Wyburzono 14-kondygnacyjny PRL-owski hotel Światowit w Łodzi. Została kupa gruzu
Autor: UM Łódź/lodz.pl
Miał 14 kondygnacji, został wyburzony
Hotel Światowit stał przy skrzyżowaniu alei Kościuszki i ulicy Zamenhoffa w Łodzi. To ogromny trzynastopiętrowy gmach, który zbudowano czasie PRL-u. Dziś w tym miejscu jest już pusty plac, po którym jeżdżą wyrównujące go koparki. Peerelowski hotel, ostatnio tylko pracowniczy, właśnie wyburzono.
Spis treści
- Hotel Światowit w Łodzi
- Nowy właściciel hotelu Światowit w Łodzi
- Rozbiórka hotelu Światowit w Łodzi zaczęła się w 2023 roku
Hotel Światowit w Łodzi
Hotel Światowit w Łodzi był kiedyś bardzo znany. Miała kiedyś trzy gwiazdki. Został zbudowany według projektu architektów: Zbigniewa Roznera oraz Macieja Szawernowskiego. Wieżowiec miał 46 m i 14 kondygnacji wysokości. W czasach świetności odbywały się tam słynne dancingi. Hotel Światowit powstał dokładnie w 1974 r.
Nowy właściciel hotelu Światowit w Łodzi
Od 2011 roku właścicielem hotelu jest spółka Eko-Vit. Jak informuje miasto Łódź, firma nabyła większość udziałów w spółce Hotele-Centrum, przejmując łącznie cztery łódzkie hotele. Poza Światowitem były to: Centrum (wyburzony w 2014 r.), Polonia (sprzedany, przebudowany na mieszkania), Savoy (nieczynny) i Mazowiecki.
Hotel Światowit funkcjonował do 2020 r. Podczas pandemii koronawirusa został zamknięty. Eko-Vit wynajął budynek bełchatowskiej firmie, która oferowała w nim kwatery pracownicze dla osób zatrudnionych w Łodzi, głównie cudzoziemców. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się krótko przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych.
Hotel Qubus Katowice już otwarty! Nowoczesna "ostra" bryła robi wrażenie
Autor: Anna Dziedzic
W Katowicach, 1 grudnia otwiera się nowy hotel. To czterogwiazdkowy Hotel Qubus Katowice
Rozbiórka hotelu Światowit w Łodzi zaczęła się w 2023 roku
Hotel zakończył działalność 2020 w trakcie pandemii koronawirusa. W 2021 zdemontowano charakterystyczny neon znad wejścia hotelu, który przekazano do prywatnego muzeum neonów w Warszawie.
Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta Łódź, właściciel trzynastopiętrowego gmachu, łódzka spółka Eko-Vit, odmawia wszelkich komentarzy na temat przyczyn podjęcia decyzji o rozbiórce oraz ewentualnych planów co do dalszych losów działki w samym centrum Łodzi. W rozmowie z przedstawicielem spółki nie udało nam się dowiedzieć, czy takie plany w ogóle są.
Czytaj też:
- Postęp prac przy budowie tunelu na obejściu Węgierskiej Górki i nowy termin oddania trasy
- Najdłuższy tunel na świecie powstaje w Alpach. Będzie gotowy w 2032 roku
- Budują estakadę na rozlewisku Biebrzy. Woda jest praktycznie wszędzie