Jaki klej do płytek gipsowych? Ważne parametry techniczne kleju do płytek gipsowych

2019-06-12 13:46
klej do płytek gipsowych
Autor: Getty Images Powierzchnia płytki gipsowej powinna być pokryta klejem w 80-90%

Klej do płytek gipsowych teoretycznie nie jest trudno wybrać - są specjalistyczne kleje przeznaczone właśnie do przyklejania płytek gipsowych. Różnią się one jednak parametrami technicznymi, konsystencją. Jak wybrać ten najlepszy klej do płytek gipsowych?

Klej do płytek gipsowych

Kleje do płytek gipsowych ma większość producentów chemii budowlanej. Produkt jest dostępny w popularnych marketach budowlanych. 

Klej do pytek gipsowych występuje jako gotowy do użycia klej cienkowarstwowy w postaci gęstej pasty lub też w formie sypkiej do wymieszania z wodą w odpowiednich proporcjach (dokładna instrukcja sporządzenia masy klejowej zawsze na opakowaniu). Oczywiście gotowy klej do płytek gipsowych jest wygodniejszy w użyciu - wystarczy go tylko wymieszać. Sprzedawany jest w plastikowym wiaderku. Najpopularniejszą pojemnością jest 5 i 15 kg. 

Są kleje do płytek gipsowych przeznaczone tylko i wyłącznie do klejenia tego rodzaju okładziny wewnątrz pomieszczeń lub też bardziej uniwersalne, o dodatkowych właściwościach mrozo- i wodoodpornych, przeznaczone również do klejenia płytek na bazie cementu, płytek klinkierowych, ceramicznych, kamienia dekoracyjnego, które można stosować także na zewnątrz jako okładziny elewacyjne.

Na jakie podłoże klej do płytek gipsowych?

Klej do płytek gipsowych można stosować praktycznie na każdym stabilnym podłożu typu: beton, cegła, bloczki silikatowe, bloczki cementowe płyty gipsowo-kartonowe oraz tynk cementowy i gipsowy. Warunkiem stosowania jest podłoże czyste, suche i uprzednio zagruntowane odpowiednim środkiem.
W przypadku gładszych powierzchni należy je wcześniej zmatowić i dokładnie oczyścić z wszelkich pyłów i kurzu.

układanie płytek gipsowych
Autor: Getty Images Klej do płytek gipsowych nakłada się na powierzchnię ściany lub płytkę - tę drugą metodę stosuje się częściej. Powierzchnia płytki gipsowej powinna być pokryta klejem w 80-90%

Parametry kleju do płytek gipsowych

Wygodniejszy w użyciu będzie zawsze gotowy klej do płytek gipsowych. Trzeba go tylko dokładnie wymieszać. Tego typu produkt to rozwiązanie nowszej generacji. Jest to klej dyspersyjny w postaci gęstej pasty, cienkowarstwowy (ok. 2 – 3 mm), elastyczny, o dużej, sile spajania, a to najważniejsze parametry kleju do płytek gipsowych, wpływające na trwałość wykończenia i wygodę pracy. Taki rodzaj kleju jest także wszechstronniejszy w zastosowaniu - nadaje się też na zewnątrz pomieszczeń. Jedynym minusem kleju dyspersyjnego jest krótszy, od kleju przeznaczonego do rozrobienia z wodą, czas otwartego schnięcia i tym samym czas umożliwiający ewentualną korektę prac. W pierwszym przypadku wynosi 20 minut, w drugim 45. Czas wiązania całkowitego kleju do płytek gipsowych wynosi średnio 7-8 godzin. 

Średnie zużycie kleju to 2,5 - 3 m² z opakowania 5 kg. Klej po otwarciu w oryginalnie zamkniętych wiaderkach można przechowywać 12 miesięcy od daty produkcji podanej na opakowaniu.

Trzeba wiedzieć

Co oprócz kleju potrzebne jest do ułożenia płytek gipsowych?
Chemia budowlana:

  • grunt,
  • impregnat.

Narzędzia:

  • poziomnica,
  • miarka,
  • nożyk,
  • pędzel,
  • szpachelka z zębami,
  • wiaderko,
  • piłka do drewna,
  • papier lub folia do zabezpieczenia podłogi,
  • ołówek i rękawice.

Przygotowanie kleju do płytek gipsowych

Klej do płytek gipsowych w postaci gotowej masy trzeba przed samym użyciem dokładnie wymieszać.

Klej  w postaci proszku należy rozrobić z wodą w czystym wiadrze. Klej wsypuje się do wody (zazwyczaj 5 kg kleju na 1,9-2,1 litra wody), po czym dokładnie miesza ręcznie ręcznie lub przy pomocy mieszadła. Po ok. 2 minutach miesza się ponownie. Taki klej nadaje się użytku zazwyczaj przez 45 min.

wzór płytek gipsowych
Autor: Getty Images Tylko dobry klej oraz fachowe wykonawstwo zapewnią trwałą i dekoracyjną okładzinę z płytek gipsowych
płytki gipsowe wzór kamienia
Autor: Getty Images Płytki gipsowe imitują cegłę lub kamień naturalny, w wielu kolorach i wzorach

Narzędzi budowlanych są tysiące. Czy rozpoznasz najprostsze narzędzia budowlane?

Pytanie 1 z 10
Co to za narzędzie budowlane?
Narzędzia budowlane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej