ZOO, Kraków. Powstaje nowy pawilon dla małp, a w nim m.in. sadzawka z podgrzewaną wodą
Autor: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
Budowa nowego pawilonu dla małp w krakowskim ZOO
W ZOO w Krakowie trwa budowa nowego pawilonu dla małp za 19 mln zł. Powstanie w miejscu dawnego pawilonu dla wielkich kotów, z którego udało się zachować zabytkowe mozaiki. Obiekt ułatwi obserwowanie zwierząt oraz zapewni im lepsze warunki życia. Kiedy będzie gotowy?
Spis treści
- ZOO, Kraków. Nowy pawilon dla małp człekokształtnych wyrasta z ziemi
- Z wyburzonego obiektu dla wielkich kotów przeniesiono cenne mozaiki
- Jak idą prace nad nowym pawilonem w ZOO? Były problemy z fundamentami
ZOO, Kraków. Nowy pawilon dla małp człekokształtnych wyrasta z ziemi
W krakowskim ogrodzie zoologicznym trwa rozpoczęta w 2023 r. duża inwestycja – budowa nowego pawilonu dla małp. Stanie się on nowym domem dla szympansów oraz makaków japońskich. Zwierzęta zyskają lepsze warunki życia, a goście ZOO – możliwość łatwiejszego obserwowania tych ciekawych ssaków zarówno w trakcie ciepłych, jak i zimnych miesięcy.
– Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego – tłumaczy Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie.
Nieco inne potrzeby mają makaki japońskie, są to bowiem zwierzęta, które w naturze żyją w pobliżu gorących źródeł. Nie lubią one przebywać w budynkach, dlatego powstanie dla nich podgrzewana sadzawka. To tylko jeden z elementów mających sprawić, by małpy czuły się jak w domu.
- Sprawdź też: Kanał Krakowski jednak nie powstanie? Kanału ulgi w Krakowie nie ma w rządowych planach
– Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwiedzających – opowiadają przedstawiciele ZIM.
Nowy obiekt powinien być gotowy w II kwartale 2025 r. Koszt inwestycji to ok. 19 mln zł. Za projekt pawilonu odpowiada pracownia MINIMA Piotr Gryszka, zaś wykonawcą robót budowlanych jest konsorcjum firm Murkrak sp. z o.o. sp. k. i Zygmunt Murdza Zakład Remontowo-Budowlany „Murdza”.
- Zobacz galerię: Budowa nowego pawilonu dla małp w krakowskim ZOO
Autor: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
Budowa nowego pawilonu dla małp w krakowskim ZOO
Z wyburzonego obiektu dla wielkich kotów przeniesiono cenne mozaiki
Nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich w krakowskim ZOO powstaje w miejscu wyburzonych obiektów, w których kiedyś mieszkały wielkie koty. Obiekty te zdobiły kiedyś zabytkowe mozaiki ceramiczne z 1967 r. autorstwa Heleny i Romana Husarskich. Konserwator zabytków nakazał demontaż dobrze zachowanych mozaik, zabezpieczenie ich i przeniesienie w nowe miejsce. Dziś zachowane ceramiczne mozaiki można podziwiać na murze ogrodzenia przy nowym wejściu do ZOO od strony alei Żubrowej i Centrum Symbioza.
- Przeczytaj także: Plantonia Aparthotel w Krakowie zdobył nagrodę w konkursie RenOwacje2024
− Z punktu widzenia konserwatorskiego tę realizację należy uznać za udaną. (...) Bardzo dobrze godzi konieczność modernizacji zabudowy ogrodu zoologicznego z możliwościami zachowania dla przyszłych pokoleń wartościowego artystycznie i historycznie dziedzictwa jego przeszłości. Zachowanie mozaiki Hussarskich i jej wyeksponowanie podnosi także atrakcyjność oferty krakowskiego ZOO – zauważa Jerzy Zbiegień, Miejski Konserwator Zabytków.
Jak idą prace nad nowym pawilonem w ZOO? Były problemy z fundamentami
Inwestycja w krakowskim ZOO idzie sprawnie, choć nie obeszło się bez problemów. Już w trakcie prac wyszło na jaw, że warunki gruntowe są trudniejsze, niż się spodziewano i trzeba zmienić technologię. Zamiast fundamentów liniowych zastosowano bardziej stabilną płytę fundamentową.
Teraz jednak prace idą sprawnie i termin zakończenia inwestycji, wyznaczony na II kwartał 2025 r., wydaje się niezagrożony. Trwają intensywne roboty zbrojeniowe i betoniarskie, wybieg dla szympansów ma już murki okalające, zaś na wybiegu dla makaków wkrótce rozpoczną się prace konstrukcyjne.
- Dowiedz się więcej: Tischnera Green Park, Kraków. Nowa inwestycja biurowa projektu Q-ARCH z zegarem na elewacji
– Z początkiem roku 2024 wykonawca zakończył prace związane ze wznoszeniem ścian żelbetowych parteru i piętra. Zrealizowany został w całości strop nad parterem, komunikacja pionowa w budynku i szyb windowy. Na ukończeniu jest też konstrukcja stropodachu budynku – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.