Zbiornik Racibórz Dolny nie piętrzy już wody. Zakończył pracę. Co teraz się z nim dzieje?

2024-09-30 10:55

Woda w zbiorniku Racibórz Dolny opadała kilka dni. W weekend zbiornik zakończył pracę. Najnowsze dane podał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Teraz czasza zbiornika zostanie uporządkowana, a budowle przejdą ocenę stanu technicznego. Szczegółowo przeanalizujemy poszczególne etapy pracy zbiornika.

Spis treści

  1. Zbiornik Racibórz Dolny zakończył pracę
  2. Racibórz Dolny, poziom wody 27 września, w piątek
  3. Opada poziom wody w zbiorniku Racibórz Dolny
  4. Wody Polskie: "Racibórz Dolny uruchomiony w optymalnym momencie" 
  5. Ile wody przyjął Racibórz Dolny?
  6. Co to za zbiornik
Powódź 2024: Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze

Zbiornik Racibórz Dolny zakończył pracę

W niedzielę 29 września 2024 o godzinie 8 zakończyła się praca zbiornika Racibórz Dolny w trybie piętrzenia powodziowego. Zgromadzone wody wezbraniowe Odry, które od 15.09 trafiały do czaszy tego na co dzień suchego zbiornika przeciwpowodziowego zostały bezpiecznie odprowadzone do koryta Odry - podały Wody Polskie.

Za to zakaz wchodzenia na wały został przedłużony. Dotyczy dorzecza Odry.

Przypomnijmy.

Za sprawą uruchomienia zbiornika w optymalnym momencie przechwycił on całą falę wezbraniową. Łącznie zbiornik przyjął ok. 147 mln m³ wody. To było 80 proc. jego pojemności. Spełnił swoje zadanie: zminimalizował skutki powodzi i ochronił mieszkańców trzech nadodrzańskich województw. Przez cały ten czas zbiornik pozostawał pod nadzorem pracowników PGW WP RZGW w Gliwicach, którzy kontrolowali prawidłowość funkcjonowania wszystkich elementów tego obiektu hydrotechnicznego oraz zgodność jego pracy z zapisami instrukcji gospodarowania wodą. Teraz czasza zbiornika zostanie uporządkowana, a budowle przejdą ocenę stanu technicznego. Szczegółowo przeanalizujemy poszczególne etapy pracy zbiornika, tak by ten obiekt był jak najszybciej gotowy do ponownego wykorzystanie w razie takiej potrzeby.

Trwają kontrole stanu technicznego obwałowań rzek prowadzone na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach, które wynikają z obowiązków określonych przez przepisy prawa budowlanego. Prowadzona jest również ocena strat i uszkodzeń spowodowanych przez powódź na terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach oraz prace porządkowe w korytach rzek i zabezpieczające.

W Regionie Wodnym Małej Wisły oraz Górnej Odry nie odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na posterunkach wodowskazowych. 

Racibórz Dolny, poziom wody 27 września, w piątek

Niezmiennie w Zbiorniku Racibórz Dolny obniża się poziom wody. W piątek 27 września wynosił on ok. 10 mln m³ (ok. 5% pojemności zbiornika, stan na godz. 16:00). Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodami. Jego prawidłowe działanie nadzorują pracownicy Wód Polskich w Gliwicach.

26 września

Komunikat z 26 września. W Zbiorniku Racibórz Dolny obniża się poziom wody i aktualnie wynosi ok. 12 mln m³ (ok. 6% pojemności zbiornika, stan na godzinę 10:00 w czwartek). Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą, a stały nadzór nad jego prawidłowym działaniem sprawują pracownicy Wód Polskich w Gliwicach. Z kolei w Polderze Buków aktualnie poziom wody wynosi ok. 1 mln m³ (ok. 1% pojemności zbiornika).

RZGW w Gliwicach informuje: W związku z obniżającym się poziomem wód przystąpiliśmy do prowadzenia kontroli stanu technicznego obwałowań rzek, które wynikają z obowiązków określonych przez przepisy prawa budowlanego. Trwa również proces oceny strat i uszkodzeń spowodowanych przez powódź na terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

25 września. Ile wody jest w zbiorniku Racibórz Dolny?

"Aktualnie poziom wody w zbiorniku Racibórz Dolny wynosi ok. 17 mln³ (ok. 9% pojemności zbiornika, stan na godzinę 10:00 w środę). Polder Buków gromadzi ok. 4 mln³ wody (7% pojemności zbiornika)" - poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Stan zbiornika na 24 września

W Zbiorniku Racibórz Dolny trwa obniżanie się poziomu wody, który aktualnie wynosi ok. 21 mln m³ (ok. 11% pojemności zbiornika, stan na godzinę 16:00 we wtorek 24 września - podały Wody Polskie.

Aktualny stan zbiornika na 23 września

Aktualnie stan wody wynosi ok. 57 mln m³ (ok. 31% pojemności zbiornika). RZGW w Gliwicach podaje: Obiekt nieustannie pracuje. Poziom wody obniża się także w Polderze Buków.

Jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia pisaliśmy:

Wody Polskie podają: Zbiornik Racibórz Dolny pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą, a za sprawą obniżonego odpływu wód z czaszy stabilizuje się rzędna wody w korycie Odry poniżej, co zarazem odciąża nadwyrężone obwałowania, zwłaszcza w newralgicznych lokalizacjach. Jego aktualne wypełnienie wynosi ok. 111 mln³ (ok. 60% pojemności). Odpływ ze zbiornika będzie regulowany w kolejnych dniach adekwatnie od przepływów w rzece Odrze i sytuacji na dopływach do niej. Obiekt pozostaje pod nadzorem pracowników PGW WP RZGW w Gliwicach, którzy kontrolują jego prawidłową pracę. Swoje zadania realizuje także Polder Buków, w którym poziom wody również się obniża.

Poziom Odry znów spadł o 1,5 m.

- Na pewno możemy dziękować, że jest Zbiornik Racibórz Dolny - ocenia burmistrz Raciborza. - Jego uruchomienie i systematyczna praca uchroniły nas przed nieszczęściem. Mamy też nowe doświadczenia związane ze zbiornikiem, jego funkcjonowaniem, ale to już na spokojnie przekażemy we wnioskach po powodzi.

W czwartek rano pisaliśmy:

Rano poziom wody w Odrze to 690 cm. Czyli ubyło już ponad metr od najwyższego poziomu. Osiągnęliśmy poziom, który był zakładany na jutrzejszy poranek - poinformował w czwartek o godz. 8.20 Jacek Wojciechowicz, prezydent Raciborza. - Zgodnie z decyzją premiera na tereny, które były zagrożone powodzią skierowano dodatkowe siły wojskowe. W ramach tego do Raciborza dziś rano dotarło 300 żołnierzy (18 Pułk Logistyczny z Łomży). Wojsko będzie nam pomagać w usuwaniu skutków powodzi. Ogólnie sytuacja jest dobra. Miłego dnia…

Jak poinformował prezydent, zbiornik Racibórz przyjmuje około 530 m³ wody na sekundę, a woda wypływa z niego około 830 m³ na sekundę. Dzień wcześniej poinformował, że opróżniono już zbiornik o 8 mln m3 wody. Zbiornik będzie sukcesywnie opróżniany przez kolejne dni.

Opada poziom wody w zbiorniku Racibórz Dolny

W czwartek rano - spadł o kilkanaście m³. Nie przecieka. O godz. 12 podano nowe dane: Zbiornik Racibórz Dolny zrzucił już około 20 proc. nagromadzonej wcześniej wody. Na godz. 10.00 zapełnienie sięgnęło 115 milionów metrów sześciennych wody ze 150, które w kulminacyjnym momencie znalazło się w czaszy zbiornika.

- Poziom wody w zbiorniku samoczynnie obniża się pod nadzorem pracowników - przekazały Wody Polskie.Zmniejsza się również poziom wód w Polderze Buków, który spadł poniżej 50 proc. pojemności. 

- Polder Racibórz pracuje normalnie, trzyma wodę. Aktualne wypełnienie zbiornika to około 65 proc. To stan na godz. 4 rano - przekazały służby w czwartek 19.09 rano

- Obserwujemy spadki poniżej Raciborza. W Opolu, Brzegu i Oławie też już notujemy spadku - przekazał przedstawiciel IMGW na posiedzeniu sztabu kryzysowego z udziałem premiera we Wrocławiu. Woda opada, ale ale zlewnia Wisły i Odry jest nią nasycona.

Tu możecie sprawdzić najnowsze dane nt. stanu wody w Odrze i innych rzekach. To strona IMGW z danymi.

Wody Polskie: "Racibórz Dolny uruchomiony w optymalnym momencie" 

W komunikacie Wody Polskie już wcześniej podały: Wody rzeki Odry zasadniczo mieszczą się w międzywalu. Wszystko za sprawą uruchomienia w optymalnym momencie zbiornika Racibórz Dolny, który przechwycił falę i wymiernie ją wypłaszczył, pochłaniając ok. 147 mln m³ wody. Na tę sytuację wpływ miał także polder Buków, który zmagazynował ponad 50 mln m³ wody. Jednak z uwagi na nasycenie zlewni Odry wodą i nadwyrężenie obwałowań wysokim jej stanem, trwa podwyższanie korpusów wałów oraz ich uszczelnianie i dociążanie w miejscach newralgicznych

Ile wody przyjął Racibórz Dolny?

Przypomnijmy. W kulminacyjnym momencie powodzi z września 2024 zbiornik przyjął 147 mln m³ wody.  To było ok. 80% pojemności. Taki stan zbiornik Racibórz Dolny osiągnął o godzinie 16:00 we wtorek. O godz. 10.00 w środę 18 września poziom wody wynosił już ok. 134 mln m³ (to ok. 72% pojemności zbiornika). O godz. 17.00 w dniu 18 września br. wynosił ok 129 mln m³.

- Z uwagi na zmniejszony dopływ wody do zbiornika, stopniowo obniża się rzędna na obiekcie. Upusty denne pozostają zamknięte - poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Ważne: Na obszarze RZGW w Gliwicach obowiązuje zakaz poruszania się po wałach. 

W dalszym ciągu swoją pracę wykonuje Polder Buków.

Co to za zbiornik

To suchy zbiornik położony w dolinie rzeki Odry. Instalacja zbiornika retencyjnego w Raciborzu została zaprojektowana jako polder, czyli suchy obszar zalewowy, który w okresie wezbrania rzeki umożliwi rozlanie się z koryta nadmiaru wody i jej naturalną retencję. Zbiornik jest wypełniany wodą jedynie w czasie powodzi. Zaprojektowano go zaś tak, że maksymalnie może przyjąć 185 mln m³. Zapora czołowa zlokalizowana jest w kilometrze 46+300 rzeki. W "normalnej" sytuacji piętrzenie rozpoczyna się przy przepływie rzędu 1210 m³/s, natomiast w przypadkach szczególnych możliwe jest uruchomienie zbiornika już przy przepływie rzędu 750 m³/s). Zatem obecnie mamy do czynienia z przypadkiem szczególnym, bo piętrzenie rozpoczęło się w niedzielę nad ranem, o godz. 4.20. O uruchomienie zbiornika apelował wcześniej prezydent Raciborza.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej