozwoli wykorzystywać ścieki nieoczyszczone jako źródło ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Odzysk energii zredukuje zużycie węgla w produkcji ciepła dla wrocławian. To nasz wspólny krok w jeszcze lepszą przyszłość stolicy Dolnego Śląska – mówi Witold Ziomek, prezes zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu.
Mniejsza produkcja energii z węgla, mniej CO2 w powietrzu
Jak przekonuje inwestor, dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tysiące GJ rocznie. Dzięki temu każdego roku uda się uniknąć emisji niemal 35 tysięcy ton dwutlenku wegla oraz innych szkodliwych substancji - SO2, NOx i pyłów.
Czytaj też:
- Czesi zaczynają budowę autostrady D11, która połączy się z naszą ekspresową S3
- Autostrada A1 do remontu za pół miliarda złotych i to przez pięć najbliższych lat
- Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej w budowie. Kiedy pojedziemy nową S6?
- Opera Śląska w Bytomiu już po kapitalnym remoncie. To teraz najnowocześniejsza scena w Polsce