Zaskakujące zmiany w projekcie ustawy o REIT
Największym zaskoczeniem nie jest to, że regulacje nie wejdą w życie 1 stycznia 2018 jak zapowidało Ministerstwo Finansów. Tego można było się spodziweać. Niespodzianką jest zapowiedź, że REIT będą mogły inwestować wyłącznie w nieruchomości mieszkaniowe.
Już od kilku lat na horyzoncie majaczy temat wdrożenia do polskiego prawa przepisów pozwalających na funkcjonowanie REIT (Real Estate Investment Trust) w Polsce. Początkowo ustawa miała być gotowa w styczniu 2017, następnie termin przełożono na styczeń 2018. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami trudno powiedzieć kiedy ustawa wejdzie w życie.
– Ustawa o REIT, wbrew wcześniejszym planom Ministerstwa Finansów, prawdopodobnie nie wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. – poinformował Maciej Obroniecki, zastępca dyrektora departamentu rozwoju rynku finansowego w Ministerstwie Finansów. - Jesteśmy na razie na etapie analizowania, odbywamy spotkania – dodał.
Informacja o tym, że REIT będzie można inwestować jedynie w nieruchomości mieszkaniowe z pewnością jest zaskakująca. Pierwotnie projekt ustawy zakładał, że REIT będzie można inwestować tylko w nieruchomości komercyjne, tj. biura, centra handlowe, hotele. W końcu mamy największy rynek nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej, co prawda zdominowany przez inwestorów niemieckich i amerykańskich (dane Knight Frank), ale z dużym potencjałem.
Co o pomyśle inwestowania REIT jedynie w nieruchomości mieszkaniowe myśli Maciej Dyjas, partner w Griffin Real Estate – To jest oczywiście zła wiadomość dla polskiego rynku kapitałowego, sektora nieruchomościowego i gospodarki. Uważam też, że jest to zła wiadomość dla polskich drobnych inwestorów – powiedział (żródło Puls Biznesu). Dodał również, że ci, których stać na kupno mieszkań na wynajem, nie potrzebują do tego REIT-ów.
Tymczasem Michał Cebula, Dyrektor Generalny Heritage Real Estate prezetuje odmienne stanowisko. Twierdzi, że założenie Ministerstwa Finansów, by REIT mogły być prowadzone tylko w formule mieszkaniowej, jest założeniem i słusznym i uzasadnionym.
- W Heritage Real Estate od samego początku uważnie przyglądamy się pracom nad wprowadzeniem ustawy o REIT. Jesteśmy przekonani, że dobrze przygotowana ustawa będzie jednym z kół zamachowych polskiego rynku nieruchomości. Wierzymy, że to właśnie mieszkania są najbezpieczniejszą klasą aktywów z całego rynku real estate, głównie poprzez dywersyfikację liczbową i geograficzną pojedynczych nieruchomości w koszyku jednego REIT-a. Liczymy na kolejne dobre widomości, szczególnie na odpowiednio wysoką minimalną skalę posiadanych aktywów przez REIT. Naszym zdaniem są tylko dwie drogi, czyli skokowe upowszechnienie się REIT między innymi jako forma długoterminowego oszczędzania (szczególnie emerytalnego) lub kompletna porażka projektu. Nie wyobrażam sobie, że projekt zaskoczy przeciętnie. W tym przypadku nie ma pośredniego rozwiązania, dlatego apelujemy o uważne wsłuchanie się w potrzeby – powiedział Michał Cebula.
Jak widać opinie na temat nowych zapisów w ustawie o są skrajne. Naszym zdaniem REIT mieszkaniowe są pomysłem dobrym, ale czy nie równie dobrym jak biurowe czy handlowe. Pozostaje czekać na ostateczny projekt ustawy i efekty jej wprowadzenia.
Więcej o inwestycji w nieruchomości REIT>>