Zabytkowa siedziba Starostwa Powiatowego w Kartuzach odnowiona. Pomogły historyczne pocztówki
Autor: Starostwo Powiatowe w Kartuzach
Odnowiona siedziba Starostwa Powiatowego w Kartuzach
Starostwo Powiatowe w Kartuzach w woj. pomorskim na nowo urzęduje w swojej historycznej, widowiskowo wyremontowanej siedzibie. XIX-wieczny budynek pieczołowicie odrestaurowano, posiłkując się m.in. dawnymi pocztówkami. W ramach Rankingu Muratora wybieramy 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.
Spis treści
- Siedziba Starostwa Powiatowego w Kartuzach jak nowa, choć z XIX w.
- Dwa wydziały Starostwa Powiatowego w Kartuzach w jednym budynku
- Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora
Siedziba Starostwa Powiatowego w Kartuzach jak nowa, choć z XIX w.
XIX-wieczny budynek przy skrzyżowaniu ul. Kościuszki oraz 3 Maja w Kartuzach był siedzibą Starostwa Powiatowego niemal od zawsze. Rolę tę pełnił od 1876 do drugiej wojny światowej, a później pełnił inne funkcje publiczne, będąc m.in. siedzibą Powiatowej Rady Narodowej, Urzędu Stanu Cywilnego oraz Sądu Rejonowego. Po generalnym remoncie zrealizowanym w latach 2022–2023 obiekt wrócił do pierwotnej funkcji oraz odzyskał piękny wygląd z początków XX w.
– Wyremontowany obiekt napawa nas dumą, a dla miasta przywołuje charakter Kartuz z początku XX wieku. Można powiedzieć, że ocaliliśmy ten budynek od zapomnienia. Jest on wiernym odtworzeniem pocztówek z 1905 roku, które były emitowane wówczas w młodym mieście Kartuzy – mówił w dniu otwarcia Starosta Kartuski Bogdan Łapa.
Modernizacja obiektu kosztowała ponad 14 mln zł, z czego 8 mln zł pokryły fundusze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wykonano m.in. następujące prace:
- remont elewacji z odtworzeniem detali architektonicznych,
- remont więźby dachowej,
- wymiana pokrycia dachowego na historyczne (ceramiczne),
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
- wymiana wszystkich instalacji,
- rozbudowa budynku na parterze i w podziemiach,
- przywrócenie pierwotnego wyglądu wnętrz (z 1905 r.).
Dodatkowo przed budynkiem wykonano nieduży parking, zagospodarowano też na nowo otoczenie budynku oraz wyremontowano pobliskie chodniki. Wykonawcą robót budowlanych była firma Elwoz ze Szklanej.
- Zobacz galerię: Nowa siedziba Starostwa Powiatowego w Kartuzach
Autor: Starostwo Powiatowe w Kartuzach
Odnowiona siedziba Starostwa Powiatowego w Kartuzach
Dwa wydziały Starostwa Powiatowego w Kartuzach w jednym budynku
Modernizacja dawnej siedziby Starostwa Powiatowego przyniosła poprawę estetyki w mieście – przedtem poszarzały budynek, przykryty rdzewiejącą blachą, nie prezentował się najlepiej. Ale nie tylko, gdyż modernizacja obiektu przede wszystkim ułatwiła życie mieszkańcom.
W odnowionym, unowocześnionym obiekcie działają dziś Wydział Geodezji i Budownictwa oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Mieszkańcy mają obie instytucje w jednym miejscu, a obsługa petentów odbywa się w bardziej komfortowych warunkach. Jednocześnie spadły koszty funkcjonowania instytucji, gdyż nie musi już ona wynajmować pomieszczeń w innych budynkach.
– Budynek od początku swego istnienia pełnił funkcje siedziby starostwa. Cieszymy się więc, że historia niejako zatacza koło – przypomina starosta.
Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora
W ramach Rankingu Muratora dokonujemy subiektywnego wyboru najbardziej interesujących inwestycji 2023 r. Nasze jury bierze pod uwagę m.in. takie elementy jak użyteczność obiektu, walory estetyczne oraz innowacyjność. Spośród prezentowanych obiektów wybrane zostanie 7 najlepszych w każdej z następujących kategorii:
- najciekawsze inwestycje kolejowe
- najciekawsze inwestycje drogowe
- najciekawsze samorządowe obiekty użyteczności publicznej,
- najciekawsze renowacje zabytków przez samorządy.
Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.
W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.
Nie będziemy organizować plebiscytu z głosowaniem, ale jesteśmy otwarci na Państwa propozycje do naszego rankingu. Możecie je przysyłać do 22 marca na skrzynki pocztowe [email protected] (inwestycje drogowe i kolejowe) oraz [email protected] (inwestycje samorządowe i rewitalizacje zabytków). Prosimy też o kilka zdań uzasadnienia. Obiecujemy, że przyjrzymy się każdej propozycji.
Zobacz inne propozycje z rankingu:
- Na remont Rynku w Poznaniu warto było czekać. Stary Rynek zyskał na wyglądzie i dostępności
- Park Legend. Nowa Słupia z wyjątkowym budynkiem, który bawi i uczy o legendach Gór Świętokrzyskich
- Remont dworca głównego w Gdańsku. Trwał długo, ale opłacało się czekać
- Dworzec autobusowy w Pińczowie jak nowy. Powstało nowoczesne i ekologiczne Centrum Komunikacyjne