Tynki dekoracyjne w systemach ociepleń.
Atlas sp. zo.o. wprowadziła do swojej oferty dwa nowe dekoracyjne tynki cienkowarstwowe: Atlas Silkat i Atlas Silkon. Stosowanie tych tynków musi być poprzedzone nałożeniem podkładowej masy tynkarskiej; Atlas Silkat ASX (w przypadku tynku silikatowego) oraz Atlas Silkon ANX (w wypadku tynku silikonowego).
Atlas Silkat N i R są to silikatowe, cienkowarstwe tynki strukturalne, przeznaczone do ręcznego wykonywania dekoracyjnych wypraw zewnętrznych i wewnętrznych. Można je stosować na wszystkich równych i nośnych podłożach mineralnych, takich jak beton, gips, tradycyjne tynki cementowe i cementowo-wapienne, płyty gipsowo-kartonowe oraz na warstwach zbrojonych w systemach ociepleń. Stosowanie tynków silikatowych zalecane jest zwłaszcza w przypadku wykańczania ścian stanowiących przegrody o wysokiej paroprzepuszczalności, np. murów z betonu komórkowego.
Są to gotowe do użycia tynki o konsystencji pasty, produkowane na bazie szkła wodnego i kruszywa marmurowego o grubości do 1,5 i 2 mm. Po wyschnięciu stanowią trwałą, hydrofobową wyprawę tynkarską, o dobrej przyczepności do typowych podłoży mineralnych. Tynki tworzą warstwę charakteryzującą się bardzo wysoką paroprzepuszczalnością, zapewniającą swobodny transport pary wodnej i oddawanie wilgoci przez materiał, na którym zostały zastosowane. Jest ona również odporna na mycie, czynniki atmosferyczne oraz agresywne składniki zawarte zarówno w podłożu, jak i w środowisku naturalnym. Omawiane produkty zawierają środki ograniczające rozwój grzybów i pleśni na powierzchni tynku. Kolorystyka tynków silikatowych przedstawiona jest w nowej palecie barw Atlas.
Podłoże, na którym mają być kładzione tynki, powinno być stabilne, równe i nośne, tzn. odpowiednio mocne, oczyszczone z warstw mogących osłabić przyczepność tynku, zwłaszcza z kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, resztek farby olejnej i emulsyjnej. Stare powłoki malarskie i tynkarskie o niedostatecznej przyczepności należy usunąć. Po ich usunięciu podłoże należy zagruntować, a nierówności i ubytki wypełnić. W każdym przypadku przed nałożeniem tynku Atlas Silkat N lub R podłoże należy pokryć podkładową masą tynkarską Atlas Silkat ASX.
Tynki dostarczane są w postaci gotowej do użycia masy. Nie wolno łączyć ich z innymi materiałami, rozcieńczać ani zagęszczać. Bezpośrednio przed użyciem masę należy przemieszać w celu wyrównania konsystencji.
Tynki silikatowe należy nakładać na przygotowane podłoże w postaci równomiernej warstwy o grubości kruszywa, przy pomocy gładkiej pacy ze stali nierdzewnej. Nadmiar materiału należy ściągnąć z powrotem do wiadra i przemieszać. Powstałą powierzchnię fakturuje się przy użyciu pacy z tworzywa sztucznego: Silikat N - ruchami okrężnymi, Silkat R - ruchami pionowymi, poziomymi lub okrężnymi, w zależności od oczekiwanego kierunku ułożenia rys. Czas otwarty pracy (pomiędzy nałożeniem masy a zatarciem) zależy od chłonności podłoża, temperatury otoczenia i konsystencji masy. Należy doświadczalnie (dla danego typu podłoża i danej pogody) ustalić maksymalną powierzchnię możliwą do wykonania w jednym cyklu technologicznym (naciągnięcie i zatarcie). Materiał należy nakładać metodą "mokre na mokre", nie dopuszczając do zaschnięcia zatartej partii przed naciągnięciem kolejnej. W przeciwnym razie miejsce tego połączenia będzie widoczne. Przerwy technologiczne należy wcześniej zaplanować, na przykład: w narożnikach i załamaniach budynku, pod rurami spustowymi, na styku kolorów itp. Tynkowaną powierzchnię należy chronić, zarówno w trakcie prac, jak i w okresie wysychania tynku. przed bezpośrednim nasłonecznieniem, działaniem wiatru i opadów atmosferycznych. Czas wysychania tynku zależnie od podłoża, temperatury i wilgotności względnej powietrza, wynosi od ok. 12 do 48 godzin. W warunkach podwyższonej wilgotności i temperatury około +5oC czas wiązania tynku może być wydłużony. Temperatura podłoża i otoczenia podczas wykonywania prac i wysychania tynku powinna wynosić od +5oC do +25oC.
Aby uniknąć różnic w odcieniach barw przy zastosowaniu kolorowych tynków silikatowych, należy na jedną powierzchnię nakładać tynk o tej samej dacie produkcji. W przypadku stosowania tynków na systemach ociepleń należy unikać używania kolorów ciemnych, o współczynniku odbicia światła rozproszonego mniejszym niż 20%. Udział tynków w takich kolorach nie powinien przekraczać 10% powierzchni elewacji.
Przed tynkowaniem należy dokładnie zabezpieczyć wszystkie elementy znajdujące się w pobliżu, np. szyby, stolarkę, obróbki blacharskie itp., ponieważ zabrudzenia spowodowane tynkiem silikatowym po jego wyschnięciu są nie do usunięcia bez ryzyka uszkodzenia podłoża.
Dane Techniczne |
|
Przyczepność do betonu |
min. 0,3 MPa |
Temperatura podłoża i otoczenia |
od +5oC do +25oC |
Odporność na temperatury |
od -20oC do +60oC |
Gęstość gotowego wyrobu |
ok. 1,9 g/cm3 |
Zużycie |
Średnio zużywa się: |
Opakowania |
Wiaderka plastikowe 25 kg |
Przechowywanie i transport |
Tynk należy przewozić i przechowywać w szczelnie zamkniętych wiaderkach, w suchych warunkach, w temperaturze dodatniej (najlepiej na paletach). Chronić przed wilgocią i przegrzaniem. Okres przydatności do użycia tynku wynosi 12 miesięcy od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu. |
Normy |
Wyrób spełnia wymagania Polskiej Normy PN-B-10106:1997 |
Atlas Silkat ASX jest podkładową masą tynkarską przeznaczoną do przygotowania podłoża pod cienkowarstwowe tynki silikatowe Atlas Silkat N i R. Można go stosować na wszystkich równych i nośnych podłożach mineralnych, takich jak beton, gips, tradycyjne tynki cementowe lub cementowo-wapienne, płyty gipsowo-kartonowe, a także na warstwach zbrojonych w systemach ociepleń. Może być używany wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Jest to gotowa do użycia biała masa podkładowa produkowana na bazie szkła wodnego i mączek kwarcowych. Jest środkiem gruntującym. Zawartość kruszywa w tynku podkładowym nadaje zagruntowanej powierzchni chropowatość, która ułatwia nakładanie kolejnych warstw, a także zwiększa powierzchnię połączenia tynku z podłożem. Stosowanie masy tynkarskiej poprawia przyczepność oraz ogranicza możliwość powstawania plam na powierzchni tynku cienkowarstwowego (plamy powstają w wyniku niewłaściwego przygotowania podłoża lub pod wpływem jego właściwości).
Podłoże powinno być stabilne, równe i nośne, tzn. odpowiednio mocne, oczyszczone z warstw mogących osłabić przyczepność podkładu, zwłaszcza z kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów i wosku. Stare powłoki malarskie i tynkarskie o niedostatecznej przyczepności należy usunąć. Przed przystąpieniem do prac naprawczych zaleca się zagruntowanie podłoża emulsją i wypełnienie ubytków i nierówności.
Masę należy rozprowadzić na przygotowanym podłożu (równomiernie na całej powierzchni) przy pomocy wałka lub pędzla. Nie należy nakładać masy w temperaturze poniżej +5oC. Tynkowanie powierzchni można rozpocząć po całkowitym wyschnięciu masy, tj. po upływie ok. 4÷6 godzin od momentu jej naniesienia.
Dane Techniczne |
|
Stopień przyczepności (wg PN-80/C-81531) |
1 |
Temperatura podłoża i otoczenia w trakcie prac |
od +5oC do +30oC |
Gęstość gotowego wyrobu ok. |
1,50 g/cm3 |
Zużycie |
Średnio zużywa się 0,3 kg masy na 1 m2 |
Narzędzia |
Wałek lub pędzel malarski. Narzędzia należy czyścić czystą wodą, bezpośrednio po użyciu. |
Opakowania |
Wiadra plastikowe 5 kg, 15 kg, |
Przechowywanie i transport |
Podkładową masę tynkarską należy przewozić i przechowywać w szczelnie zamkniętych wiaderkach, w suchych warunkach, w temperaturze dodatniej (najlepiej na paletach) i chronić przed przegrzaniem. Nie wolno pozostawiać otwartych napoczętych pojemników. Okres przydatności do użycia masy wynosi 12 miesięcy od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu. |
Normy |
Wyrób otrzymał Aprobatę Techniczną |
Atlas Silkon N i R są to silikonowe cienkowarstwowe tynki strukturalne, przeznaczone do ręcznego wykonywania dekoracyjnych wypraw zewnętrznych i wewnętrznych. Można je stosować na wszystkich równych i nośnych podłożach mineralnych, takich jak beton, gips, tradycyjne tynki cementowe i cementowo-wapienne, płyty gipsowo-kartonowe oraz na warstwach zbrojonych w systemach ociepleń. Stosowanie tynków silikonowych zalecane jest zwłaszcza w przypadku wykańczania powierzchni ścian szczególnie narażonych na zabrudzenia.
Są to gotowe do użycia tynki o konsystencji pasty, produkowane na bazie żywicy krzemoorganicznej i kruszywa dolomitowego o grubości do 1,5 i 2 mm. Po wyschnięciu stanowią trwałą, hydrofobową wyprawę tynkarską, o dobrej elastyczności i przyczepności do typowych podłoży mineralnych. Jest ona nienasiąkliwa i ma zdolność samoczyszczenia, co zmniejsza możliwość osadzania się i rozwoju mikroorganizmów. Ponadto tynki zawierają środki ograniczające rozwój grzybów i pleśni na ich powierzchni. Tynk silikonowy tworzy warstwę o mikroporowatej strukturze, która charakteryzuje się bardzo wysoką paroprzepuszczalnością, zapewniającą swobodny transport pary wodnej i oddawanie wilgoci przez materiał, na którym został on zastosowany. Jest ona również odporna na mycie, czynniki atmosferyczne oraz agresywne składniki zawarte zarówno w podłożu, jak i w środowisku naturalnym. Kolorystyka tynków silikonowych przedstawiona jest w nowej palecie barw Atlas.
Podłoże powinno być stabilne, równe i nośne, tzn. odpowiednio mocne, oczyszczone z warstw mogących osłabić przyczepność tynku, zwłaszcza z kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, resztek farby olejnej i emulsyjnej. Stare powłoki malarskie i tynkarskie o niedostatecznej przyczepności należy usunąć. Po ich usunięciu zaleca się zagruntować podłoże emulsją. Nierówności i ubytki należy wypełnić. W każdym przypadku przed nałożeniem tynku Atlas SilikonN lub R podłoże należy pokryć podkładową masą tynkarską Atlas Silikon ANX.
Tynki dostarczane są w postaci gotowej do użycia masy. Nie wolno łączyć ich z innymi materiałami, rozcieńczać ani zagęszczać. Bezpośrednio przed użyciem masę należy przemieszać w celu wyrównania konsystencji.
Tynki silikonowe Atlas Silkon N i R należy nakładać na przygotowane podłoże w postaci równomiernej warstwy o grubości kruszywa, przy pomocy gładkiej pacy ze stali nierdzewnej. Nadmiar materiału należy ściągnąć z powrotem do wiadra i przemieszać. Powstałą powierzchnię fakturuje się przy użyciu pacy z tworzywa sztucznego: Silkon N - ruchami okrężnymi, Silkon R - ruchami pionowymi, poziomymi lub okrężnymi, w zależności od oczekiwanego kierunku ułożenia rys. Czas otwarty pracy (pomiędzy nałożeniem masy a zatarciem) zależy od chłonności podłoża, temperatury otoczenia i konsystencji masy. Maksymalną powierzchnię możliwą do wykonania w jednym cyklu technologicznym (naciągnięcie i zatarcie) należy ustalić doświadczalnie (dla danego typu podłoża i danej pogody). Materiał należy nakładać metodą "mokre na mokre", nie dopuszczając do zaschnięcia zatartej partii przed naciągnięciem kolejnej. W przeciwnym razie miejsce tego połączenia będzie widoczne. Przerwy technologiczne należy z góry zaplanować, np.: w narożnikach i załamaniach budynku, pod rurami spustowymi, na styku kolorów itp. Tynkowaną powierzchnię należy chronić, zarówno w trakcie prac jak i w okresie wysychania tynku, przed bezpośrednim nasłonecznieniem, działaniem wiatru i opadów atmosferycznych. Czas wysychania tynku (zależnie od podłoża, temperatury i wilgotności względnej powietrza), wynosi od ok. 12 do 48 godzin. W warunkach podwyższonej wilgotności i temperatury około +5oC czas wiązania tynku może być wydłużony. Temperatura podłoża i otoczenia, podczas wykonywania prac i wysychania tynku, powinna wynosić od +5oC do +25oC.
Aby uniknąć różnic w odcieniach barw przy zastosowaniu kolorowych tynków silikonowych, na jedną powierzchnię należy nakładać tynk o tej samej dacie produkcji. W przypadku stosowania tynków na systemach ociepleń należy unikać używania kolorów ciemnych, o współczynniku odbicia światła rozproszonego mniejszym niż 20%. Udział tynków w takich kolorach nie powinien przekraczać 10% powierzchni elewacji.
Dane techniczne |
|
Przyczepność do betonu min. |
0,3 MPa |
Temperatura podłoża i otoczenia w trakcie prac |
od +5oC do +25oC |
Odporność na temperatury |
od -20oC do +60oC |
Gęstość gotowego wyrobu ok. |
1,9 g/cm3 |
Opór dyfuzyjny max. |
2 m |
Zużycie |
Średnio zużywa się: |
Opakowania |
Wiaderka plastikowe 25 kg |
Przechowywanie i transport |
Tynk należy przewozić i przechowywać w szczelnie zamkniętych wiaderkach, w suchych warunkach, w temperaturze dodatniej (najlepiej na paletach). Chronić przed wilgocią i przegrzaniem. Okres przydatności do użycia wynosi 12 miesięcy od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu. |
Normy |
Wyrób spełnia wymagania Polskiej Normy PN-B-10106:1997 |
Atlas Silkon ANX jest podkładową masą tynkarską przeznaczoną do przygotowania podłoża pod cienkowarstwowe tynki silikonowe ATLAS SILKON N i R. Można go stosować na wszystkich równych i nośnych podłożach mineralnych, takich jak beton, gips, tradycyjne tynki cementowe i cementowo-wapienne, płyty gipsowo-kartonowe, a także na warstwach zbrojonych w systemach ociepleń. Może być używany wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Jest to gotowa do użycia biała masa podkładowa produkowana na bazie żywicy krzemoorganicznej i mączek kwarcowych. Jest środkiem gruntującym. Zawartość kruszywa w tynku podkładowym nadaje zagruntowanej powierzchni chropowatość, która ułatwia nakładanie kolejnych warstw, a także zwiększa powierzchnię połączenia tynku z podłożem. Stosowanie masy tynkarskiej poprawia przyczepność oraz ogranicza możliwość powstawania plam na powierzchni tynku cienkowarstwowego, które powstają w wyniku niewłaściwego przygotowania podłoża lub na skutek jego właściwości.
Podłoże powinno być stabilne, równe i nośne, tzn. odpowiednio mocne, oczyszczone z warstw mogących osłabić przyczepność podkładu, zwłaszcza z kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku. Stare powłoki malarskie i tynkarskie o niedostatecznej przyczepności należy usunąć. Przed przystąpieniem do prac naprawczych zaleca się zagruntować podłoże, nierówności i ubytki wypełnić
Masę Atlas Silkon ANX należy rozprowadzić na przygotowanym podłożu (równomiernie na całej powierzchni) przy pomocy wałka lub pędzla. Nie należy nakładać masy w temperaturze poniżej +5oC. Tynkowanie powierzchni można rozpocząć po całkowitym wyschnięciu masy, tj. po upływie ok. 4÷6 godzin od momentu jej naniesienia.
Dane techniczne |
|
Stopień przyczepności (wg PN-80/C-81531) |
1 |
Temperatura podłoża i otoczenia w trakcie prac |
od +5oC do +30oC |
Gęstość gotowego wyrobu ok. |
1,50 g/cm3 |
Zużycie |
Średnio zużywa się 0,3 kg masy na 1 m2. |
Narzędzia |
Wałek lub pędzel malarski. Narzędzia należy czyścić czystą wodą, bezpośrednio po użyciu |
Opakowania |
Wiadra plastikowe: 5 kg, 15 kg |
Przechowywanie i transport |
Podkładową masę tynkarską należy przewozić i przechowywać w szczelnie zamkniętych wiaderkach, w suchych warunkach, w temperaturze dodatniej (na paletach) i chronić przed przegrzaniem. Nie wolno pozostawiać otwartych napoczętych pojemników. Okres przydatności do użycia masy wynosi 12 miesięcy od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu. |
Normy |
Wyrób otrzymał Aprobatę Techniczną |