Zabytkowa piekarnia Rajcherta w Warszawie zyska drugie życie. Pamięta początki dwudziestolecia międzywojennego
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Piekarnia Rajcherta przy ul. Grochowskiej 224 w Warszawie przed rewitalizacją
Przedwojenna piekarnia Rajcherta na Pradze-Południe w Warszawie miała trafić w ręce dewelopera, który planował nadbudować zabytek nową konstrukcją. Ostatecznie budynek został jednak nabyty przez dzielnicę i przejdzie rewitalizację, o co zabiegali aktywiści. Co powstanie w dawnej piekarni?
Spis treści
- Piekarnia Rajcherta w Warszawie przejdzie rewitalizację
- Historia piekarni Teodora Reicherta sięga 1918 r.
Piekarnia Rajcherta w Warszawie przejdzie rewitalizację
Piekarnia Teodora Reicherta (Rajcherta) przy ul. Grochowskiej 224 w Warszawie, pamiętająca same początki II Rzeczpospolitej, od wielu lat stała zamknięta na głucho. Budynkiem od kilku lat interesowali się deweloperzy, którzy planowali nadbudowę budynku do pięciu pięter i znaczną przebudowę wnętrz. Sprawę nagłośnili jednak aktywiści, którzy wraz z konserwatorem zabytków zaczęli walczyć o zachowanie dawnej piekarni w oryginalnej formie.
Ostatecznie walka zakończyła się zwycięstwem. 13 października 2023 r. Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Tomasz Kucharski ogłosił, że dzielnica kupiła dawną piekarnię i ją zrewitalizuje. Na razie nie wiadomo jeszcze, jaką funkcję budynek będzie pełnił po rewitalizacji, ale w komunikacie UM Warszawa ujawniono, że chodzi o rolę społeczno-kulturalną.
Po wielu latach perypetii z konserwatorem zabytków i ministerstwami, spadkobiercy piekarni Rajcherta przy rondzie Wiatraczna podpisali umowę przedwstępną sprzedaży tej nieruchomości deweloperowi. Zdecydowałem się jednak na skorzystanie z przysługującego Dzielnicy Praga-Południe prawa pierwokupu i dzięki temu przejęliśmy wspomniany budynek by uratować ten cenny dla Pragi-Południe zabytek – ogłosił burmistrz na Facebooku. – Dzięki wsparciu władz stolicy, które przychyliły się do prośby Zarządu Dzielnicy, znaleźliśmy środki na ten cel.
Warto zauważyć, że dawna piekarnia to jeden z zaledwie kilku zabytków rejestrowych na Pradze-Południe niepełniących funkcji mieszkalnej. Pozostałe to m.in. Dom Słowa Bożego, kompleks Sinfonia Varsovia oraz hala KS Orzeł. Jest to więc bez wątpienia cenna pamiątka przeszłości Grochowa.
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Piekarnia Rajcherta przy ul. Grochowskiej 224 w Warszawie przed rewitalizacją
Historia piekarni Teodora Reicherta sięga 1918 r.
Zbudowana w latach 1918–1927 r. piekarnia Teodora Reicherta (Rajcherta) przy ul. Grochowskiej 244 to dwukondygnacyjny obiekt z cegły. Architektonicznie budynek raczej się nie wyróżnia, ale stanowi rzadką pozostałość dawnej zabudowy tych rejonów. Cenne są także ślady historii, które nosi: na elewacji od strony ul. Wiatracznej widać ślady ostrzału artyleryjskiego we wrześniu 1939 r., a na rozmaitych częściach budynku widnieją znaki różnych cegielni. Warto dodać, że w trakcie drugiej wojny światowej w budynku przechowywano cenne dokumenty cechowe, m.in. przywileje Zygmunta Augusta, Władysława IV i Jana Kazimierza.
Przed wojną piekarnia Rajcherta słynęła jako jedna z najlepszych w tej części miasta. Po wojnie działalność piekarni wznowiono w ramach spółdzielni „Społem”, zaś potem budynek należał do Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej. To za jej „rządów” obiekt zamknięto. Do początków XXI w., kiedy to zaczęła się walka aktywistów z deweloperami, dawna piekarnia popadała w ruinę. Teraz jednak zyskała szansę na nowe życie.
Po planowanej modernizacji będzie jednym z najpiękniejszych i najważniejszych zabytków, świadczącym o przemysłowej przeszłości naszej dzielnicy – zapewnia burmistrz Pragi-Południe.