Zdzisław Beksiński upamiętniony na muralu przy metrze. Przy sąsiednich stacjach m.in. rtm Witold Pilecki i Julian Ursyn Niemcewicz
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Zbigniew Beksiński
Artysta Zdzisław Beksiński doczekał się ogromnego portretu przy stacji metra Służew. To już kolejna związana z Warszawą postać upamiętniona w ramach cyklu „Ursynowskie Murale”. Co ciekawe, na muralach przy 1. linii metra znaleźli się sławni Polacy zarówno prawdziwi, jak i... fikcyjni.
Spis treści
- Zdzisław Beksiński na muralu przy 1. linii metra w Warszawie
- Projekt „Ursynowskie Murale”. Czyje portrety można oglądać przy stacjach metra w Warszawie?
Zdzisław Beksiński na muralu przy 1. linii metra w Warszawie
W ramach projektu „Ursynowskie Murale” od 2016 r. przy stacjach 1. linii metra warszawskiego powstają portrety znanych Polek i Polaków. Murale realizowane są w ramach budżetu obywatelskiego, co pokazuje, jak dużą popularnością cieszy się ta inicjatywa – kolejne odsłony projektu konsekwentnie wygrywają w głosowaniu mieszkańców. Inicjatorem projektu jest artysta Bartosz Podlewski, który współtworzył też większość murali, zaś projektantem grafik jest agencja Bakcyl Studio.
Najnowszy mural, ukończony w lipcu 2024 r., przedstawia słynnego malarza Zdzisława Beksińskiego (1929–2005). Zajmował się on zresztą nie tylko malarstwem, ale też fotografią, rzeźbą, rysunkiem i architekturą. Podobiznę Beksińskiego można oglądać po zachodniej stronie stacji metra Służew, na ścianie szybu windy. Grafikę o wymiarach 226 x 750 cm zabezpieczono powłoką antygraffiti i opatrzono słowami artysty: „Pragnę malować tak, jakbym fotografował sny”.
- Przeczytaj także: Obok metra Kabaty wyrośnie osiedle z nowym placem miejskim? Deweloper chce też rozbudować szkołę
– Miejsce, w którym stworzony nowy obraz nie jest przypadkowe. Słynny malarz przez wiele lat mieszkał, wraz z rodziną, w bloku przy ul. Sonaty 6. Nie wszyscy jednak wiedzą, że artysta był zawodowo związany z transportem publicznym – w Sanockiej Fabryce Autobusów „Autosan” Beksiński przez kilkanaście lat projektował nadwozia pojazdów – podaje Urząd m.st. Warszawy.
Projekt „Ursynowskie Murale”. Czyje portrety można oglądać przy stacjach metra w Warszawie?
Realizowany od 2016 r. projekt „Ursynowskie Murale” ma na celu ozdabianie Ursynowa muralami powstającymi na ścianach budynków i innych obiektów. Są to zarówno portrety znanych osób związanych z Warszawą, jak i postaci fikcyjnych (np. bohaterowie seriali). Powstają również grafiki o innej tematyce, w tym m.in. śpiąca syrenka, ptaki czy niedźwiedź (symbol Ursynowa). Wbrew nazwie cykl wyszedł już poza granice dzielnicy – podobizna Zdzisława Beksińskiego powstała na Mokotowie.
Jeśli chodzi o grafiki przy stacjach metra w Warszawie, to w ramach projektu „Ursynowskie Murale” powstały już portrety następujących osób:
- artysta Zdzisław Beksiński (metro Służew),
- bohaterowie serialu „Czterdziestolatek” Roman Maliniak i inż. Stefan Karwowski (metro Ursynów),
- rotmistrz Witold Pilecki (metro Stokłosy),
- kryptolodzy Marian Rejewski, Jeży Różycki i Henryk Zygalski (metro Stokłosy),
- pedagog prof. Maria Grzegorzewska (metro Imielin),
- patron Ursynowa Julian Ursyn Niemcewicz (metro Imielin).
Poza stacjami metra, na ścianach bloków można znaleźć dodatkowo stworzone w ramach projektu „Ursynowskie Murale” portrety takich postaci jak Zofia Stryjeńska, Kazimierz Deyna, Stanisław Sałagaj oraz Stanisław Anioł z serialu „Alternatywy 4”.
- Przejdź do galerii: Mural z Beksińskim i inne murale upamiętniające przy stacjach metra w Warszawie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Zbigniew Beksiński