Dworzec PKP Zakopane. Wizualizacje nowego dworca
Już na początku 2016 roku informowaliśmy o tym, że Zarząd PKP oraz władze miasta Zakopane opracowały koncepcję dotyczącą zaprojektowania nowego centrum komunikacyjnego, które ma powstać w historycznych budynkach dworca PKP Zakopane. W 2018 roku ruszyła modernizacja zabytkowego budynku oraz budowa nowoczesnego centrum komunikacyjnego. Zobacz jak będzie wyglądał nowy dworzec PKP Zakopane i kiedy zakończy się jego modernizacja.
Kompleksowa modernizacja dworca PKP Zakopane
Modernizacja dworca kolejowego w Zakopanem to jedno z działań, które ma zapewnić pasażerom lepszy, bezpieczniejszy i bardziej komfortowy dostęp do kolei. Inwestycja obejmie między innymi odrestaurowanie elewacji, remont klatek schodowych, wymianę stolarki okiennej i zmianę pokrycia dachowego. Z uwagi na charakter budynków, inwestycja prowadzona będzie pod nadzorem konserwatora zabytków. Prace rozpoczęły się od najstarszej, wschodniej części dworca. Przez cały czas trwania remontu na dworcu prowadzona jest obsługa pasażerska, podróżni muszą jednak liczyć się z utrudnieniami.
Dworzec PKP Zakopane będzie obsługiwał ruch kolejowy i autobusowy
Dworzec oraz przyległy do niego plac będą nadal służyły celom transportowym. Miasto planuje budowę centrum komunikacyjnego o zasięgu międzynarodowym, krajowym oraz miejskim. W ramach inwestycji zabytkowy dworzec kolejowy zostanie poddany gruntownej modernizacji. W odnowionych i unowocześnionych wnętrzach dawnego budynku znajdą się punkty handlowe i usługowe. Dworzec ma być przyjazny dla podróżnych, planowane jest m.in. stworzenie ogólnodostępnej medioteki, klubu muzycznego, będą też sale wystawowe. Również organizacja i obsługa ruchu turystycznego zostanie usprawniona. W okolicy nowego centrum komunikacyjnego powstanie ogólnodostępny parking. Część kompleksu stacyjnego, obejmująca infrastrukturę torowo-peronową, będzie nadal zarządzana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wykonawcą inwestycji oraz właścicielem nowego dworca będzie Samorząd Miasta Zakopane.
Nowy dworzec PKP Zakopane to efekt dobrej współpracy
Przekazanie zakopiańskiego dworca na rzecz miasta to jeden z przykładów szeroko zakrojonej współpracy PKP z lokalnymi władzami. Planowanie inwestycji w Zakopanem od początku przebiegało we współpracy z zarządem PKP, którego zadaniem było uzgodnienie aspektów formalnoprawnych projektu, co umożliwiło władzom miasta Zakopane uzyskać pozwolenia na budowę.
Przypomnijmy, że od 2010 roku do końca września 2017 spółka PKP przekazała na rzecz jednostek samorządu terytorialnego w całym kraju 295 dworców. W Polsce coraz częściej modernizowane zabytkowe dworce, odzyskują kolejowe funkcje, zyskują też nowe funkcję społeczne.