Dach - instalacja solarna zamiast tradycyjnego pokrycia: Złoty Medal MTP na targach BUDMA 2011
Od ochrony budynku do dachu funkcjonalnego - obecnie odchodzi się od kłopotliwych instalacji nadachowych na rzecz systemów solarnych zintegrowanych z poszyciem dachu.
Zwykłe instalacje solarne montowane są przy użyciu szyn montażowych i tzw. haków dachowych ponad istniejącym pokryciem dachu. Może to spowodować przerwanie szczelnego pokrycia i pogorszenie jego własności izolacyjnych. Elementy montażowe tego rodzaju instalacji wystawione są poza tym na bezpośrednie działanie niekorzystnych czynników środowiska i warunków atmosferycznych. Wiatr wytwarza często siłę ssącą oddziałującą od dołu elementów systemu solarnego, co może powodować zakłócenie jego stabilności. Dachówki znajdujące się pod kolektorami narażone są na szybsze starzenie. Łatwiej ulegają zniszczeniu, w następstwie czego konieczny może okazać się demontaż instalacji.
Alternatywą dla tego rozwiązania są pakiety systemu Roto Sunroof. Można je stosować zamiast tradycyjnego pokrycia.
Pakiety solarne firmy Roto składają się z modułów fotowoltaicznych, okien dachowych i kolektorów słonecznych, które można ze sobą dowolnie zestawiać. Wszystkie komponenty odznaczają się małą wysokością zabudowy typu „Superflat“ i dzięki ujednoliconym modułom rozmiarowym łatwo je ze sobą łączyć. Specjalne kołnierze uszczelniające i blachy osłonowe kryją całkowicie przewody i rury oraz łączą wszystkie elementy w estetyczną, stabilną i szczelną całość. Pod taką konstrukcją nie jest potrzebny dodatkowy materiał wodoszczelny. Wszystkie elementy systemu badane są na wodoszczelność i stabilność wiatrową (zgodnie z normami okiennymi) na specjalnych stanowiskach badawczych w fabryce Roto w Bad Mergentheim. System Roto Sunroof może całkowicie zastąpić tradycyjny dach kryty dachówkami.
Zintegrowany z dachem system solarny Roto Sunroof wzbudził ogromne zainteresowanie na największych branżowych targach technologii solarnych w Niemczech - „Intersolar“ w Monachium. Technologia solarna, kolektory i ogniwa fotowoltaiczne oraz okna dachowe są w tym systemie całkowicie zintegrowane. System w połączeniu z niskoenergetycznym oknem dachowym Designo R8 NE o współczynniku Uw (całego elementu dla okien uchylno-obrotowych) o wartości 0,84 W/(m²K) stanowi rozwiązanie energooszczędne.
Zasobniki nowej generacji CuboPur i CuboMax wspierają ogrzewanie wody, natomiast seria CuboTerm stosowana jest do ogrzewania wody i pomieszczeń. Wszystkie elementy, które dotychczas musiały być montowane odrębnie, takie jak pompa, sterownik i pojemnik wyrównawczy, w nowej serii zasobników solarnych Roto Cubo są zmontowane fabrycznie. Podłączyć należy jedynie przewody substancji akumulującej i świeżej wody. Dzięki temu o wiele łatwiej i szybciej przebiegają prace montażowe, zarówno podłączenie elementów Roto Sunroof przez dekarza, jak i montera instalacji wodno-sanitarnych.