Bramy wjazdowe. Jak prawidłowo zaprojektować bramę wjazdową?
Proces projektowania bram wjazdowych i ogrodzenia został uregulowany poprzez odpowiednie zapisy w prawie budowlanym, administracyjne i normy techniczne, które obejmują m.in. wymiary bram wjazdowych i furtek, granice stawiania ogrodzeń czy wymogi bezpieczeństwa jakie należy spełnić przy projektowaniu i wykonywaniu ogrodzeń. Na co zatem zwracać uwagę, aby zapewnić bezpieczny i wygodny wjazd na posesję?
Bramy wjazdowe i furtki to najbardziej eksploatowane elementy ogrodzenia. Podczas procesu projektowania i wyboru systemu ogrodzeniowego należy zadbać o taki dobór produktów, aby użytkowanie było komfortowe i zapewniało długi okres bezawaryjnej eksploatacji. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, można znaleźć wiele wygodnych i efektownych rozwiązań, które wzbogacone o funkcjonalne i wytrzymałe okucia czy automatykę zapewnią wygodną obsługę.
Projektowanie bram wjazdowych i ogrodzenia zgodnie z Prawem budowlanym
Podstawowym dokumentem jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dz. U. Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami). Wytyczne dotyczące ogrodzeń, w tym bram wjazdowych, zostały zawarte w dziale II, rozdział 9. Znajdziemy w nim, informacje, że m.in.:
- bramy wjzdowe i furtki w ogrodzeniu nie mogą się otwierać na zewnątrz działki;
- szerokość bramy wjazdowej powinna wynosić w świetle co najmniej 2,4 m, a przypadku zastosowania furtki jej szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,9 m, przy czym na drodze pożarowej szerokości te regulują przepisy odrębne dotyczące ochrony przeciwpożarowej.
Należy pamiętać, że szczególne wymagania postawiono przed ruchomymi elementami ogrodzenia. Chodzi tu o bramy wjazdowe wyposażone w napęd do automatycznej obsługi, które zgodnie z normą PN-EN 13241 są kwalifikowane jako maszyny i muszą spełniać wiele wymagań, aby były bezpieczne – co jest warunkiem dopuszczenia ich do użytkowania. Zgodnie z wytycznymi powyższej normy bramy wjazdowe należy konstruować i wyposażać w osprzęt zabezpieczający odpowiedni dla danego typu wyrobu i sposobu użytkowania.
Samo wykonanie ogrodzenia powinno być poprzedzone przygotowaniem projektu technicznego (wykonywany jest głównie w przypadku nowych inwestycji), który będzie uwzględniał wszystkie wymogi formalno-prawne, techniczne oraz dokładne usytuowanie w terenie, które powinno być wykonane przez uprawnionego geodetę. Zazwyczaj, są to opracowania uproszczone, aby uniknąć błędów czy nieporozumień, potrzebne jest zaangażowanie i nadzór inwestora, który przekażę projektantowi swoje oczekiwania odnośnie funkcjonalności jakich oczekuje od zastosowanych rozwiązań. Ważnym aspektem jest również wybór doświadczonego wykonawcy, który będzie mógł zweryfikować teoretyczne wytyczne projektowe lub wykona szczegółowy projekt wykonawczy.
Dlaczego jakość podzespołów w bramach wjazdowych i furtkach jest tak ważna?
Brama wjazdowa oraz furtka to najbardziej reprezentacyjne, a jednocześnie najczęściej użytkowane elementy ogrodzenia. Wygląd ogrodzenia oraz jego trwałość zależą od użytych materiałów i akcesoriów oraz fachowego wykonawstwa. Oszczędność na jakości materiałów w fazie budowy ogrodzenia będzie tu tylko pozorna, ponieważ dość szybko konieczna będzie wymiana lub naprawa poszczególnych jego elementów. Warto zatem wybierać elementy sprawdzonej jakości. Dobrze, jeśli brama wjazdowa czy furtka będą ocynkowane lub wykonane z aluminium. Równie ważna jest jakość podzespołów. Wykonawca powinien wybrać regulowane i ocynkowane ogniowo zawiasy. Zwykły ocynk już po kilku miesiącach przestanie pełnić swoją antykorozyjną funkcję. Inwestor na pewno zwróci na to uwagę.
Ważnymi elementami są zamek w furtce oraz automatyka w bramie wjazdowej. Warto zaproponować klientowi zamek z materiałów nierdzewnych. Obojętne, czy będzie to zamek wpuszczany czy nawierzchniowy, i tak będzie lepszy od zamków tradycyjnych.
Warto też zainwestować w takie zamki, które producent testuje, poddając je cyklom otwarcia i zamknięcia i które te testy przechodzą oczywiście pomyślnie. Z automatyką jest podobnie.
Praktycznymi i godnymi polecenia urządzeniami są samozamykacze do furtek. Są nieocenione zwłaszcza na osiedlach mieszkaniowych. Niewątpliwie do najlepszych w tej grupie produktów należą samozamykacze belgijskiego producenta Locinox. Proponuje on rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić na czasie montażu bramy i furtki. Jakość jego akcesoriów zapewni nam odpowiednią renomę i wieloletnie, niezawodne działanie naszego wyrobu.
Zamki, zawiasy, zaczepy, samozamykacze, czyli akcesoria do bram wjazdowych i furtek
Zastosowanie wszelkich rozwiązań usprawniających i urządzeń, takich jak samozamykacze, napędy czy domofon powinno być uwzględnione już w projekcie ogrodzenia. Jeżeli nie zostaną one uwzględnione w fazie projektowej, często ich zastosowanie jest bardzo utrudnione. Może wymagać nawet rozbiórki fragmentu już gotowego ogrodzenia lub obniżeniem estetyki w związku z brakiem kompatybilności poszczególnych elementów.
Przy wyborze okuć należy też uwzględnić łatwość montażu. Niektórzy producenci mają opatentowane systemy montażu, dzięki którym znacznie skraca się czas pracy wykonawcy. Ważna jest, oczywiście, jakość okuć i certyfikaty, które ją potwierdzają.
W budynkach biurowych, urzędach i zakładach pracy z kontrolą dostępu do poszczególnych ich części doskonale sprawdzają się samozamykacze. Jest to urządzenie mechaniczno-hydrauliczne, które w kontrolowany sposób wykorzystuje siłę włożoną w otwarcie drzwi czy furtki. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, samozamykacz to również dobry sposób na ograniczenie przepływu powietrza między wnętrzem budynku, a jego otoczeniem. Szybkie i pewne zamknięcie drzwi zewnętrznych ogranicza straty ciepła (a latem chłodu z klimatyzacji), a więc zmniejsza rachunki za energię. Warto powtórzyć, że samozamykacze należy uwzględnić już na etapie projektu.