Nakładanie gładzi. Wybór agregatu do nakładania gładzi, porównanie czasu pracy i kosztów

2019-03-25 13:39
nakładanie gładzi szpachlowaj
Autor: Andrzej Szandomirski Nakładanie gładzi szpachlowej

Nakładanie gładzi wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Nad wyborem gładzi i sposobem jej nakładania zastanawia się wielu wykonawców. Jakie są zalety gotowych gładzi i w jaki sposób je nakładać? Kiedy warto nakładać gładzie maszynowo?

Nakładanie gładzi - zalety gotowej masy szpachlowej

Jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi w chemii budowlanej i materiałów wykończeniowych są gotowe gładzie szpachlowe do nakładania agregatami hydrodynamicznymi. Nowoczesne produkty chemii budowlanej mają na celu m.in. przyspieszenie procesu budowlanego, szczególnie jego fazy końcowej - prac wykończeniowych. Jednym z takich produktów są gotowe masy szpachlowe. Są wygodne w stosowaniu, nie trzeba ich rozrabiać, nie pylą. Właściwie dobraną gładzią szpachlową możemy zarówno uzupełniać większe ubytki, wyrównać krzywą płaszczyznę i docelowo wygładzić powierzchnię ścian. Co prawda, gotowe gładzie szpachlowe są nieco droższe od suchych mas gipsowych, ale warto zainwestować nieco więcej na korzyść wygodniejszej i szybszej pracy. Warto też wybrać, szczególnie przy wykańczaniu większej powierzchni, maszynowe nakładanie gładzie.

Nakładanie gładzi - porównanie czasu pracy i kosztów

Jakie korzyści daje nakładanie gładzi maszynowe? Przede wszystkim przyspiesza prace wykończeniowe. Coraz więcej mieszkań w budynkach wielorodzinnych oddawana jest do użytku w tzw. standardzie podwyższonym - z położonymi gładziami i pomalowanych. Przyjmuje się, że doświadczony szpachlarz jest w stanie dziennie położyć około 30 m² gładzi, przy czym chodzi tu o przygotowanie powierzchni do ostatecznego malowania, czyli położenie gładzi w dwóch warstwach i wyszlifowanie, bez konieczności wykonywania prac przygotowawczych przed samym malowaniem (flekowanie). Wprawna brygada czteroosobowa wykonuje więc dziennie 120 m² gładzi. Cztery osoby pracujące z gładziami dobrej jakości i profesjonalnym agregatem hydrodynamicznym powinny wykonać dziennie 400 m² gładzi.

Dla porównania, w budynku wielorodzinnym czteroosobowa ekipa położy 20 000 m² gładzi w około 50 dni (półtora miesiąca) - warunkiem jest jednak nanoszenie gładzi agregatem hydrodynamicznym. Ręczne wykonywanie gładzi o takiej powierzchni zajęłoby ponad 3 razy dłużej, czyli ok. pół roku. Do tego należy dodać koszt wykonywanej pracy. Praca ekipy z agregatem będzie o 20% tańsza.

Agregaty do nakładania gładzi - wady i zalety

Możemy wyróżnić dwa rodzaje stosowanych maszyn do mechanicznego nakładania gładzi:

  • pompy ślimakowe, czy membranowe,
  • agregaty hydrodynamiczne.

Pompy ślimakowe i membranowe nie cieszą się dużą popularnością, głównie z powodów: dużego ciężaru maszyn, mniejszej poręczności oraz konieczności zastosowania drugiego urządzenia - kompresora. I nie może to być pierwszy lepszy kompresor, tylko taki, który utrzymuje stałą, dosyć dużą wydajność, przy sporym ciśnieniu roboczym.

Wykonawcy natomiast chętnie wybierają agregaty hydrodynamiczne. Są to urządzenia niewymagające dodatkowego kompresora, wytwarzają odpowiednie ciśnienie za pomocą dobrze skonstruowanego układu pompującego z bardzo dobrze spasowanymi elementami. Do tego dochodzi odpowiednia dysza, dająca płaski, szeroki strumień gładzi, przez co samo nakładanie gładzi jest łatwe i przebiega szybko. Wśród agregatów hydrodynamicznych są modele przeznaczone tylko do nakładania gładzi oraz takie, które przystosowane są zarówno do nakładania gładzi, jak i malowania.

Wybór urządzenia jedno- czy dwufunkcyjnego warto przemyśleć. Niekiedy koszt zakupu dwóch maszyn (jedna do gładzi, druga do malowania) jest niewiele wyższy od zakupu urządzenia dwufunkcyjngo, a można za to pracować na dwóch budowach jednocześnie. Warto też dodać, że maszyna tyko z funkcją nanoszenia gładzi ma pięciokrotnie większą wydajność, zatem nakładanie gładzi jest dużo szybsze.

agregat hydrodynamiczny do gładzi
Autor: Sławomir Stosik Przykładowy agregat hydrodynamiczny do nakładania gładzi – T-MAX 506

Nakładanie gładzi - wybór narzędzi

W przypadku mniejszych powierzchni do wykończenia stosuje się zwykłą szpachlę tynkarską, zwaną piórem, o jak największej szerokości. Na rynku dostępne są  narzędzia do szerokości 80 cm. Przy wyborze narzędzia należy zwrócić uwagę na sprężystość i szerokość noża (części blaszanej). Im szersza i elastyczniejsza blacha, tym lepiej. Przy większych powierzchniach dobrze jest wyposażyć się w specjalistyczne noże do gładzi. Tu szerokość narzędzia dochodzi do 120 cm, a blacha jest specjalnie profilowana. Zestaw takich narzędzi ma dodatkowo trzonki i stelaże przystosowane do prac wykończeniowych sufitów, bez konieczności stosowania rusztowań i drabin. Niestety zestaw takich narzędzi jest dosyć drogi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej