Wydrukowali siedmiometrowy zbiornik na wodę w 38 godzin. Innowacyjna technologia

2024-11-14 10:46

W Barczewku, niedaleko Olsztyna powstał pierwszy na świecie, wydrukowany z betonu w technologii 3D, zbiornik na wodę pitną dla gminnych wodociągów. Wydrukowano go w 38 godzin. Na świecie drukuje się już domy w technologii 3D, w Polsce głośno było m.in. o wydrukowanych w ten sposób schodach przy stacji kolejowej w Ełku.

Spis treści

  1. Innowacyjna technologia 3D w Barczewku
  2. Wydrukowanie zbiornika wymagało współpracy kilku firm
  3. Drukowanie 3D z betonu to mniejsze zużycie materiałów
Budowa S1 obejścia Węgierskiej Górki.

Innowacyjna technologia 3D w Barczewku

Takie innowacyjne technologie coraz częściej pojawiają się w naszym kraju. Tym razem w miejscowości Barczewko, niedaleko Olsztyna stanął betonowy zbiornik na wodę, wykonany w technologii druku 3D. To pierwszy betonowy zbiornik na ciecze, który został wydrukowany w tej technologii w Europie i jeden z pierwszych na świecie. Będzie służył mieszkańcom zarządzany przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Barczewie.

Jak mówił Jacek Kasprzak ze ZWiK Barczewo, technologia druku 3D pozwoliła zrealizować projekt szybko i z precyzją. To początek nowego etapu w realizacji inwestycji z zakresu gospodarki wodnej.

Zbiornik powstał w ramach większej inwestycji związanej z poprawą gospodarki wodno-ściekowej w gminie Barczewo. To współfinansowana z unijnych funduszy inwestycja warta w sumie 3,7 mln zł.

- W jej ramach została rozbudowana sieć wodociągowa, przebudowana sieć kanalizacyjno-sanitarna. Zostało zmodernizowane ujęcie wody. W ramach tego przedsięwzięcia było konieczne zbudowanie zbiornika retencyjnego. Taki zbiornik wykonawca zbudował właśnie w innowacyjnej technologii druku 3D - powiedziała nam Monika Sobotko, specjalistka do spraw zamówień publicznych i inwestycji w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Barczewie. 

Wydrukowanie zbiornika wymagało współpracy kilku firm

Wyboru technologii budowy zbiornika dokonał wykonawca, czyli firma „EKO-WOD” z Kętrzyna. Inwestycja była realizowana w formule „projektuj i buduj”. Jak mówi Piotr Czarnecki z EKO-WOD, druk 3D otwiera nowe perspektywy dla rozwoju infrastruktury w sposób bardziej zrównoważony i efektywny. Projekt w Barczewku to dowód na to, że technologie przyszłości mogą być stosowane już dziś, by wspierać rozwój całej branży.

Inwestycję udało się zrealizować dzięki współpracy kilku firm takich jak Holcim Polska z Globtank oraz duńską firmą COBOD, globalnym liderem w produkcji drukarek 3D do betonu. Jak twierdzą przedstawiciele tych firm, wydrukowany obiekt stanowi przełomowy krok w automatyzacji budownictwa betonowego i zrównoważonego rozwoju.

Koszt budowy samego zbiornika nie był wyszczególniony w przetargu. Zapytaliśmy jednak o to Marcina Mikulewicza z firmy Globtank. Firma zajmuje się produkcją różnego rodzaju zbiorników. Jak koszt budowy zbiornika drukowanego w technologii 3D ma się do kosztów budowy tradycyjnych zbiorników np. metalowych?

Przy tej inwestycji analizowaliśmy koszty do technologii zbiornika stalowego, bo tu był taki projekt. Dla zbiornika żelbetowego i prefabrykowanego wstępne analizy wskazują podobny lub niższy koszt, ale wymagają potwierdzenia przez realizacje takiego zbiornika. Rozmawiamy o kolejnym projekcie na dużo większy zbiornik o średnicy 30m i wysokości 8m. Im większy zbiornik tym większe oszczędności. I jeszcze co jest ważne już teraz ten wydruk z minionego tygodnia moglibyśmy zrobić szybciej i taniej, bo technologia na to pozwala, jednak nie mieliśmy już czasu, żeby to wdrożyć. Jest to więc bardzo dynamiczna kwestia i, moim zdaniem, ta technologia będzie bardzo zyskiwała w czasie - powiedział nam Marcin Mikulewicz z Globtank.

Czytaj też:

Schody wykonane w całości w technologii druku 3D zamontowano na stacji w Ełku

Drukowanie 3D z betonu to mniejsze zużycie materiałów

Technologia druku 3D zapewnia oszczędność materiałów na poziomie 25 procent, automatyzację procesu oraz znaczną redukcję czasu realizacji. Zastosowana metoda pozwala na zmniejszenie grubości ścianek wraz z wysokością zbiornika, co jest niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi technikami budowlanymi. W metodzie tradycyjnej szerokość ścian jest równa na dole, w środku i na górze zbiornika, pomimo że nie jest to konstrukcyjnie wymagane, gdyż ciśnienie napierającej wody jest największe tylko na dole zbiornika. Dzięki drukowaniu konstrukcji możliwe jest zastosowanie największej grubości ścian na dole i sukcesywne zmniejszanie grubości ścian wraz z wysokością. Ponadto wydruk zbiornika trwał tylko 38 godzin aktywnego drukowania zrealizowanego w ciągu 5 dni. Dzięki zastosowaniu technologii druku betonu możliwe jest dwukrotne przyspieszenie procesu realizacji ścian zbiornika.

Druk został wykonany z materiału TectorPrint. Wysokość zbiornika wynosi 7 metrów, a jego średnica wewnętrzna 7,6 metra. Za druk odpowiadała duńska firma COBOD produkująca drukarki 3D do betonu.

Nasza firma od lat rozwija technologię druku 3D betonu i jej zastosowania, a projekt w Barczewku jest kolejnym dowodem na to, że ta technologia ma ogromny potencjał. Zastosowanie naszego rozwiązania pozwoliło na oszczędność materiałów na poziomie 25 procent, co stanowi kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonego i efektywnego budownictwa. Cieszymy się, że możemy współpracować z partnerami, którzy dzielą naszą wizję przyszłości i być częścią zespołu realizującego ten przełomowy projekt – powiedział Henrik Lund-Nielsen z COBOD.

Zadanie zostało wykonane w ramach zrównoważonego rozwoju terenów wiejskich przy udziale środków Europejskiego Funduszy Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Schody - żelbetowe czy drewniane. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór materiału schodów. Co i w jakich sytuacjach wybrać, schody żelbetowe czy drewniane? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie

Na nowy wiadukt w Ełku prowadza schody wydrukowane w technologii druku 3D - zobacz zdjęcia

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej