Zapora w Jarnołtówku wytrzymała. Poziom wody stale opada, Wody Polskie kontrolują zbiornik

2024-09-17 10:41
zapora w Jarnołtówku
Autor: Wody Polskie RZGW Gliwice Zapora w Jarnołtówku, stan w niedzielę 15 września 2024 r.

Zapora w Jarnołtówku najgorszy moment ma już raczej za sobą. W niedzielę woda przelewała się ponad koroną zapory, jednak od poniedziałku poziom wody stale opada. Wybudowany w początkach XX w. zbiornik przeciwpowodziowy w Jarnołtówku już któryś raz w swojej długiej historii stanął na wysokości zadania.

Powódź 2024: Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze

Spis treści

  1. Zapora w Jarnołtówku – sytuacja się uspokaja
  2. Zbiornik przeciwpowodziowy w Jarnołtówku – historia i liczby

Zapora w Jarnołtówku – sytuacja się uspokaja

„Mieszkańcy Jarnołtówka, Pokrzywnej zamieszkujący wzdłuż koryta rzeki proszeni są o przygotowanie do ewakuacji” – ostrzegała już sobotę 14 września rano Ochotnicza Straż Pożarna KSRG Jarnołtówek. W niedzielę po południu komunikat był jeszcze mocniejszy: „Alarm, alarm, alarm. Z polecenia sztabu. Ewakuacja. Wały na tamie przeciekają”. W najgroźniejszym momencie woda i przelewała się nad koroną zapory, a wieczorem Wody Polskie RZGW Gliwice informowały: „Zarówno zapora czołowa – kamienna, jak i zapory boczne – ziemne, są całe (...). Jednak zapora boczna nasiąka wodą.”

W poniedziałek 16 września sytuacja w Jarnołtówku unormowała się, a we wtorek 17 września obecni na miejscu fachowcy uspokajali mieszkańców, że najgorszy moment już minął. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informuje, że poziom wody cały czas opada, poprawiła się też sytuacja meteorologiczna. Pracownicy Wód Polskich bez przerwy są na miejscu i nadzorują zaporę w Jarnołtówku. Poniższe zdjęcia i wideo obrazują sytuację w niedzielę, gdy zagrożenie było największe.

– W Jarnołtówku opada poziom wód na tamtejszej zaporze. Aktualnie sytuacja stabilizuje się również w korycie rzeki Złoty Potok poniżej zapory, gdzie także maleje poziom wód. Pracują mechanizmy upustowe zbiornika. Jego opróżnianie, zgodnie z prognozami hydro-meteorologicznymi i prognozami dopływu do zbiornika (przy założeniu, że nie będzie on większy) potrwa ok. 6 dni. Odpływ wody ze zbiornika odbywa w sposób kontrolowany, uwzględniający bezpieczeństwo mieszkańców oraz bezpieczeństwo stateczności budowli – podawało w poniedziałek RZGW w Gliwicach.

Warto dodać, że mimo zagrożenia i wezwań do ewakuacji nie wszyscy to zrobili. W niedzielę w południe, już po apelu o ewakuację domów położonych blisko rzeki, miejscowa straż pożarna odbierała telefony od mieszkańców proszących o wypompowanie wody z piwnic. Kilka godzin później strażacy prosili za pośrednictwem mediów społecznościowych: „Prosimy o nierobienie sobie wycieczek na tamę do Jarnołtówka. Nadal jest niebezpiecznie. Narażasz siebie i nas.”

Zbiornik przeciwpowodziowy w Jarnołtówku – historia i liczby

Zapora na Złotym Potoku i zbiornik przeciwpowodziowy w Jarnołtówku powstały w latach 1907–1909. Fundatorką obiektu była ówczesna cesarzowa Prus Augusta Wiktoria, która na własne oczy widziała powódź w tych okolicach w 1903 r. Dekady użytkowania i brak bieżących remontów sprawiły, że podczas powodzi w 1980 r. zaporze groziło zawalenie. Przeprowadzono wówczas remont, dzięki czemu zapora i zbiornik były w stanie ochronić Jarnołtówek i inne miejscowości podczas wielkiej powodzi w 1997 r. W 2011 r. obiekt ponownie wyremontowano.

Zapora i zbiornik przeciwpowodziowy w Jarnołtówku w liczbach:

  • pojemność zbiornika: ok. 2,25 mln m³,
  • powierzchnia zalewowa zbiornika: ok. 58 ha,
  • typ zapory: mur z bloczków kamiennych i nasyp ziemny,
  • wysokość zapory: 15,4 m,
  • długość zapory: 50 m,
  • data uruchomienia: 1909.

Administratorem obiektu jest obecnie Nadzór Wodny w Prudniku.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej