Farba do drewna na zewnątrz. Doradzamy, jaką farbą zabezpieczyć drewno w ogrodzie
Farba do drewna na zewnątrz musi wyróżniać się odpowiednimi właściwościami, by chronić materiał przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, grzybów, pleśni czy owadów. Surowe drewno w ogrodzie szybciej ulega rozkładowi, co pogarsza jego walory estetyczne i wytrzymałość. Prawidłowo dobrana farba do drewna na zewnątrz zwiększy trwałość materiału. Przeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się, czym pomalować drewno w ogrodzie, by długo wyglądało jak nowe.
Spis treści
- Farba do drewna na zewnątrz: dlaczego należy zabezpieczyć drewno w ogrodzie?
- Czym powinna charakteryzować się farba do drewna na zewnątrz?
- Farba do drewna na zewnątrz – rodzaje
Farba do drewna na zewnątrz: dlaczego należy zabezpieczyć drewno w ogrodzie?
Drewno w ogrodzie cieszy się niegasnącą popularnością jako materiał, z którego wykonuje się m.in. domek na narzędzia, altankę, meble ogrodowe, taras, a nawet elewację. Ten naturalny surowiec idealnie współgra z zielenią. Nie wywołuje alergii, jest ciepłe w dotyku oraz łatwiejsze w obróbce i montażu niż betonu czy metal.
W zależności od gatunku drewno w ogrodzie szybciej lub wolniej ulega rozkładowi (biodegradacji*). Farba do drewna na zewnątrz tworzy ochronną powłokę, która zwiększa trwałość materiału, która oceniana jest na podstawie czasu, w którym zachowuje on swoje właściwości fizyczne i mechaniczne.
*Biodegradacja to biochemiczny rozkład związków organicznych przez organizmy żywe, takie jak bakterie, pierwotniaki, grzyby, glony, owady, na prostsze związki nieorganiczne.
Farba do drewna na zewnątrz to szybki sposób na zabezpieczenia materiału przed czynnikami przyśpieszającymi jego rozkład.
Czynniki przyśpieszające rozkład drewna w ogrodzie dzielimy na:
- abiotyczne, czyli warunki atmosferyczne, takie jak promieniowanie słoneczne, opady deszczu czy śniegu, wahania temperatury i wilgotności powietrza oraz wiatr unoszący drobinki kurzu i piasku,
- biotyczne, do których należą żywe organizmy, takie jak glony, grzyby, porosty, owady.
Czym powinna charakteryzować się farba do drewna na zewnątrz?
Farba do drewna na zewnątrz musi tworzyć powłoki o charakterze hydrofobującym*. W ten sposób zabezpieczymy materiał przed wnikaniem wody w głąb jego struktury.
* Hydrofobizacja polega na nadaniu powierzchniom materiałów hydrofilowych właściwości odpychających wodę.
Ponieważ drewno jest materiałem elastycznym, taka również powinna być warstwa preparatu. W przeciwnym wypadku powstaną pęcherze i wybrzuszenia, a farba do drewna na zewnątrz zacznie się łuszczyć.
Paroprzepuszczalna powłoka współpracuje z drewnem, w którym zawartość wilgoci ulega zmianie przez cały okres jego żywotności. Najlepiej wybrać preparat na bazie olejów i wosków.
Drewno w ogrodzie o zbyt wysokiej wilgotności może ulec wypaczeniu i zacząć gnić. Sprzyja to również rozwojowi pleśni i grzybów. Zbyt niska jej wartość może powodować wysychanie i pękanie materiału.
W zależności od pory roku drewno w ogrodzie wystawione jest na działanie skrajnych warunków pogodowych. Z uwagi na to farba do drewna na zewnątrz musi sprostać niełatwemu zadaniu. Tworzona przez nią powłoka powinna być odporna na działanie niskich i wysokich temperatur powietrza.
Nie tylko trwałość się liczy. Drewno w ogrodzie powinno komponować się z otoczeniem. Istotną rolę odgrywa tu efekt dekoracyjny, który otrzymamy po nałożeniu farby. Producenci oferują preparaty podkreślające naturalny wygląd materiału lub nadające mu barwę (bez widocznych rysunków słojów). By kolor powłoki był trwały i nie zblakł pod wpływem słońca, farba do drewna na zewnątrz musi być odporna na promieniowanie UV. Ponadto powinna charakteryzować się dobrą odpornością na czynniki chemiczne oraz na zanieczyszczania.
Kosz zakupu farby do drewna na zewnątrz to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. O cenie decydują przede wszystkim jej właściwości. Wybierając preparat, zwróćmy również uwagę na jej wydajność, wymaganą liczbę nanoszonych warstw oraz sposób nakładania.
Farba do drewna na zewnątrz – rodzaje
Trwałość drewna w ogrodzie można zwiększyć poprzez nasycenie suchego drewna impregnatami i pokrywaniem powłokami ochronnymi. Oto najczęściej stosowane w tym celu rodzaje farb.
- Alkidowa farba do drewna w ogrodzie wyróżnia się wysoką trwałością, dlatego sprawdzi się przy zabezpieczeniu intensywnie użytkowanych powierzchni. Ochronna warstwa jest odporna na wilgoć i umożliwia mycie na mokro. Alkidowa farba do drewna na zewnątrz wysycha w przeciągu 12 h. Ma specyficzny zapach, który może utrzymywać się do kilku tygodni. Powłoka wykończeniowa połyskuje i nie ma widocznych rysunków słojów.
- Akrylowa farba do drewna na zewnątrz stosowana jest do malowania dekoracyjnych elementów. Tworzy matowe, półmatowe lub satynowe powłoki o średniej trwałości. Daje możliwość uwidocznienia rysunków słojów. Czas wysychania nanoszonej warstwy wynosi około 6 h.
- Kredowa farba do drewna na zewnątrz jest najmniej trwała ze wszystkich propozycji, dlatego pokrywa się nią dekoracyjne elementy bez funkcji użytkowych. Szybko wysycha – do 30 minut. Kredowa farba do drewna na zewnątrz tworzy hipoalergiczną powłokę o matowym wykończeniu (opcjonalne rysunki słojów).