Dachówki: jak ustrzec się błędów przy układaniu pokrycia dachowego?
Dachówki ceramiczne oraz cementowe można kłaść w zasadzie o każdej porze roku. Ważne, by przy montażu przestrzegać kilku zasad, które są warunkiem wykonania trwałego i szczelnego pokrycia dachowego.
Zasada 1 - Nie deptać dachówek
Dachówki ceramiczne można układać dopiero po zakończeniu wszystkich prac na dachu - po wymurowaniu i oblicowaniu kominów, wyprowadzeniu wentylacji oraz po wykonaniu wszelkich obróbek blacharskich. Jest to ważne, bo po ułożonych dachówkach nie powinno się chodzić.
Zobacz koniecznie więcej porad o bezbłędnym montażu dachówek
Zasada 2 - Pamiętać o wentylacji dachu
Podstawą dobrze zrobionego dachu jest właściwe zaprojektowanie i ułożenie wszystkich warstw, dzięki którym pokrycie dachowe będzie szczelne i dobrze wentylowane. Konieczne jest wykonanie szczelin wentylacyjnych oraz otworów zapewniających wlot powietrza w okapie oraz jego wylot w kalenicy i połaci dachu. W ofercie producentów dachówek n są specjalne dachówki wentylacyjne. Układa się je na połaci dachowej (np. Röben zaleca 13 szt. na 1 m2 połaci) oraz nad kominami i oknami dachowymi.
Zasada 3 - Prawidłowo rozmieść łaty
Rozstaw łat zależy od długości dachówki ceramicznej i można go zmieniać w podanym przez producenta zakresie. Kolejne rzędy dachówek układa się tak, by zachodziły na siebie. W ten sposób dachówki z górnego rzędu dociskają te, które znajdują się poniżej, co zapewnia szczelność i sztywność pokrycia dachowego. Zmniejszenie rozstawu łat powoduje zwiększenie zakładu dachówek.
Zasada 4 - Właściwe mocowanie dachówek
Dachówki układa się na łatach, zaczepiając je specjalnie wyprofilowanym uchwytem. Nie uszczelnia się ich zaprawą. Niektóre dodatkowo należy zamocować. Zazwyczaj mocuje się dachówki krawędziowe, okapowe, te ułożone wzdłuż kalenicy i wokół otworów (okien dachowych i kominów). Konieczność mocowania pozostałych wynika z kąta nachylenia połaci dachowej i zaleceń producenta dachówek. Jeszcze kilka lat temu do mocowania dachówek stosowano gwoździe, obecnie producenci zalecają montaż wkrętami lub specjalnymi klamrami (spinkami).
Zasada 5 - Uważać na kąt nachylenia połaci dachowej
Decyzja o wyborze danego typu dachówki powinna być podporządkowana kątowi pochylenia połaci dachu, który określają producenci. Zawsze powyżej takiego kąta pokrycie będzie szczelne i tak jednak dobrze jest wykonać wstępne krycie z folii przymocowanej do kontrłat lub układanej na sztywnym poszyciu. Dobrą ochroną będzie również ułożona na sztywnym poszyciu papa. Dachówki można też układać na dachu o mniejszym niż zalecany kącie nachylenia, ale wtedy, gdy nachylenie połaci jest mniejsze od najniższego zalecanego kąta o 6-10°, koniecznie trzeba zrobić sztywne poszycie. Niektórzy producenci określają także maksymalny kąt nachylenia połaci, którego nie wolno przekraczać.
Zasada 6 - Układanie dachówek należy zaczynać od okapu
Montaż dachówek rozpoczyna się od dołu (od okapu) oraz krawędzi dachu i układa w kierunku środka połaci i do góry (do kalenicy). Pierwszy rząd dachówek tzw. okapowych musi wystawać poza krawędź połaci dachowej, bo tylko wtedy woda z dachu będzie swobodnie spływać do rynny. Aby dachówki okapowe leżały pod tym samym kątem co pozostałe, łaty okapowe powinny być wyższe od pozostałych o mniej więcej 2 cm. Zamiast łat okapowych można stosować tzw. grzebień okapu i na nim oprzeć dachówki. Grzebień okapowy jednocześnie zabezpiecza przed wlatywaniem ptaków po okap i umożliwia wlot powietrza do szczeliny wentylacyjnej.
Zasada 7 - Dobrze zabezpieczyć kosze dachowe
Kosz dachowy to bardzo ważne miejsce, tędy spływa do rynny woda z połaci. Kosz trzeba odeskować, zabezpieczyć dodatkowym pasem folii dachowej i ułożyć kosz systemowy z powlekanej tłoczonej blachy albo wykonać obróbkę blacharską. Układane z obu stron kosza dachówki muszą być odpowiednio docięte.
Styk kosza i dachówek uszczelnia się np. gąbką lub pianką poliuretanową. Niektóre firmy oferują gotowe samoprzylepne taśmy uszczelniające, można też zastosować grzebień okapu. Ważne, by rynna koszowa po ułożeniu dachówek miała minimum 10 cm szerokości, co zapewni jej odpowiednią drożność.
Zasada 8 - Na kalenicy stosować gąsiory
Kalenice i grzbiety zabezpiecza się gąsiorami dachowymi. Chronią one krawędź dachu przed wodą i wiatrem oraz umożliwiają wentylowanie połaci. Układa się je na łacie kalenicowej albo łacie naroża i mocuje klamrami. Pod gąsiory można stosować wykonane z tworzywa sztucznego szczotki i taśmy wentylacyjne. Na końcu (przy okapie albo krawędzi) zakłada się gąsiory skrajne, a w miejscu zbiegu grzbietów i kalenicy - gąsiory trójniki lub czwórniki.
Zasada 9 - Uważać na newralgiczne miejsca
Układanie dachówek na połaci dachu jest czynnością prostą - kładzie się kolejne pasujące do siebie elementy. Ale prawidłowe wykonanie koszy, okapu, kalenicy, styków połaci dachu ze ścianami, powierzchni wokół lukarn, kominów, okien dachowych i wyłazów jest trudne i wymaga fachowej wiedzy. Trzeba zwrócić uwagę na te newralgiczne miejsca - muszą być szczelne, zrobione dokładnie i estetycznie.
Zasada 10 - Wybrać system
Dlaczego warto stosować rozwiązania systemowe? Bo są one przemyślane i sprawdzone, są one efektem doświadczeń zbieranych przez lata. Jeśli już zdecydowałeś się na pokrycie z dachówek, nie oszczędzaj na akcesoriach i elementach dodatkowych. Rozwiązania zastępcze są tańsze, ale zazwyczaj mniej skuteczne.