CEMEX wprowadza dwa rodzaje betonu z redukcją emisji CO2 o 30 i 50%
CEMEX opracował dwa rodzaje betonu: Vertua® classic z redukcją emisji dwutlenku węgla do 30% oraz Vertua® plus z redukcją emisji do 50%, w porównaniu z betonem referencyjnym, opartym na najbardziej popularnym cemencie portlandzkim CEM I 42,5R. CEMEX zapowiada do 2050 ograniczenie emisji CO2 w produkcji betonu do zera.
CEMEX obniża emisję CO2
CEMEX wprowadził w Polsce do swojej oferty linię betonów Vertua® o obniżonej emisji CO2. Zmniejszenie emisyjności tych produktów jest możliwe dzięki stosowaniu udoskonalonych receptur opartych o niskoemisyjne surowce, jak również optymalizacji technologii produkcji i łańcucha dostaw. To krok milowy firmy w zakresie realizacji celu związanego z ograniczeniem emisji CO2 w branży budowlanej.
Celem firmy jest ograniczenie emisji CO2 do 2030 roku w zakładach produkcyjnych w Europie o co najmniej 55% w porównaniu do roku 1990.
Do czego nowy beton CEMEX?
Mieszanki betonowe Vertua® przeznaczone są do każdego etapu realizacji projektu budowlanego. Są specjalnie dobrane pod względem parametrów technicznych. Umożliwiają firmom znaczne zmniejszenie ich wpływu na emisję dwutlenku węgla w procesie budowlanym, zgodnie z nowymi przepisami i regulacjami dotyczącymi ochrony środowiska oraz zobowiązaniami określonymi w porozumieniu paryskim.
CEMEX z planami pełnej neutralności klimatycznej
Od wiosny 2021 roku na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje produktu: Vertua® classic z redukcją emisji dwutlenku węgla do 30% oraz Vertua® plus z redukcją emisji do 50%, w porównaniu z betonem referencyjnym. W obu produktach możliwa jest dalsza kompensacja CO2 (wykorzystując mechanizm offsetowania emisji) pozwalająca osiągnąć pełną neutralność klimatyczną produktu. W tym zakresie CEMEX Polska współpracuje z Natural Capital Partners, firmą specjalizującą się w projektach związanych z kompensacją emisji dwutlenku węgla i neutralności klimatycznej.
Vertua® wpisuje się w cel związany z dostarczaniem wszystkim klientom CEMEX na całym świecie betonu o zerowej emisji CO2 netto do 2050 roku. W ubiegłym roku firma w regionie Europy zrealizowała swój dotychczasowy cel w zakresie redukcji emisji CO2 o 35% – jest to o dekadę wcześniej niż termin, w którym CEMEX zobowiązał się zrealizować ten cel globalnie.
CEMEX wprowadził produkty Vertua® o obniżonej emisji CO2 na rynek francuski w lipcu 2018 r., a w 2020 roku pojawiły się również w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Firma będzie stopniowo wprowadzać produkty Vertua® w pozostałych krajach, w których prowadzi działalność biznesową.
Polecany artykuł:
Strategia CEMEX dotycząca działań na rzecz klimatu, zapoczątkowana w lutym 2020 roku, nakreśla wizję firmy w zakresie dążenia do gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Wszystkie zakłady cementowe CEMEX Polska posiadają certyfikat zgodności Systemu Zarządzania z normą jakościową ISO 9001:2008, normą środowiskową ISO 14001:2004, normą PN-N 18001:2004 dot. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz normą energetyczną ISO 50001:2011. Dodatkowo Cementownia w Chełmie i Przemiałownia w Gdyni są wpisane do rejestru Rozporządzenia EMAS III.