Wrota Bitwy Warszawskiej
Powstał projekt muzeum historycznego - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 r. Wystawa będzie podzielona na dwie części: podstawową oraz rozszerzoną z myślą o edukacyjno-naukowej roli muzeum.
W miejscowości Ossów niedaleko Warszawy powstanie muzeum Bitwy Warszawskiej z 1920 r., słynnego Cudu nad Wisłą. Nazwa muzeum - Wrota Bitwy Warszawskiej - nawiązuje do układu przestrzennego całego kompleksu. Centralnym punktem zagospodarowania terenu jest plac w formie kwadratu - Agora. Będzie ona otoczona z dwóch stron schodami, co podkreśli wartość tego miejsca (głównego terenu obchodów uroczystości), będzie także wprowadzeniem do części historycznej, którą otwierają podłużne bryły muzeum.
Muzeum zajmie powierzchnię ponad 7000 m2, jego forma będzie "wkraczać" na teren działań wojennych. Powstanie na działce o powierzchni 4 ha. Projekt powstał w pracowni Nizio Design International. Autorzy projektu pamietając o historycznym znaczeniu terenu, zadbali o to, aby plac kompleksu był uporządkowany. Istniejące elementy małej architektury kierują zwiedzających w szczególne miejsca pamięci, np. w stronę krzyża, do pomnika ks. Ignacego Skorupki oraz cmentarza wojennego usytuowanego na południe od rzeki Długiej.
Architekci zaplanowali w muzeum podział na części: muzealno-edukacyjną oraz hotelowo-konferencyjną. Wokół placu rozmieszczone zostały w czterech kierunkach: kościół nawiązujący formą i elewacją do budynku muzeum, plebania, Muzeum "Wrota Bitwy Warszawskiej" oraz droga wiodąca do nowoczesnego kompleksu hotelowo-konferencyjnego. Na jej końcu umieszczony został multimedialny punkt informacyjny.
Autor: Nizio Design International
Wejście główne muzeum otwiera się kolejno na reprezentacyjny hol, recepcję, pomieszczenia administracyjne, następnie prowadzić będzie ku rozległej powierzchni ekspozycji stałych (zajmą one 2000 m2) oraz ekspozycji czasowej.
Wnętrza budynku będą transparentne i przeszklone, wg projektu prowadzić do nich będą niezależne wejścia biegnące pasmowo w kierunku stałych i czasowcyh wystaw. Kompleks muzeum został oddzielony od drogi parkingiem, który optycznie odciąża zielony teren agory.
Bryła muzeum będzie trójdzielna, wchodząc w przestrzeń historyczną, usystematyzuje wewnętrzny zakres tematyczny zbiorów. Forma bryły umożliwi zwiedzającym logiczne poruszanie się po wszystkich kondygnacjach dzieki dwóm niezależnym klatkom schodowym, a także licznym przejściom między poszczególnymi bryłami budynku.
Istotnym elementem projektu będą zadaszone tarasy widokowe o lekkiej konstrukcji, najwyższe na wysokości 17 m. Dachy budynku będą pokryte roślinnością, zostana także wyraźnie zazanczone złączenia modułów konstrukcyjnych - jako regularne przeszklenia. Elewacja budynku (wykonana z patynowanej miedzi) wtapia się swoją kolorystyką w przestrzeń krajobrazu.
U podnóża brył umieszczone zostały trzy dynamiczne suwnie, które służą jako platforma na militarne eksponaty. W czasie trwania rekonstrukcji bitew historycznych, mogą one zmieniać położenie wsuwając się w rdzeń modernistycznej bryły. Istotną funkcję spełniają ekspozycje plenerowe, gdzie multimedialne techniki łączą się z tradycyjnymi środkami wyrazu eksponatów. Dlatego też niezwykle ważnym elementem w wieczornych pokazach widowiskowych staną się zaznaczenia na powierzchni ziemi - linie tyralier - które w widowiskowy sposób przybliżą działania wojenne.
Autor: Nizio Design International
Układ pomieszczeń w muzeum stwarza warunki do umieszczenia ekranów projekcyjnych we frontowej stronie wnętrza. Nocą ekrany budują klimat w inscenizacjach historycznych. Najbardziej wysunięte na wschód części muzeum zostały przesłonięte szklanymi ścianami.
Ekspozycjom stałym (rozmieszczonym w dwóch częściach budynku) towarzyszyć będą nowoczesne techniki i formy działania, które w ciekawszy sposób tworzą prezentacje. Są to m.in.: szyby holograficzne, panele dotykowe, fotokomórki, wygaszane ekrany, multimedialne mapy i animacje. W części ekspozycji stałej ustawione zostaną kopie, bądź oryginały militarnych eksponatów (np. parowozu pancernego z 1920 r.), które w szczególny sposób przybliżą zwiedzającym charakter działań wojennych. Naturalne szczeliny w bocznych częściach muzeum wprowadzają do wnętrza segmentów wystawienniczych światło dzienne, budując laserową przejrzystość.
Kompleksowość muzeum "Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1929", opiera się na połączeniu klasycznej formy muzeum z funkcjami edukacyjnymi, (sale wystawowe ekspozycji stałych i czasowych, zbiory główne - broń palna, odznaczenia, zbiory specjalne - ikonografia, plakaty propagandowe, pracownie konserwatorskie, pomieszczenia gospodarcze oraz magazyny zbiorów). Wszystko to łączy się z pomieszczeniami o charakterze naukowym (biblioteki, czytelnie, multimedialne sale konferencyjno-kinowe, ożywione ekspozycje plenerowe).
Autor: brak danych