Zakończenie przebudowy i modernizacji Terminala T1 Lotniska Chopina w Warszawie
Konsorcjum HOCHTIEF Polska i HOCHTIEF Solutions AG zakończyło prace związane z przebudową i modernizacją Terminala 1 oraz jego zintegrowanie z terminalem T2 na Lotnisku Chopina w Warszawie.
W ramach inwestycji powstał obiekt o powierzchni ok. 60 000 m2 (obecnie nazywany Terminalem A). Budowę poprzedziła kompleksowa rozbiórka terminala T1.
W ramach realizacji projektu konsorcjum wybudowało również 60 metrowy tunel łączący terminal ze stacją kolejową SKM oraz dostarczyło system obsługi bagażu (BHS). Przebudowany terminal utworzył zintegrowaną całość w zakresie architektonicznym, technicznym i funkcjonalnym.
W zmodernizowanym terminalu znajduje się 48 stanowisk check-in, biura i kasy linii lotniczych, stanowiska biur podróży, wypożyczalni samochodów oraz dziewięć dodatkowych punktów kontroli bezpieczeństwa. W nowym terminalu przewidziano też dwa salony Executive Lounge, pomieszczenia modlitwy i medytacji dla różnych religii, ambulatorium oraz lokale usługowe, restauracje, kawiarnie oraz bank. Pasażerowie będą mogli zrobić zakupy w 15 nowych sklepach o łącznej powierzchni prawie 3 000 m2.
Powstały w ramach inwestycji taras widokowy jest dostępny również dla osób niepełnosprawnych. Na dachu terminala zamontowano ogniwa fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 7 000 m2. Zmodernizowany Terminal 1 na Lotnisku Chopina zostanie oddany do dyspozycji podróżnych 21 maja 2015r. Obiekt powstał w miejscu terminala pasażerskiego, wybudowanego przez HOCHTIEF w latach 1990-1992. To było pierwsze zlecenie realizowane przez HOCHTIEF w Polsce. Latem 2011 roku spółki HOCHTIEF dokończyły rozbudowę Lotniska Chopina w Warszawie, która obejmowała budowę pirsu centralnego i dokończenie budowy pirsu południowego terminala.
Elektrownia fotowoltaiczna na dachu Lotniska Chopina
Na dachu Terminala A Warszawskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego im. F. Chopina w strefie T1 zamontowano elektrownię fotowoltaiczną o mocy zainstalowanej 800 kW, czyli prawie 1 Megawatt. Zamontowano ponad 3000 szt. wysokosprawnych modułów fotowoltaicznych, 66 falowników. Elektrownia produkuje energię na potrzeby zasilania odbiorów budynkowych i w trakcie pracy pokrywa około 20% potrzeb energetycznych strefy.
Jest to jedyna taka instalacja na świecie zarówno ze względu na wielkość jak i lokalizację na dachu, która ma możliwość odśnieżania się w trakcie sezonu zimowego. Odciąża to konstrukcję dachu z obciążeń śniegiem i pozwala na wydajną pracę elektrowni w sezonie zimowym. Odśnieżanie jest realizowane poprzez zasilenie wsteczne modułów i dzieje się w pełni automatycznie w zależności od obecności na dachu śniegu. Instalację zabezpieczono przed wypływem energii do sieci miejskiej oraz podłączono do systemu pożarowego, który w przypadku pożaru odłącza każdy z ponad 3000 modułów, zapewniając możliwość bezpiecznego gaszenia obiektu wodą.
Zakup zrealizowany w trybie zamówienia publicznego wraz z rozbudową obiektu, współfinansowany z funduszy UE.