Baranek nie tylko na elewacje

2007-12-31 11:27
Solbet
Autor: SOLBET

Szlachetna, cienkowarstwowa zaprawa tynkarska przeznaczona jest do ręcznego wykonywania tynków wewnętrznych i zewnętrznych oraz renowacji starych budynków. Szczególnie polecana jest do wykonywania elewacji na warstwach zbrojonych.

Solbet Terazyt S Baranek to zaprawa przygotowana na bazie kruszywa kwarcowego i marmurowego o grubości do 1,5 mm. Ma ona dobrą plastyczność, paroprzepuszczalność, przyczepność do podłoża oraz jest odporna na zarysowania.
Zawartość środków modyfikujących zapobiega spękaniom, a zaprawa ma szczególne właściwości ochronno-dekoracyjne.

parametry techniczne
proporcje suchej mieszanki do wody ok. 0,25÷0,30 l wody na 1 kg zaprawy
gotowość zaprawy do pracy po 10 min.
wykonywanie robót na ścianie w temperaturze +5÷+25oC
odporność na temperatury -30÷+60oC
żywotność robocza 1,5 godziny
zużycie masy tynkarskiej 2,5÷3 kg/m2
przechowywanie 12 miesięcy od daty produkcji w szczelnie zamkniętych, oryginalnych i nieuszkodzonych opakowaniach, w suchych pomieszczeniach (zalecane przechowywanie na paletach). Chronić przed wilgocią podczas transportu oraz składowania.
Normy, Atesty PN-EN 998-1;
Atest Higieniczny Państwowego Zakładu Higieny HK/B/1163/01/2005
Deklarację Zgodności Nr 1 - październik 2007

 

Powierzchnię ścian budynku przeznaczoną do nałożenia tynku trzeba oczyścić z zanieczyszczeń, wyrównać ubytki, a odpadające tynki i powłoki malarskie usunąć.
Zaprawę przygotowuje się przez połączenie mieszanki z wodą w ilości potrzebnej do uzyskania właściwej konsystencji, tj. 1 kg na około 0,25÷0,30 litra wody (nadaje się do użytku po około 10 min. od chwili wymieszania). Przygotowaną partię zaprawy tynkarskiej należy zużyć w ciągu 1,5 godziny, w tym czasie mieszając co pewien czas.
Baranek nakłada się na przygotowane (oczyszczone i zagruntowane) podłoże przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej. Po nałożeniu należy zebrać nadmiar zaprawy do grubości kruszywa (1,5 mm). Po kilkunastu minutach, można przystąpić do fakturowania tynku przy pomocy pacy z tworzywa sztucznego. Uzyskanie odpowiedniej faktury jest ściśle uzależnione od temperatury otoczenia, konsystencji zaprawy, chłonności podłoża. Dlatego też wykonujący, musi sam indywidualnie określić czas pomiędzy nałożeniem tynku, a jego zatarciem. Należy pamiętać, by tynkowaną powierzchnię zabezpieczyć przed działaniem opadów atmosferycznych oraz bezpośrednim nasłonecznieniem, zrówno w trakcie prac, jak i w czasie wysychania tynku. Zalecane jest takie ustawienie pracy, aby powierzchnie łączone na jednej ścianie były wykonane przed utwardzeniem się masy wykonywanej elewacji, co zapobiegnie uwidocznieniu się złączy. Zaprawa znakomicie nadaje się do nakładania na nią różnego typu atestowanych farb zewnętrznych i wewnętrznych (akrylowych, silikatowych lub emulsyjnych). Dzięki temu powierzchnie można dowolnie malować i ozdabiać. Świeżą zaprawę tynkarską można malować po upływie 4-6 tygodni.
Producent zabrania nakładania zaprawy z różnych partii, ponieważ mogą wystąpić przebarwienia tynku.

Baranek nie tylko na elewacje
Autor: SOLBET
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej