„Zakręt idiotów” w Bielsku-Białej za chwilę zniknie z mapy. Będzie zjazdem z węzła na drodze ekspresowej S1

2024-11-18 6:17

To już ostatnie chwile niebezpiecznego zakrętu na obwodnicy Bielska-Białej. Słynny „zakręt idiotów” na drodze do Bielska-Białej w końcu znika. Zostanie wchłonięty przez nowy węzeł drogowy na budowanej tu drodze ekspresowej S1. To koszmar kierowców i koszmarek drogowy, na którym bardzo często dochodziło do kolizji. Kierowcy po prostu wypadali tu z trasy, gdy nawet nieznacznie przesadzili z prędkością. Całkiem nowe rozwiązanie drogowe zobaczymy tu za kilka miesięcy.

Spis treści

  1. „Zakręt idiotów” przebudowa na obwodnicy Bielska-Białej
  2. S1 przebudowa zakrętu idiotów MAPA
  3. S1 Dankowice Suchy Potok
  4. Kiedy S1 Dankowice Suchy Potok będzie gotowa?

„Zakręt idiotów” przebudowa na obwodnicy Bielska-Białej

„Zakręt idiotów” lub „zakręt mistrzów” takim mianem określano bardzo ostry łuk na obwodnicy Bielska-Białej. To wyjątkowo ostry zakręt, na wydawać by się mogło „szybkiej” dwupasmówce. Bez ograniczenia prędkości, wypadnięcie z drogi gwarantowane. Wystarczy mokra, śliska nawierzchnia lub brak doświadczenia. Zakręt jest ostry i długi. GDDKiA ustawiła tam znaki ograniczające prędkość do 40 km./h, jest pulsujące nad drogą światło ostrzegawcze, znak o ostrym zakręcie, ale to nie sprawiło, że kolizje przestały się tam zdarzać. W tę drogową pułapkę wpadali najczęściej kierowcy, którzy przejeżdżali tędy po raz pierwszy.

Budowa S1 obejścia Węgierskiej Górki.

S1 przebudowa zakrętu idiotów MAPA

Od kilku miesięcy słynny zakręt jest już placem budowy. Miejsce o złej sławie po prostu znika. W części zostanie rozebrane w części stanie się elementem zupełnie nowego węzła na drodze ekspresowej S1 – Bielsko-Biała Hałcnów (Suchy Potok). Tym samym z powierzchni ziemi zniknie zmora kierowców.

Węzeł, który powstanie w tym miejscu, będzie łączył dwie drogi ekspresowe – S1 z drogą ekspresową S52. Ta druga to słynna planowana Beskidzka Droga Integracyjna. Będzie to prawdopodobnie drugi największy węzeł w województwie śląskim, po węźle Gliwice Sośnica, na którym przecinają się dwie autostrady A1 i A4. Tu połącza się dwie ekspresówki.

Przebieg nowej S1 i odcinka Dankowice - Suchy Potok
Autor: GDDKiA Przebieg nowej S1 i odcinka Dankowice - Suchy Potok MAPA Link: Powiększ MAPĘ

S1 Dankowice Suchy Potok

Budowa tego węzła to część większej budowy nowego odcinka drogi ekspresowej S1 w województwie śląskim Dankowice – Suchy Potok. To z kolei jeden z czterech odcinków budowanej w Śląskiem nowej S1 od Mysłowic do Bielska-Białej. Cała nowa S1 będzie tu miała prawie 40 km. Odcinek Dankowice – Suchy Potok będzie miał prawie 12 km długości.

To bardzo ciekawa część nowej ekspresówki, na której mają powstać 24 różnego rodzaju obiekty inżynierskie, wiadukty, mosty, przepusty i dwa wielkie mury oporowe. Droga będzie miała nawierzchnię bitumiczną i po dwa pasy ruchu, wraz z pasem awaryjnym oraz rezerwą pod ewentualną budowę trzecich pasów. Powstaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych i dwa węzły (Stara Wieś i Hałcnów).

Budowa obwodnicy Oświęcimia to "odcinek specjalny" S1. Powstaje tak, by nie było jej widać...

Kiedy S1 Dankowice Suchy Potok będzie gotowa?

Wykonawcą 12-km odcinka drogi ekspresowej w tym miejscu jest konsorcjum firm Mirbud S.A. oraz Kobylarnia S.A. Umowę podpisano 3 sierpnia 2020 r. To kontrakt w systemie „projektuj i buduj”. Wartość umowy to 586,7 mln zł. 

Początkowo droga miała być gotowa jesienią 2023 roku. Potem aneksowano ją z terminem oddania na sierpień 2024 roku. Jednak i ten termin nie jest już obowiązujący.

- Przewidujemy, że zakończenie robót i oddanie inwestycji do użytkowania nastąpi w drugim kwartale 2025 roku - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. 

Wykonawca sygnalizował nam złożenie kolejnych roszczeń terminowych, których przyjęcie może sprawić przesunięcie się tego terminu w czasie – powiedział nam Marek Prusak, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach.

Kiedy więc będzie można przejechać odcinkiem S1 Dankowice – Suchy Potok? Z nieoficjalnych informacji i stanu zaawansowania prac wynika, że może to być dopiero pierwsza połowa 2025 roku.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej