Efekt trawertynu na ścianie - technika wykonania tynku ozdobnego
Mineralny tynk dekoracyjny i jego odpowiednia aplikacja może imitować trarawertyn, kamień naturalny z charakterystycznymi przetarciami i wżerami. Dekoracja ścienna dostępna jest w 15 wersjach kolorystycznych.
Produkty do wykonania tynku dekoracyjnego
Trawertyn MAGNAT Style - sypki, drobnoziarnisty tynk mineralny wyprodukowany na bazie spoiwa wapiennego. Dzięki odpowiedniej technice nakładania imituje kamień naturalny - trawertyn. Polecany do wykonywania dekoracji ściennych wewnątrz zarówno pomieszczeń mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Wydajność tynku: do 1 m²/kg suchej masy przy 2 warstwach. Opakowania: 3 i 10 kg.
Farba Podkładowa MAGNAT Style - gotowa do użycia farba akrylowa, która wyrównuje chłonność podłoża i wzmacnia je, poprawia przyczepność mas, farb i tynków dekoracyjnych. Przeznaczona do podkładowego malowania ścian z płyt g-k, tynków gipsowych, cementowych i cementowo-wapiennych wewnątrz pomieszczeń. Farbę nakładać wałkiem lub pędzlem, w zależności od rodzaju podłoża jedną lub dwie warstwy w odstępach 2-3 godz. Wydajność: 6 l/m². Opakowania: 1 i 5 l.
Lakier Rustykalny MAGNAT Style - polecany do barwienia i zabezpieczenia ściany pokrytej tynkiem dekoracyjnym. Lakier tworzy na powierzchni ściany warstwę odporną na szorowanie i wielokrotne zmywanie wodą z dodatkiem detergentów. Dostępny w wielu wersjach kolorystycznych. Wydajność: l/12 m². Opakowania: 1 i 3 l.
Aplikacja tynku dekoracyjnego z efektem trawertynu
1. Przygotowanie ściany. Ścianę należy pomalować Farbą Podkładową MAGNAT Style i odczekać aż wyschnie.
2. Przygotowanie tynku dekoracyjnego. Do sypkiego tynku należy dodalać wody w proporcjach: 0,4 l wody na 1 kg tynku. Całosć trzeba dokładnie wymieszać (mechanicznie), do uzyskania jednorodnej masy. Przygotowany w ten sposób tynk ozdobny pozostawiamy na ok. pół godziny w zamkniętym opakowaniu, po czym ponownie mieszamy.
3. Nakładanie tynku dekoracyjnego - pierwsza warstwa. Na zagruntowaną powierzchnię równomiernie nakładamy (na grubość ziarna) pierwszą warstwę Trawertynu. Używamy do tego pacy weneckiej. Nakładając tynk, jednocześnie wygładzamy go pacą. Pozostawiamy do wyschnięcia na min. 12 godz.
4. Po wyschnięciu tynku dekoracyjnego powierzchnię ściany zwilżamy wodą, używając do tego wałka.
Autor: MAGNAT
Nakładanie tynku dekoracyjnego Trawertyn
6. Nanoszenie drugiej warswty tynku. Drugą warstwę Trawertynu nakłada się podobnie jak pierwszą. Kilka minut po nałożeniu drugiej warstwy należy delikatnie wygładzić powierzchnię. Jednocześnie formuje się nieregularne wzory, wydrapując je krawędzią pacy trzymaną po kątem 90°. Po wydrapaniu wzoru powierzchnię równomiernie wygładzamy pacą i pozostawiamy do wyschnięcia na min. 12 godzin.
7. Kolejny krok to nanoszenie bezbarwnego Lakieru Rustykalnego MAGNAT Style. Dekorację ścienną pozostawiamy do wyschnięcia na ok. 4 godziny.
Autor: MAGNAT
Nakładanie drugiej warstwy tynku i formowanie wzorów pacą
8. Barwienie tynku. Jeśli chcemy dekoracji ściennej nadać wybrany kolor, nakładamy dodatkowo Lakier Rustykalny MAGNAT Style, zabarwiony właściwym Pigmentem Barwiącym MAGNAT Style. Lakier za każdym razem delikatnie wcieramy gąbką zgodnie z kierunkiem powstałych wżerów na ok. 0,5 m² powierzchni. Nadmiar lakieru usuwamy wilgotną (drugą) gąbką, uważając, aby nie pozostawić zacieków i równomiernie rozprowadzić kolor.
Pozostałe kursy:
- Samum - efekt pustynnego piasku. Technika wykonania dekoracji ściennej
- Stiuk perłowy na ścianie - sposób wykonania dekoracji ściennej
- Jak uzyskać efekt betonu na ścianie - polecane produkty i technika tynkowania ściany
- Glinka wenecka na ścianie - technika malowania ściany farbą strukturalną
- Dekoracyjne malowanie ścian. Jak doradzić inwestorowi odpowiedni dobór farby?
- Jak uzyskać efekt marmuru na ścianie - polecane produkty i technika dekoracji ściany
- Stiuk wapienny - dekoracja ściany krok po kroku