Zielone pergole - dzięki nim upał w mieście nie taki straszny

2012-07-25 16:49
Zielone pergole - dzięki nim upał w mieście nie straszny
Autor: Piotr Goraczko Tradycyjna pergola drewniana

Sposobów na aranżację zielonej oazy w mieście jest kilka: zacienione śródmiejskie patia, skwery lub obsadzone drzewami ulice i place. Najłatwiej i najszybciej zbudować jednak pergolę. Raz wzniesiona pergola, obsadzona bujną roślinnością, będzie chronić przed upałem i cieszyć oczy długie lata.

Podczas upału temperatura w centrach dużych miasta bywa znacznie wyższa niż na przedmieściach. Nagrzane słońcem mury i betonowe nawierzchnie nie są w stanie oddać ciepła nocą i kumulują je w sobie czasem przez wiele dni. Urbaniści nazywają takie miejsca "wyspami ciepła" i starają się im zapobiegać.

Przeczytaj koniecznie: Ile warte są drzewa w mieście? 

Sposobów na obniżenie temperatury poprzez aranżację zacienionej miejskiej oazy jest wiele, ale od kilku lat rosnącą popularnością cieszą się pergole. Raz wzniesione i obsadzone bujnymi pnączami altany i pergole, mogą służyć przez wiele sezonów.

Pergole tradycyjne i nowoczesne

Tradycyjna pergola wykonana jest drewna. Na osadzonych w utwardzonych stopach drewnianych słupach oparte są belki, a na nich drewniane poprzeczki. Obsadzone pnącymi różami lub winlobluszczem pergole to tradycyjny element angielskich ogrodów, podobnie jak malownicze altany - niezbędne w każdym wiktoriańskim parku. Pergole służą często także jako elementy wydzielające część parku przeznaczoną, np. na rosarium czy placyk zabaw dla dzieci.

Okazałe pergole możemy podziwiać także w Polsce. Doskonałym przykładem jest piękna pergola przy Hali Stulecia we Wrocławiu, która "oskrzydla" centralny budynek, będąc jednocześnie łącznikiem między tą budowlą a Parkiem Szczytnickim ze słynną fontanną. Wrocławska pergola ma konstrukcję mieszaną - drewniane belki spoczywają na kamiennych podciągach opartych z kolei na dwóch rzędach masywnych kolumn tworząc długą, ocienioną aleję spacerową.

Zielone pergole - dzięki nim upał w mieście nie straszny
Autor: LEGI Polska
Zielone pergole - dzięki nim upał w mieście nie straszny
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Widok na Centrum Konferencyjne i prawe skrzydło pergoli przy Hali Stulecia we Wrocławiu. Podczas renowacji z pergoli zdjęto pnącza i jeszcze nie została ona obrośnięta na nowo. Po kilku latach zazieleni się całkowicie.

Najbardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne są pergole wykonane z ocynkowanego ogniowo drutu kilkumilimetrowej grubości. Pergole o ażurowej konstrukcji tego typu, oferowane m.in. przez LEGI Polska, powstają z gotowych segmentów. Firma LEGI oferuje ażurową kolumnę, łuk i altanę. Poszczególne elementy można dowolnie łączyć i tworzyć własne, oryginalne konstrukcje.

Czym obsadzić pergolę

Późne lato to dobry czas by zatroszczyć się o sadzonki winobluszczu. Bardzo dobrze do obsadzania pergoli nadają się także róże, powojniki, wisteria oraz różne gatunki chmielu. Jeśli jednak zależy nam na jak najszybszym "zielonym gąszczu liści", warto pergolę obsadzić rdestem. Jest to bardzo szybko rosnące pnącze o bujnych zielonych pędach i burzy drobnych białych kwiatów. Wymaga jednak słońca. Gdy altana lub pergola stoją w cieniu, np. obok wyższego budynku, lepiej posadzić hortensję pnącą, która znakomicie czuje się w takim zacienionym zakątku.

Gdy nie ma miejsca na altanę a nawet na pergolę

W razie zupełnego braku miejsca można postawić zielony parawan - ażurowy płot obsadzony roślinami. Może być drewniany, metalowy albo najprostszy - wykonany z powlekanego drutu. Przykładem rozwiązania stworzonego z myślą o zazielenionych ogrodzeniach jest np. system LEGI R-Fil. Jego ażurowa konstrukcja stanowi dobrą, stabilną podporę dla pnącej roślinności. Warto bowiem pamiętać, że szybko rosnące pnącza tworzą taką masę liści, którą udźwignie tylko bardzo solidna konstrukcja.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej