Wydział Neofilologii UW z miedzianą elewacją. Projekt APA Kuryłowicz & Associates ZDJĘCIA
Zaprojektowany przez biuro architektoniczne APA Kuryłowicz & Associates Wydział Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW na Powiślu sąsiaduje z jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów współczesnej polskiej architektury – BUW. Oba budynki mają wspólną cechę - miedzianą elewację
Oba budynki służą studentom Uniwersyetu Warszawskiego. Łączy je także zastosowanie miedzi na elewacjach. Gmach Neofilologii stoi naprzeciw uczelnianej biblioteki, zwrócony do niej przeszkloną fasadą. W lustrzanej powierzchni odbijają się płaskorzeźbione księgi z patynowanej miedzi. Powstaje w ten sposób monumentalna przestrzeń, odpowiadająca randze obiektów. Trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu w miejscu zaprojektowanego przez APA Kuryłowicz & Associates budynku stał dość obskurny pawilon z przecenionymi dywanami.
Wydział Neofilologii to kolejny budynek o miastotwórczym znaczeniu. Wokół monumentalnego gmachu powstają modne klubokawiarnie, sklepy i bary, służące także innym mieszkańcom szybko zmieniającej się dzielnicy, a także turystom, odwiedzającym pobliskie Centrum Nauki Kopernik.
O wyrazie współczesnej architektury budynku decydują rzeźbiarsko ukształtowana bryła z charakterystycznymi podcięciami na narożnikach, oraz elewacje. Ściana frontowa jest w połowie przeszklona, przy czym ukośne linie podziałów i zielone pasy szkła przełamują wrażenie monotonii. Pozostałe ściany pokryte zostały blachą w kolorze spatynowanej miedzi, ciemnozieloną, zmieniającą odcienie na poszczególnych fragmentach.
Dla mieszkańców i turystów atrakcja może być ogólnodostępny dach budynku.
Więcej o wydziale - powierzchnia, autorzy i wykonawcy budynku >>
Autor: brak danych
Wydział Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW na Powiślu, Warszawa. Szkło i miedź na elewacjach. Autorzy: APA Kuryłowicz Associates