Afrykarium we Wrocławiu. Zielone ściany, ogrody na dachu
Afrykarium, nowa inwestycja wrocławskiego ZOO, prezentuje ekosystemy Afryki. Do budowy ogrodów na dachu wykorzystano ok. 600 m3 keramzytu. Z tego wyjątkowo lekkiego kruszywa ceramicznego wykonano także warstwę drenażową dla tropikalnej roślinności Afrykarium.
Afrykarium - Afryka we Wrocławiu
Bryła Afrykarium musiała pomieścić miniaturę afrykańskiego kontynentu. Kubatura obiektu to 184 tysiące m3. Budynek ma 160 metrów długości, 54 szerokości, a jego wysokość sięga 15 metrów. Do wyobraźni na pewno przemówi fakt, że w całym Afrykarium (7 akwenów) w obiegu jest około 15 tysięcy m³ wody, czyli tyle, ile mieści się w 6 basenach olimpijskich, a masa tej wody równa jest masie 100 wielorybów lub 3000 dorosłych słoni.
Na trzech kondygnacjach, z których jedna znalazła się pod ziemią, powstały prezentacje różnych afrykańskich ekosystemów, od pustyni po tropikalny las i mokradła. Taka różnorodność oznaczała duże wyzwanie dla projektantów.
Drenaż z keramzytu dla afrykańskiej roślinności
Bardzo ważnym elementem jest zapewnienie roślinom odpowiedniego drenażu, aby uniknąć problemów spowodowanych wodą zalegającą w pobliżu systemów korzeniowych – zwraca uwagę na jeden z problemów Marta Forbes, architekt zieleni (Jadorna Studio Projektowania Zieleni). Niektóre gatunki wymagają dużej wilgotności, inne suchego powietrza. Dżunglę Kongo wypełniono kilkumetrowymi drzewami, krzewami i kolorowym bylinami. W budynku powstały zielone ściany, pokryte pnączami poprowadzonymi po stalowej konstrukcji i kilkoma tysiącami mniejszych roślin.
Afrykarium wymagało zastosowania specjalistycznych technologii, aby te cenne i wymagajace rośliny miały odpowiednie warunki rozwoju. Odpowiedni drenaż zapewnił keramzyt (Leca® KERAMZYT budowlany L frakcji 10-20 mm), który w połączeniu z systemem rur drenarskich umożliwia precyzyjne sterowania poziomem wody i zapewnia odpowiednią ilość wody każdej roślinie. To surowiec naturalny, lekki, porowaty i wytrzymały. Nie ulega degradacji i zachowuje dużą pojemność wodną przez cały okres użytkowania. W dodatku jest mrozoodporny i niepalny.
Ogrody na dachach Afrykarium - dlaczego właśnie keramzyt?
Większą część nasadzeń wykonano na stropach budynku Afrykarium. Te zielone dachy intensywne - ogrody na dachach - są nie tylko wielką atrakcją dla zwiedzających, ale również wspomagają gospodarkę wodami opadowymi i zabezpieczają przed zmianami temperatur. Lekki i trwały drenaż wykonany z keramzytu jest tu bardzo ważny, a przed jego położeniem trzeba zadbać o szczelną i skuteczną hydroizolację – mówi Marta Forbes. W przypadku Afrykarium zastosowano membranę EPDM, układaną na warstwie geowłókniny i zgrzewaną na gorąco przy pomocy specjalnych narzędzi. Zabezpieczamy hydroizolację geowłókniną, układamy maty drenarskie i zasypujemy warstwą kruszywa, czyli keramzytu, który najlepiej sprawdza się w tej roli. Ma mały ciężar objętościowy i dużą pojemność powietrzno-wodną, a ponadto do jego układania można zastosować pompę, co znacznie usprawnia pracę – tłumaczy Robert Polański, wykonawca (Ogrody Pro).
Dach intensywny stanowi większe obciążenie i wymaga staranniejszej opieki, jednak jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku tarasów na stropach, a przede wszystkim w miejscach, gdzie brakuje zieleni i nie ma miejsca na tradycyjny ogród. Dach ekstensywny natomiast jest mniej wymagający i może powstać praktycznie na każdym, odpowiednio przystosowanym budynku.
Keramzyt to rodzaj kruszywa, które ze względu na małą gęstość jest pięciokrotnie lżejsze od piasku czy żwiru. Ta cecha doceniana jest właśnie przy realizacji ogrodów na dachach. Mała waga materiału ułatwia pracę i transport. Keramzyt jest trwały i odporny na ogień, kwasy humusowe i inne związki chemiczne.
Granulki keramzytu na zewnątrz mają ceramiczną ścierną skorupkę toteż w takich wypełnieniach niechętnie gnieżdżą się nieproszeni goście tacy jak krety, nornice, szczury, myszy – przekonuje Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu Leca®.
Wrocławskie Afrykarium jest obiektem unikalnym nie tylko w skali kraju, ale i Europy. Zastosowane w nim technologie sprawdzą się jednak również w znacznie mniejszych inwestycjach. Zalety zielonych dachów warto rozważyć przed przystąpieniem do projektowania praktycznie każdego budynku, w tym bloku mieszkalnego, czy domu jednorodzinnego.
Autor: WEBER LECA®
Nowa inwestycja we Wrocławiu, Afrykarium, dostępna jest dla zwiedzających od końca października 2014
Nawet 20 m³ keramzytu na godzinę
Od sierpnia 2015 Zakład Produkcji Keramzytu Weber Leca® dysponuje nowoczesną pompą do podawania keramzytu. Urządzenie zamontowane jest pod skrzynią ładunkową samochodu dostarczającego kruszywo. Dzięki zastosowaniu tej technologii inwestycje z wykorzystaniem tego naturalnego kruszywa przebiegają szybciej i sprawniej - pompa umożliwia aplikację 15-20 m³ keramzytu w zaledwie godzinę, daje także możliwość układania kruszywa w miejscach trudno dostępnych, a jej zasięg pracy w poziomie wynosi 40 m, co oznacza bezproblemowy transport surowca na stropy czterokondygnacyjnych budynków. Co ważne, do obsługi urządzenia wystarczą jedynie dwie osoby.