Wyrwy i dziury w zbiorniku Racibórz Dolny i polderze Buków. Ich usunięcie ma kosztować 2,6 mln złotych
Autor: From the Sky
Co się dzieje z ogromnym zbiornikiem przeciwpowodziowym Racibórz Dolny? Nie wszyskto jest w porządku. "Rozpoczęliśmy procedurę wyboru wykonawców, którzy usuną usterki po piętrzeniu wód powodziowych na terenie zbiornika i położonego powyżej polderu Buków i przygotują ekspertyzy dla zbiornika Racibórz Dolny" - informują Wody Polskie. Chodzi o bezpieczeństwo. Oto ich najnowszy komunikat.
Spis treści
- Usterki na ogromnym zbiorniku przeciwpowodziowym
- Wody Polskie. Przetarg
- Zakres prac, jakie trzeba wykonać na zbiorniku Racibórz Dolny
- Wyrwy i barierki były już naprawiane po powodzi
- Suchy zbiornik w Raciborzu podczas powodzi. Zdjęcia
Usterki na ogromnym zbiorniku przeciwpowodziowym
Tuż po piętrzeniu powodziowym we wrześniu 2024 na terenie zbiornika Racibórz Dolny i po wykonanej ocenie stanu technicznego tego obiektu hydrotechnicznego, który uchronił przed katastrofalnymi skutkami powodzi tereny trzech województw położonych poniżej, przystąpiono do inwentaryzacji szkód, jakie wyrządziła wysoka woda - informują Wody Polskie.
- Mimo, że żadna z odnotowanych usterek nie ma krytycznego charakteru i zbiornik pozostaje gotowy do pracy, zdecydowaliśmy o podjęciu działań naprawczych oraz zleceniu ekspertyz, które z jednej strony ocenią kondycję zbiornika, z drugiej odpowiedzą na pytania dotyczące funkcjonowania m.in. drenażu zapór zbiornika - dodają.
Wody Polskie. Przetarg
- Postępowania przetargowe jest w toku - ogłosiły w kwietniu 2025 Wody Polskie. Oferty można składać do 23 kwietnia.
To postępowanie dla wyboru wykonawców w zbiorczym postępowaniu pod nazwą Udrożnienie wybranych koryt cieków oraz przywrócenie funkcjonalności urządzeń wodnych w ramach usuwania skutków powodzi z 2024r. Etap I – „Wykonanie robót na zbiorniku Racibórz Dolny i Polder z podziałem na części”. Lista prac, które koniecznie trzeba wykonać jest długa.
Zakres prac, jakie trzeba wykonać na zbiorniku Racibórz Dolny
W jego ramach zostanie przeprowadzone:
- Uszczelnienie powierzchni betonowych na ścianach maszynowni Budowli Przelewowo-Spustowej
- Naprawa połączenia kołnierzowego w pompie nr 4 na przepompowni Lubomia
- Wykonanie i zamontowanie nowych łat wodowskazowych na jazie wpustowo-spustowym polderu Buków oraz przy przepompowni Roszków
- Naprawa asfaltowej drogi przejazdowej w km 8+750 zapory lewobrzeżnej zbiornika Racibórz Dolny
- Zabudowa wyrwy i wyboju w rejonie przelewu stałego polderu Buków
- Zabudowa wyrwy pomiędzy rzeką Odrą a stawem Srebrniok, lewy brzeg rzeki Odry
- Naprawa drogi serwisowej od strony odwodnej km 7+200 do 8+500 zapory prawobrzeżnej zbiornika Racibórz DolnyRemont przepustu drogowego w czaszy polderu Buków
- Zabudowa wyrwy pomiędzy wyrobiskami wraz z wykonaniem przepustu na polderze Buków
- Wykonanie naprawy drabin z koszem zabezpieczającym oraz zamknięć wnęk remontowych na filarach Budowli Przelewowo Spustowej zbiornika Racibórz
- Przegląd i naprawa systemu ASTKZ (automatyczne systemy pomiarowe na obiektach hydrotechnicznych) zbiornika Racibórz Dolny.
Czytaj też:
Tak powódź przechodziła przez Polskę
Równolegle Wody Polskie w Gliwicach rozpoczęły postępowanie na wyłonienie wykonawców ekspertyz, których konieczność wyniknęła w związku z powodzią w roku 2024. Łącznie zlecone zostanie opracowanie dwóch ekspertyz oraz dokumentacji uzupełniającej Instrukcję Eksploatacji Zbiornika:
- 1. Wykonanie ekspertyzy ustalającej przyczynę wysięku wody z drenażu w rowie opaskowym na zaporze czołowej w km 1+700 zbiornika Racibórz Dolny
- 2. Wykonanie ekspertyzy ustalającej przyczyny pojawienia się wody na jezdni asfaltowej na zaporze lewobrzeżnej w km 9+300
- 3. Sporządzenie dokumentacji uzupełniającej do Instrukcji Eksploatacji Zbiornika w zakresie przepływu przez Budowlę Przelewowo Spustową, zbiornik Racibórz Dolny.
Czytaj też:
Tak dziś wygląda Lądek Zdrój. Odbudowa po powodzi potrwa lata
Autor: Dorota Niećko
Tak wygląda miasteczko Lądek - Zdrój wiele miesięcy po powodzi
- Powyższe zadania zostaną zrealizowane w ramach środków Budżetu Państwa, pochodzących z rezerwy celowej - wyjaśniają Wody Polskie.
Tylko samo wykonanie iniekcji uszczelniających to koszt ponad 40 tys. zł, a cała wartość zamówienia, dotyczącego robót na zbiorniku, z to aż 2 649 132,19 zł. W przetargu najważniejsza jest cena, a potem gwarancja.
Czytaj też:
"Turystyka powodziowa". Tłum ludzi patrzył, jak zbiornik piętrzy wodę
Wyrwy i barierki były już naprawiane po powodzi
- Podobny zakres napraw przewidziany był po pierwszym napełnieniu Zbiornika Racibórz w październiku 2020 r., kiedy obiekt ten przyjął ok. 55 mln m3 wody, wypełniając się w ok. 30% - przypominają Wody Polskie.
We wrześniu 2024 r. zbiornik Racibórz Dolny zapełnił się w 80%, gromadząc 148 mln m3 wody i piętrząc na wysokości zapory czołowej blisko 7 metrowy słup wody.
Część z najpilniejszych prac, związanych z usuwaniem skutków powodzi Wody Polskie w Gliwicach przeprowadziły w 2024 r., po ocenie stanu zbiornika. Wówczas m.in. zabudowano powstałe wyrwy w rowach, odprowadzających wodę z przepustów grawitacyjnych na zaporze prawo i lewobrzeżnej, naprawiono uszkodzone barierki ochronne i ogrodzenia, udrożniono rozdział wód rzeki Psiny, naprawiono uszkodzone kraty na przepustach grawitacyjnych, naprawiono uszkodzenia dna i skarp rowu Tworkowskiego. Katalog powyższych zadań poprzedziły prace porządkowe i uprzątanie śmieci, naniesionych przez wodę do czaszy zbiornika.
Wody Polskie prowadzą na tym obiekcie bieżące kontrole stanu technicznego oraz prace serwisowe i konserwacyjne. Zarówno zbiornik, jak i polder przechodzą kontrole roczne i 5-letnie stanu technicznego, kontrole doraźne bezpiecznego użytkowania po przejściu wezbrania oraz pomiary sieci reperów (IMGW – Centrum Technicznej Kontroli Zapór). Cyklicznie realizowane są pomiary szczelinomierzy, poziomu wody w zewnętrznej sieci piezometrycznej, okalającej zbiornik i polder (jeden/dwa razy w miesiącu), a także pomiary i kalibracja czujników sieci piezometrycznej w podłożu i korpusie zapór zbiornika. Regularnie wykonywane są pomiary batymetryczne w rejonie budowli - czytamy w komunikacie spółki.
Suchy zbiornik w Raciborzu podczas powodzi. Zdjęcia
Autor: Dorota Niećko
Racibórz Dolny. Ogromny zbiornik retencyjny działa. Zdjęcia zalanego terenu i zapory
