Nakładanie gładzi wałkiem. Jak położyć gładź wałkiem radzi profesjonalny wykonawca
Kładzenie gładzi wymaga precyzji, aby po zakończeniu nie pozostały na ścianach i suficie żadne nierówności, które będą wymagały pracochłonnego szlifowania. Ostatnio zyskuje na popularności metoda nakładania gładzi wałkiem. Sprawdziliśmy, co o niej sądzą profesjonalni wykonawcy i jaką gładź można nakładać wałkiem?
Do nakładania wałkiem polecana jest gładź polimerowa. Podobnie jak gładź gipsowa przeznaczona jest do wykonywania najcieńszej warstwy wykończeniowej. Gładź polimerowa pozwala na idealnie gładkie wykończenie ściany. Cienka warstwa gładzi tworzy podłoże, które nadaje się pod każdą farbę. Gładź polimerową zwykle nakłada się jako warstwę grubości 1-3 mm (dla porównania gładź gipsowa może być nakładana warstwą do 10 mm).
Gładź polimerowa ma lepszą przyczepność do podłoża i elastyczność w porównaniu z tradycyjną gładzią gipsową. Jest też bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz na wilgoć, dlatego w odróżnieniu od gładzi gipsowej może być stosowana również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza, takich jak łazienki i kuchnie, pralnie.
Które gładzie sprawdzą się przy nakładaniu wałkiem
Gładzie polimerowe podobnie jak gipsowe stosuje się wewnątrz pomieszczeń, zarówno podczas prac wykończeniowych, jak i remontowych. W porównaniu z gładzią szpachlową mają drobniejsze uziarnienie, pozwalające uzyskać jeszcze gładszą powierzchnię i korzystniejszy efekt.
Gładź polimerowa sprzedawana jest zazwyczaj w postaci suchej mieszanki, którą należy rozrobić z odpowiednią, wskazaną przez producenta na opakowaniu, ilością wody. W ten sposób uzyskuje się plastyczną masę, którą nanosi się na ściany za pomocą pacy, lub natryskuje agregatem do nakładania gładzi, w przypadku wystarczająco dużych powierzchni do wygładzenia.
W sprzedaży są również, dużo wygodniejsze dla wykonawcy, gotowe do użycia gładzie polimerowe, sprzedawane w poręcznych wiaderkach. Nie wymagają one rozrabiania, gwarantują jednakową konsystencję i wiążą na zasadzie odparowania wody. Gładzie polimerowe idealnie się sprawdzają do nakładania wałkiem.
Opinie wykonawców o nakładaniu gładzi wałkiem
Film pokazuje, że nakładanie gładzi polimerowej wałkiem znacznie przyśpiesza prace i jest wygodniejsze. Łatwe jest nabieranie gładzi, bez konieczności nachylania się, i rozprowadzanie masy. Gładź równomiernie się rozkłada, nie robią się tzw. "baty", więc pracy przy gładzeniu jest dużo mniej.
Zauważcie również, że nakładana wałkiem gładź nie chlapie, co wpływa na czystość pracy. Gładź polimerowa ma konsystencję gęstej farby fasadowej. Nakładanie tego typu gładzi wałkiem pozwala uzyskać optymalną grubość masy na ścianie, co widać na filmie w momencie wygładzania masy szeroką szpachlą do gładzi - na szpachli zostaje bardzo mało masy.
Właściwe nakładanie gładzi wałkiem pozwala uzyskać efekt nakładania maszynowego.
Znaleźliśmy w sieci opinie także innych wykonawców o nakładaniu gładzi wałkiem:
Marek
Jestem bardzo zadowolony. Polecam.dawid_80
Najlepszy wałek do gładzi na rynku i w najlepszej cenie.Łukasz
ładnie i starannie wykonany, nie pozostawia pasów i włókien, łatwy do umycia i ponownego użycia.
Jaki wałek do nakładania gładzi?
Do nakładania gładzi polecany jest wałek z nylonowego włókna. Jest twardszy od wałka tradycyjnego, więc nie zostawia śladów i nie odkształca się. Masa pod jego naciskiem uplastycznia się.
Wałek wystarczy umyć pod bieżącą wodą.
- dostępne długości wałka: 8, 18, 22 cm
- średnica przekroju wałka: 45 mm
- średnica otworu na rączkę, uchwyt do wałka: 8 mm
- wysokość runa, włosia: 18 mm
Cena wałka - ok. 49 zł za wałek długości 22 cm
Na stronie sklepu budguru.pl czytamy, że wałek został przetestowany na gładzi, m.in.: Dekoral Professional, Semin, Siniat, Knauf, Lakma, Cekol, Kabe Profinish.
Aby wałek nie zostawiał włosków na ścianie, przed pierwszym użyciem można przykleić do niego taśmę klejącą, a następnie ją oderwać.
Jak położyć gładź wałkiem - krok po kroku
Gładź polimerową można stosować na murach i stropach pokrytych tynkiem cementowym, cementowo-wapiennym lub gipsowym. Gładź można także wykorzystać na okładzinie z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych lub cementowo-włóknowych. Nie powinno się jej natomiast używać do wykańczania surowych murów.
Krok 1 - przygotowanie podłoża pod gładź polimerową
Podłoże musi być czyste, zwarte i nośne. Należy usunąć stare powłoki malarskie, wszystkie luźne elementy trwale niezwiązane z podłożem oraz wszelkie warstwy, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na przyczepność gładzi. Części stalowe trzeba zabezpieczyć antykorozyjnie (gips działa korozyjnie na stal węglową), np. poprzez nałożenie odpowiednich powłok malarskich.
Świeże tynki i podłoża silnie chłonące wodę (np. wapienne, gipsowe, betonowe, gazobetonowe) zagruntuj specjalnym gruntem.
Krok 2 - przygotowanie gładzi polimerowej
Gotową gładź polimerową wystarczy przemieszać w wiadrze na wolnych obrotach, aby jej nie napowietrzyć.
Krok 3 - nakładanie gładzi wałkiem
Masa ma konsystencję dobrej farby elewacyjnej, więc jej nakładanie wałkiem jest dużo łatwiejsze. Pozwala wykonawcy na kontrolę grubości nakładanej warstwy.
Gładź nakłada się wałkiem na podobnych zasadach, które stosuje się przy malowaniu ścian: nakładamy pionowymi pasami z góry na dół, na zakładkę. Od okna do wnętrza pomieszczenia. Pierwszy powinien być wygładzony sufit.
Trzeba pamiętać, że w przypadku gładzi polimerowych bardzo ważne jest, aby nie przekraczać maksymalnej grubości warstwy zalecanej przez producenta.
Jeśli konieczne jest wykonanie kolejnej warstwy, należy poczekać do całkowitego wyschnięcia pierwszej warstwy gładzi. Czas schnięcia podany jest w karcie technicznej produktu.
Jeszcze mokrą powierzchnię nałożonej gładzi należy wyrównać za pomocą szerokiej szpachli do gładzi lub przy użyciu narzędzia ze sprężystym ostrzem z tworzywa sztucznego. Wyrównanie i wygładzenie nałożonej gładzi należy wykonać przed powstaniem tzw. filmu (charakterystycznego naskórka na powierzchni).
Krok 4 - szlifowanie
Po związaniu i wyschnięciu gładzi można dokonać ostatecznej korekty i ewentualne nierówności przeszlifować siatką lub papierem. Zalecany jest papier o gradacji 180-220.
Na koniec pozostaje zagruntować wygładzone powierzchnie. A następnie pomalować dowolną farbą dekoracyjną.