Zapora na granicy Polski z Rosją - ruszyła budowa! Polska wzmacnia ochronę granicy z obwodem kaliningradzkim

2022-11-02 14:42
Zapora na granicy z obwodem kaliningradzkim
Autor: youtube Zapora na granicy z obwodem kaliningradzkim ma być bardzo podobna do tej z Białorusią (fot.)

Budowa zapory na granicy Polski z Rosją ruszyła 2 listopada 2022. Szef MON Mariusz Błaszczak na środowej konferencji prasowej wygłosił oświadczenie dla mediów dotyczące zwiększenia ochrony granicy z obwodem kaliningradzkim. Zapora ma być bardzo podobna do tej, która powstała w czerwcu 2022 na granicy z Białorusią. Poznaj szczegóły inwestycji.

Spis treści

  1. Decyzja o budowie zapory na granicy Polski z Rosją - powody
  2. Jaka będzie zapora na granicy Polski z Rosją?
  3. Kiedy zapora z obwodem kaliningradzkim będzie gotowa?
  4. Jaka jest zapora na granicy z Białorusią? Film
  5. Obwód kaliningradzki - co warto wiedzieć?

Decyzja o budowie zapory na granicy Polski z Rosją - powody

Błaszczak powiedział, że zdecydował o podjęciu działań, które "uszczelnią granicę", a tym samym wzmocnią bezpieczeństwo na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim, w związku z uruchomieniem lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki północnej do Kaliningradu.

MON w sprawie zbudowania zapory

2 listopada ruszyły prace podjęte przez saperów żołnierzy Wojska Polskiego w sprawie zbudowania tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim" - poinformował Błaszczak. Decyzja że zajmie się tym MON zapadła podczas posiedzenia Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych Rady Ministrów.

Jaka będzie zapora na granicy Polski z Rosją?

Zapora będzie składała się z trzech szeregów drutu ostrzowego, który jest wykorzystywany przez wojsko na całym świecie – powiedział szef MON. Będzie miała 2,5 metra wysokości oraz trzy metry szerokości od strony polskiej. Zależy nam na tym, aby granica była szczelna - przekonywał Błaszczak. Od polskiej strony będzie także postawione ogrodzenie, które ochroni zwierzęta - dodał.

Równolegle prowadzone będą prace związane z założeniem perymetrii, czyli urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy z obwodem kaliningradzkim.

Kiedy zapora z obwodem kaliningradzkim będzie gotowa?

Prace rozpoczęły się 2 listopada. Nie określono terminów końcowych budowy, ale założenia są takie, aby zapora powstała jak najszybciej. Szczególnie, że Polscy saperzy mają odpowiednie doświadczenie, które nabyli rok temu budując taką zaporę na granicy z Białorusią.

Przypomnijmy, że zapora z Białorusią powstała, aby uchronić Polskę przed zalewem migrantów, którzy byli sprowadzeni na Białoruś. Zapora z obwodem kaliningradzkim ma być bardzo podobna.

Jaka jest zapora na granicy z Białorusią? Film

Obwód kaliningradzki - co warto wiedzieć?

Obwód kaliningradzki położony jest nad Bałtykiem. To najdalej na zachód wysunięty region Rosji. Teren obwodu oddzielony jest od reszty kraju obszarami niepodległych państw i pozbawiony łączności lądowej z główną częścią państwa rosyjskiego. Graniczy z Litwą i Polską. Do obwodu należy odcinek wybrzeża Morza Bałtyckiego długości 147 km. Długość polskiej granicy z Federacją Rosyjską wynosi 232 km (odcinek lądowy - 209,83 km i odcinek rozgraniczający morze terytorialne Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej - 22,21 km). 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej