Przygotowanie ścian do malowania - właściwe gruntowanie, wygładzanie, szpachlowanie ścian

2020-09-17 15:44
gruntowanie scian
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Gruntowanie ścian zapewnia przyczepność powłokom wykończeniowym i szybkie ich wysychanie

Prawidłowe przygotowanie ścian do malowania wpływa na trwałość i estetykę wykończenia, ale także usprawnia sam proces malowania ścian, np. poprawiając właściwości kryjące farb oraz wydajność. Zobacz, jak przygotować do malowania ścianę zarówno w nowych budynkach, jak i przy odnawianiu starych powłok malarskich.

Murator Remontuje: Jak poprawnie przygotować ściany do malowania
Materiał sponsorowany

Przygotowanie ścian do malowania - sezonowanie tynków

Świeże tynki cementowo-wapienne można szpachlować dopiero po upływie 3-4 tygodni od ich położenia, tynki gipsowe 2-3 tygodnie – jest to czas niezbędny, aby tynk dobrze związał i zaszły w nim do końca wszystkie reakcje chemiczne.

Przygotowanie ścian do malowania - gruntowanie ścian

Aby zwiększyć przyczepność oraz zapewnić prawidłowe wysychanie nakładanych później wyrobów, należy zastosować odpowiedni grunt, np. polimerowy. Gruntowanie ścian też wzmacnia podłoża mocno chłonne, słabe i luźne. W przypadku podłoży wymagających głębokiego zespolenia należy zastosować grunt polimerowy głęboko penetrujący. Gruntowanie ścian zapobiega zbyt szybkiemu oddawaniu wody do podłoża. Zapewnia w ten sposób prawidłowe warunki wysychania wyrobów nawierzchniowych, a także daje powłoki przepuszczalne dla pary i gazów.

Przygotowanie ścian do malowania - test sprawdzania przyczepności starych powłok

Dokładne sprawdzenie podłoża przed malowaniem ścian jest czynnością bardzo ważną w kontekście właściwej przyczepności nakładanych później gładzi szpachlowych. Aby sprawdzić przyczepność starych powłok do podłoża, zaleca się przeprowadzić miejscowy test sprawdzający. W tym celu na wybranym fragmencie powierzchni wykonuje się delikatne nacięcia powłoki w postaci krzyżujących się pionowych i poziomych linii. Odstępy pomiędzy liniami powinny wynosić 4-5 mm. Następnie do naciętego miejsca należy przykleić taśmę malarską i po chwili energicznie ją oderwać. Jeżeli testowana powłoka w większości odspoi się od podłoża, oznacza to, że przed malowaniem ścian należy ją usunąć, a podłoże oczyścić.

przygotowanie sciany do malowania test na przyczepnosc
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Przygotowując ściany do malowania należy wykonać test sprawdzający przyczepność istniejącej powłoki - najpierw wykonuje się krzyżujące się nacięcia...
przyczepność ścian
Autor: FFiL Śnieżka S.A. ..., a następnie przykleja się w to miejsce taśmę malarską, po czym energicznym ruchem ją odrywa

Przygotowanie ścian do malowania - usuwanie starych powłok

W przypadku przygotowania do malowania ściany ze starymi powłokami malarskimi podłoże musi być odpowiednio przygotowane. Gładź można aplikować wyłącznie na jednorodną, suchą i czystą ścianę. Przed przystąpieniem do gruntowania ścian należy, za pomocą metalowej szpachelki, usunąć stare, luźno związane z podłożem powłoki malarskie.

W celu ujednolicenia chłonności podłoża, wzmocnienia go i zwiększenia przyczepności mas szpachlowych lub, gdy odnawiane podłoże jest zbyt skredowane (pozostawia ślady na dłoni po jego potarciu), konieczne jest, w ramach przygotowania ściany do malowania, zagruntowanie ściany odpowiednim gruntem. Przed nakładaniem gładzi podłoża nie wolno zwilżać wodą, tylko należy je odkurzyć.

Przygotowanie ścian do malowania - właściwe gruntowanie, wygładzanie, szpachlowanie ścian
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Właściwe przygotowanie ścian do malowania to konieczność usunięcia metalową szpachlą starych, niezwiązanych z podłożem powłók malarskich
Przygotowanie ścian do malowania - właściwe gruntowanie, wygładzanie, szpachlowanie ścian
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Przygotowując ścianę do malowania należy sprawdzić, pocierając dłonią, czy odnawiana ściana nie jest za mocno skredowana. Jeśli na dłoni widoczny jest biały pył, świadczy to o skredowaniu ściany. W tym przypadku konieczne jest zagruntowanie całej ściany

Przygotowanie ścian do malowania - szpachlowanie ścian

Do usuwania rys i pęknięć o szerokości do 5 mm zaleca się stosowanie elastycznej masy szpachlowej, która – dzięki zawartości włókna szklanego – skutecznie zapobiega powstawaniu nowych pęknięć. Przed przystąpieniem do naprawy rys i pęknięć należy je pogłębić przy pomocy narzędzia z ostrą krawędzią, np. szpachelki, a następnie dokładnie oczyścić. Kolejną czynnością jest nałożenie specjalnej elastycznej warstwy naprawczej. Masa po całkowitym wyschnięciu pozostawia transparentną powłokę z widocznymi włóknami, którą można pokryć gładzią szpachlową.

Przygotowanie sciany do malowania naprawa rys na ścianie
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Szpachlowanie drobnych peknięć ściany elastyczną masą szpachlową z włóknem szklanym zapobiegnie powstaniu nowych
Szpachlowanie ściany
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Elastyczna masa szpachlowa pozostawia powłokę z widocznymi włóknami

W przypadku większych ubytków ściany należy użyć np. gipsowej gładzi szpachlowej. Jednorazowa warstwa może mieć nawet do 3 cm grubości – przy pojedynczych ubytkach.Miejsca szczególnie narażone na obtłuczenia, np. narożniki ścian w przedpokojach, na klatkach schodowych, czy okolice drzwi, zaleca się zabezpieczyć dodatkowo profilami aluminiowymi. Montaż narożników należy rozpocząć od naniesienia punktowo gładzi szpachlowej, następnie docisnąć do narożnika przycięty na odpowiedni wymiar profil aluminiowy i ustawić właściwy pion/poziom.

szpachlowanie scian
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Większe uszkodzenia ścian, ubytki szpachlujemy specjalistycznym produktem
Przygotowanie ścian do malowania - właściwe gruntowanie, wygładzanie, szpachlowanie ścian
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Narożniki ścian dobrze jest zabezpieczyć profilami aluminiowymi, które przykleja się na gładź szpachlową

Szpachlowanie ścian ważne szczegóły

Produktem służącym do reperowania ścian i usuwania ubytków jest specjalna gładź szpachlowa. Można naprawić nią ubytki głębokości 3 cm. Taka naprawcza gładź szpachlowa wysycha w krótkim czasie i łatwo się szlifuje. Oferowana jest w postaci sypkiej mieszanki, którą trzeba przygotować. Przewidzianą do zużycia ilość wsypuje do pojemnika z wodą, w ilości około 1 kg na 0,4 l wody, ciągle mieszając.

Następnie zawartość pojemnika trzeba starannie wymieszać, najlepiej przy pomocy wiertarki z mieszadłem wolnoobrotowym, aż do uzyskania jednorodnej, łatwej do nakładania masy. Należy zwrócić uwagę, aby przygotowana masa została dokładnie wymieszana i nie zawierała żadnych grudek. Gotową gładź po upływie około 5 minut miesza się ponownie, a następnie nakłada za pomocą szpachelki bądź pacy ze stali nierdzewnej lub z tworzywa sztucznego. Gładź jest gotowa do użycia przez 1 godzinę od wymieszania.

Ważne jest, aby przed kolejnym zarobieniem nowej partii dokładnie wymyć pojemnik/wiaderko. Do szpachlowania  ściany przeważnie zaleca się stosowanie dwóch metalowych szpachelek wykonanych ze stali nierdzewnej. Pierwsza, o małej szerokości, służy do nabierania gładzi szpachlowej i przenoszenia jej na szeroką szpachelkę. Natomiast druga, szeroka, do rozprowadzania gładzi po wyrównywanej powierzchni.

Ważne jest, aby szpachelka rozprowadzająca stale utrzymywana była w czystości. Wszelkie pozostałości gładzi szpachlowej należy z niej usuwać, używając mniejszej szpachelki. Szpachlowanie zawsze zaczynamy od miejsc trudno dostępnych, sufitu, a następnie szpachlujemy płaskie powierzchnie ścian. Gładź należy nakładać pojedynczymi warstwami grubości około 3 mm. Dzięki temu warstwy szybko wysychają i łatwiej jest uzyskać pożądaną gładkość ściany.

szpachlowanie sciany
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Szpachlowanie ściany jest dość prostą czynnością, ale wymaga wprawy

Przygotowanie ścian do malowania - gładzenie ścian

Produktem szczególnie zalecanym do wykonywania ostatecznego gładzenia ścian jest specjalna gładź szpachlowa wykończeniowa. Jest to produkt gotowy do użycia, który w czasie stosowania zachowuje stałą konsystencję, dzięki czemu może być używany przez dłuższy czas.

Właściwości gładzi szpachlowej pozwalają na jej zastosowanie już przy grubości od 1 mm, co jest szczególnie przydatne przy wykonywaniu dodatkowych korekt na odnawianym podłożu. Niezużyta, szczelnie zamknięta zachowuje przydatność do dalszego stosowania.

Gładź naprawcza nadaje się też do nakładania maszynowego. Wystarczy jedynie, w zależności od używanego urządzenia, rozcieńczyć masę dodatkiem do 5% czystej wody. Nakłada się ją warstwami, nieprzekraczającymi grubości 3 mm. Ewentualną kolejną warstwę nakłada się dopiero po stwardnieniu poprzedniej.

Przygotowanie ścian do malowania - szlifowanie ściany

Po wyschnięciu szpachlę należy przeszlifować za pomocą packi z papierem lub siatką ścierną (granulacja 100-150). W kątach i miejscach trudno dostępnych szczególnie polecana jest gąbka ścierna.

Kontrola wykonanego szpachlowania ściany

W celu dokonania kontroli wykonanych prac przygotowania ścian do malowania należy skierować źródło światła (latarka, lampka) równolegle do ściany. Umożliwi to dostrzeżenie ewentualnych nierówności i źle wyszlifowanych miejsc. Przeszlifowane podłoże obowiązkowo trzeba dokładnie odpylić przed malowaniem farbą podkładową.

Przygotowanie szpachlowanego podłoża do malowania

Aby ujednolicić podłoże i wyrównać jego chłonność, zaleca się zastosowanie przed malowaniem emulsję podkładową do wnętrz. Produkt ten zwiększa wydajność farb, poprawia krycie, zapewnia ścianom oddychanie.

Przygotowanie ścian do malowania - właściwe gruntowanie, wygładzanie, szpachlowanie ścian
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Przed ostatecznym malowaniem ściany zaleca się zastosować specjalną emulsję podkładową
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej