Tynk TA Baranek

2007-05-25 16:45

Tynk akrylowy służy do wykonywania dekoracyjnych wypraw tynkarskich wewnątrz i na zewnątrz budynków. Jest także stosowany oraz jako zewnętrzna warstwa dekoracyjno-ochronna przy wykonywaniu dociepleń budynków metodą "lekką mokrą". Można go stosować na wszelkich podłożach mineralnych, płytach gipsowo-kartonowych, podłożach drewnianych, farbach emulsyjnych.

Firma Skała wprowadziła nowy rodzaj tynku akrylowego Skała TA. Tynk akrylowy służy do wykonywania dekoracyjnych wypraw tynkarskich wewnątrz i na zewnątrz budynków. Jest także stosowany oraz jako zewnętrzna warstwa dekoracyjno-ochronna przy wykonywaniu dociepleń budynków metodą "lekką mokrą". Można go stosować na wszelkich podłożach mineralnych, płytach gipsowo-kartonowych, podłożach drewnianych, farbach emulsyjnych. Tynk jest fabrycznie przygotowaną, gotową do użycia masą, na bazie wodnej dyspersji żywic syntetycznych, wypełniaczy mineralnych oraz dodatków uszlachetniających, które poprawiają urabialność i ułatwiają nakładanie. Zaprawy nie wolno łączyć z innymi materiałami. Przed użyciem zawartość opakowania należy przemieszać w celu wyrównania konsystencji i rozkładu kruszywa strukturalnego.Przy stosowaniu tynku na zewnętrznych podłożach z mocnych tynków wapiennych, wapienno-cementowych i cementowych oraz na warstwie zbrojonej w systemie dociepleń, należy wykonać podkład tynkarski.
Wewnętrzne i zewnętrzne tynki tradycyjne (cementowe, cementowo-wapienne, i wapienne) służące jako podłoże pod tynk cienkowarstwowy powinny być położone przynajmniej 28 dni wcześniej. Ważne jest, aby były równe i gładkie. W przypadku starych tynków należy wcześniej sprawdzić ich przyczepność do podłoża, tynki uszkodzone należy naprawić.
Tynk akrylowy powinno się nakładać na podłoże cienką warstwą przy pomocy gładkiej pacy ze stali nierdzewnej, a następnie zebrać nadmiar zaprawy (do grubości ziarna). Masę należy nanosić w sposób ciągły na całym fragmencie ściany będącym odrębną częścią elewacji. Zaraz po ułożeniu, tynkowi można nadać fakturę przy pomocy płasko trzymanej packi (z tworzywa sztucznego). Tynk można zacierać w pionie, w poziomie, ruchem okrężnym lub na krzyż, uzyskując w ten sposób różne faktury.
Czas pracy pomiędzy nałożeniem tynku a jego zatarciem zależy od chłonności podłoża, temperatury.
W przypadku konieczności przerwania pracy, niedokończoną płaszczyznę tynku należy zakończyć ostrą krawędzią, (uzyskaną za pomocą taśmy samoprzylepnej).
Tynk powinno się nanosić przy temperaturze podłoża od +5oC do +25oC, chronić przed działaniem słońca, wiatru i deszczu. Zaleca się stosowanie osłon foliowych.


Zużycie w zależności od grubości ziarna wynosi:

  • 1,5mm: 2,3 - 2,7 kg/m2
  • 2,0mm: 3,2 - 3,6 kg/m2
  • 2,5mm: 4,0 - 4,4 kg/m2

 

Okres przydatności do użycia produktu wynosi 12 miesięcy od daty produkcji.
Masę należy przechowywać w oryginalnie zamkniętym opakowaniu, w temperaturze powyżej +5oC.
Wyrób otrzymał atest higieniczny i jest zgodny z PN-91/B-10105

Grubości tynków akrylowych TA-Baranek

 

 
1,5 mm

 
2,0 mm

 
2,5 mm

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej