Gruntowa pompa ciepła polskiej produkcji? Właśnie wchodzi na rynek

2024-02-26 9:19 Materiał sponsorowany

W naszych warunkach klimatycznych coraz większym zainteresowaniem właścicieli domów cieszą się gruntowe pompy ciepła. Są wydajniejsze od pomp powietrznych i, jak przewidują eksperci, z pewnością zdominują w najbliższych latach rynek grzewczy. Na rynku pojawiła się w tym roku nowość – gruntowa pompa ciepła polskiej produkcji. Innowacyjny produkt firmy Corab zdobył w tym roku Złoty Medal na XXVI Międzynarodowych Targach Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX w Kielcach.

Spis treści

  1. Encor – polska gruntowa pompa ciepła
  2. Jak działa gruntowa pompa ciepła?
  3. Gruntowa pompa ciepła Encor zdobyła Złoty Medal na Targach Enex Kielce 2024
  4. Polski serwis i użyteczna, intuicyjna aplikacja do obsługi całego ekosystemu
Rozmowy Plusa: Gruntowa pompa ciepła polskiej produkcji wchodzi na rynek
Materiał sponsorowany

Encor – polska gruntowa pompa ciepła

Gruntowa pompa ciepła Encor, wyprodukowywana przez polską firmę Corab to nowość na rynku pomp. Powstała dzięki współpracy polskiej firmy ze światowym potentatem w sektorze ogrzewania i chłodzenia – firmą Danfoss. To właśnie podzespoły tej znanej duńskiej firmy znajdziemy w polskim produkcie.

Firma Corab nie jest nowicjuszem na polskim rynku. Istnieje tu już od ponad 30 lat.

Naszym głównym biznesem są konstrukcje i branża fotowoltaiczna, magazyny energii. Rok temu rozpoczęliśmy projekt, którego celem było stworzenie zupełnie nowego produktu, gruntowej pompy ciepła – mówi Filip Odrobiński, sales manager firmy Corab.

Jak dodaje, na polskim rynku pojawiło się ostatnio sporo nowych marek, pod którymi sprzedawane są pompy ciepła. Niekoniecznie polskich, do których często klienci mają zastrzeżenia, bo pompy nie spełniają ich oczekiwań. Stworzenie polskiego, innowacyjnego produktu, gruntowej pompy ciepła Encor było wyjściem naprzeciw takiej sytuacji. Firma oferuje do swojego produktu również serwis.

- Wszystko powstało od podstaw. Zebraliśmy specjalistów, ludzi z branży, którzy znają się na energetyce, ciepłownictwie - techników, konstruktorów, inżynierów. Nasz zespół w porozumieniu z Danfossem stworzył wręcz wybitny produkt, który pod wieloma względami jest rewolucyjny na skalę europejską – podkreśla Odrobiński.

Gruntowe pompy ciepła stały się komplementarną częścią całego systemu Corab, opartego o ideę niezależności energetycznej gospodarstw domowych i przemysłu. Mowa tu o konstrukcjach i modułach fotowoltaicznych, falownikach, magazynach energii, ładowarkach samochodowych. Gruntowe pompy ciepła uzupełniają ten ekostytem firmy Corab.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Gruntowe pompy ciepła mają w naszym klimacie świetną wydajność, dużo lepszą od pomp powietrznych. Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje pomp?

W naszym klimacie, gdzie zdarzają się bardzo mroźne zimy, używanie gruntowej pompy ciepła jest dużo bardziej bezpieczne od użytkowania pompy powietrznej. Gdy temperatura spada poniżej zera, pompa powietrzna zaczyna zużywać więcej energii. Pompa gruntowa, która czerpie ciepło z ziemi, pracuje cały czas na tym samym poziomie wydajności – podkreśla Piotr Markowski, prezes zarządu firmy Corab.

Pompa ciepła gruntowa czerpie ciepło z wnętrza ziemi. Żeby można było zainstalować taką pompę, trzeba najpierw wykonać odwiert. Najbardziej efektywne są odwierty o głębokości między 70 – 100 metrów. Wówczas mamy pewność, że temperatura w tym miejscu będzie stała. Zwykle to około 8 – 7 stopni Celsjusza.

- Pompa gruntowa jest takim urządzeniem, które w przypadku odwiertów pionowych korzysta z bardzo stabilnej temperatury. Jest to zazwyczaj około ośmiu stopni przy odwiercie, który ma od 70 do 100 metrów. Dlatego też przez cały rok pompa ciepła nie zmienia swojej wydajności. Działa na takim samym współczynniku efektywności energetycznej, gdy tymczasem w przypadku pomp powietrznych, konsekwencje zmiany temperatury otoczenia są takie, że w zależności

od temperatury powietrza na zewnątrz, wydajność pompy może być bardzo dobra, zadowalająca lub poniżej naszych oczekiwań. Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz spada też efektywność pompy czyli urządzenie zaczyna pobierać coraz więcej prądu tłumaczy Daniel Nowak, inżynier wsparcia technicznego firmy Corab.

Zużycie prądu przez pompy ciepła gruntowe powinno się plasować cały czas na tym samym poziomie, plus minus 20 procent, a zużycie pomp powietrznych może być bardzo zmienne. Różnice w jej efektywności mogą być znaczące.

Jak podają przedstawiciele firmy Corab, współczynnik efektywności gruntowej pompy ciepła Encor wynosi od 4,2 do 4,6.

Gruntowa pompa ciepła Encor zdobyła Złoty Medal na Targach Enex Kielce 2024

Gruntowa pompa ciepła Encor wyprodukowana i stworzona przez polskich inżynierów została nagrodzona Złotym Medalem na Targach Enex Kielce w 2024 roku. Co doceniono w tym urządzeniu? Jak twierdzi Krzysztof Januszek, dyrektor Działu Ciepłownictwo i Produkcja, doceniono wiele aspektów.

Na pewno design. Jest to, z dumą mogę powiedzieć, jedna z najładniejszych pomp ciepła na rynku. Ma szklany panel ze szkła hartowanego, czytelny wyświetlacz. Oprócz wzornictwa doceniono innowacyjność rozwiązań technicznych, a także to, że produkt jest świetnie przygotowany dla samych instalatorów. Jego montaż, instalacja jest naprawdę prosta. Poza tym mamy do niego aplikację Corab One, dzięki której możemy zarządzać zarówno pompą, monitorować zużycie energii, ale także monitorować produkcję energii przez naszą instalację fotowoltaiczną, jej zużycie, możemy kontrolować magazynowanie energii – mówi Krzysztof Januszek.

Polski serwis i użyteczna, intuicyjna aplikacja do obsługi całego ekosystemu

Gruntowa pompa ciepła Encor, firmy Corab to też polski serwis. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, dzięki specjalnej aplikacji dla instalatorów, mogą oni zdalnie monitorować instalacje i urządzenia u swoich klientów. W przypadku wykrycia jakichś anomalii odczytów, sami skontaktują się z klientami.

- W aplikacji pokazujemy poziom zagregowanej przez klienta energii, by miał świadomość, ile w jaki sposób zużywa energii. Instalatorzy również dostają zdalny podgląd do tego, co dzieje się w naszej pompie ciepła. Jeśli jakieś odczyty nas niepokoją, można się szybko skontaktować z serwisem przez aplikację. Można się też spodziewać, że sam serwis do nas zadzwoni, ponieważ instalator od razu otrzyma informację o anomalii która pojawiła się na naszym urządzeniu. To też aplikacja, która będzie służyła podnoszeniu komforty w domach. Przykładowo, wracamy z ferii możemy sobie zdalnie poprzez aplikację włączyć podgrzanie wody, podkręcić temperaturę. Mamy możliwość sterowania magazynem, także zdalne włączenie jakiegoś odbiornika – mówi Monika Wachowska z firmy Corab.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany