Zaczęło się zabezpieczanie zbiornika przeciwpowodziowego. To tu runęła tama i zalane zostało Stronie Śląskie
Autor: Kataklizmy w Polsce i na Świecie/Facebook
Pęknięty wał zapory w Stroniu Śląskim
Zabezpieczanie zbiornika w Stroniu Śląskim zaczęło się zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego - poinformowały Wody Polskie. Wykonawca zabezpieczył już teren i rozpoczął prace, które polegają na wykonaniu grodzy budowlanej w czaszy zbiornika. Ich celem będzie zabezpieczenie przed niekontrolowanym przepływem wód ze zbiornika przez strefę zniszczonego przelewu powierzchniowego. Ile potrwają te prace i co dalej?
Spis treści
- Zabezpieczanie zbiornika na potoku Morawka
- Zbiornik w Stroniu Śląskim znów będzie gromadził wodę - częściowo
- Kolejność prac i termin
- Zbiornik przeciwpowodziowy na Ziemi Kłodzkiej
- Tama w Stroniu Śl. Prace zabezpieczające. Zdjęcia
Zabezpieczanie zbiornika na potoku Morawka
Potok Morawka to lewobrzeżny dopływ Białej Lądeckiej. To na nim jest tama w Stroniu.
- Zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego rozpoczęliśmy zabezpieczanie zbiornika w Stroniu Śląskim - poinformowała właśnie spółka Wody Polskie. Wykonawca przystąpił do budowy grodzy budowlanej w czaszy zbiornika, co zapobiegnie niekontrolowanemu przepływowi wód przez uszkodzony przelew.
Wody Polskie informuję, co planują w kolejnym etapie:
- formowanie lewobrzeżnej części zapory ziemnej,
- budowę grodzy kamienno-betonowej i zabezpieczenie sekcji przelewowej,
- ochronę dolnego stanowiska zapory przed rozmyciem.
Przypomnijmy. To tu 15 września 2024 roku doszło do katastrofy budowlanej. Podczas powodzi tama pękła, a Stronie Śląskie zostało zalane.
Autor: Tomasz Nawociński
W niedzielę 15 września około godziny 10:35, ze względu na ciągły napór wody na konstrukcję zbiornika, doszło do rozmycia zapory ziemnej i woda przelała się przez obiekt w całkowicie niekontrolowany sposób. Zbiornik w Stroniu Śląskim był przygotowany na przepływ rzędu 70-80 m³/s, a przyjął falę powodziową 320 m³/s, czyli czterokrotnie większą - cytowaliśmy we wrześniu komunikat spółki Wody Polskie.
Zabezpieczanie to dopiero początek prac, jakie będą się toczyć w obrębie zbiornika Stronie Śląskie realizowane. Trwają analizy zmierzające do opracowania harmonogramu rzeczowego odbudowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego na potoku Morawka i wyboru optymalnego wariantu. Ale fazę budowlaną w tym zakresie poprzedzi rozbiórka istniejącego obiektu. Zabezpieczenie zbiornika wynika z decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie.
Zbiornik w Stroniu Śląskim znów będzie gromadził wodę - częściowo
Obecnie trwające prace pozwolą na częściowe odtworzenie zdolności zbiornika w Stroniu Śląskim do gromadzenia i zatrzymywania w nim wody, na potrzeby zwiększenia poziomu zabezpieczenia terenów położonych poniżej akwenu przed wodami roztopowymi czy wezbraniowymi.
W ubiegłym tygodniu (koniec stycznia 2025 - red.) na terenie zbiornika wykonawca przystąpił do wykonania prac rozbiórkowych i przygotowawczych. W piątek 31 stycznia 2025 roku teren prac wizytował Mateusz Balcerowicz – zastępca prezesa PGW Wody Polskie ds. ochrony przed powodzią i suszą, natomiast 4 lutego minister Marcin Kierwiński – pełnomocnik rządu ds. ds. programu odbudowy po powodzi oraz Jacek Drabiński - zastępca dyrektora RZGW we Wrocławiu ds. ochrony przed powodzią i suszą.
Kolejność prac i termin
W dalszym etapie przewidywane jest formowanie lewobrzeżnej części zapory ziemnej w celu zabezpieczenia budowli przed dalszą degradacją, a także formowanie grodzy kamienno-betonowej wraz z wykonaniem zabezpieczenia odsłoniętej części sekcji przelewowej. Równolegle wykonawca będzie mógł przystąpić do zabezpieczania dolnego stanowiska zapory zbiornika Stronie Śląskie przed potencjalnym rozmyciem wodami wezbraniowymi.
Zgodnie z decyzją GINB prace powinny zostać zakończone w terminie do 1 czerwca 2025, jednak Wody Polskie będą podejmowały wszelkie możliwe starania, aby prace zakończyły się przed wiosennym okresem roztopowym.
Czytaj też:
"Włoskie miasteczko w Polsce" kompletnie zniszczone
Autor: Tomasz Nowociński
Zbiornik przeciwpowodziowy na Ziemi Kłodzkiej
Zbiornik został wybudowany w 1907 roku, by ochronić przed powodzią Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Radochów i Ołdrzychowice Kłodzkie.
Zapora zamyka zlewnię o powierzchni 53,46 kilometrów kwadratowych. Podstawowe obiekty tworzące ten zbiornik to:
- zapora kamienna o długości 500 m,
- urządzenia zrzutowe w tym: upust denny i środkowy, przelew powierzchniowy
Obiekt mógł pomieścić do 1,38 mln metrów sześciennych wody, przy dozwolonym odpływie 35,5 m sześc. na sekundę. W 2011 roku przeprowadzony został remont zapory zbiornika.
Tama w Stroniu Śl. Prace zabezpieczające. Zdjęcia
Autor: Kataklizmy w Polsce i na Świecie/Facebook
Pęknięty wał zapory w Stroniu Śląskim