Opinia techniczna na temat błędów w wykonaniu pokrycia z blachodachówki
Opinia dotyczy wykonania pokrycia dachu blachodachówką Regola. Przedstawiciel Komisji Technicznej Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy oddziału mazowieckiego, po dokonaniu oględzin dachu i wykonaniu dokumentacji zdjęciowej stwierdził błędy opisane w poniższym tekście.
Zdjęcia 1. i 2.
Strzałka na zdjęciu 1. wskazuje miejsce, w którym powinna się znajdować kontrłata lub specjalny profil montażowy. Elementy te zapewniają prawidłową wentylację przestrzeni pod blachodachówką i przy zastosowaniu papy jako warstwy wstępnego krycia jest to element niezbędny. Na zdjęciu 2. widać wyraźnie, jak profil montażowy panelu blachy leży bezpośrednio na papie.
Zdjęcia 3. i 4.
W obu przypadkach widoczny jest brak rozszczelnienia kalenicy.
Zdjęcie 5.
Brak nawiewu wentylacji w przestrzeni pomiędzy ścianą kolankową a deskami.
Zdjęcie 6.
Brak zakończenia obróbki blacharskiej pasa podrynnowego. Zakończenie rynny koszowej zaznaczone w kółku wpuszczone jest pod blachodachówkę.
Zdjęcie 7.
Osłonięty dolny kołnierz okna dachowego. Zaznaczono linię cięcia blachodachówki w dolnej części okna.
Zdjęcie 8.
Nieprawidłowo zakończona boczna obróbka ściany przy tarasie.
Wnioski
Aby dach jako całość funkcjonował przez długie lata, oprócz estetycznego funkcjonowania potrzebne jest na dachu coś czego nie widać, czyli wentylacja.
- Przy zastosowaniu na dachu jako wstępnego pokrycia papy, dekarz musi zapewnić wentylację pod blachodachówką, a wykonuje się to za pomocą kontrłaty lub w przypadku omawianej blachodachówki za pomocą specjalnego profilu montażowego. Druga szczelina wentylacyjna znajduje się pod deskami a nad termoizolacją, i w tym przypadku dekarz powinien rozszczelnić kalenicę i poinstruować inwestora o sposobie ułożenia termoizolacji.
- Brak zastosowania kontrłat lub systemowych profili montażowych na opisywanym dachu powoduje konieczność zdjęcia całego pokrycia i uzupełnienie brakujących elementów.
- W kalenicy należy wykonać szczelinę wentylacyjną odpowietrzającą przestrzeń nad ociepleniem, z wierzchu szczelina ta musi być osłonięta folią wysokoparoprzepuszczalną.
- Nad oknem dachowym w warstwie wstępnego krycia należy zamontować systemową rynienkę odwadniającą.
- Podczas demontażu pokrycia dachu część obróbek blacharskich należy wymienić na nowe, a spowodowane to będzie podniesieniem się dachu do góry o około 2,5 cm. Podczas demontażu poszczególnych arkuszy blachy nastąpi konieczność wymiany blachy na nową, spowodowane to jest podziurawieniem blachy.
- Po zdjęciu blachy z papy nastąpi konieczność połatania – zabezpieczenia podziurawionej wkrętami papy celem zapewnienia szczelności warstwy wstępnego krycia.
Literatura: Instrukcja montażu Plannja Regola, Instrukcja montażu okien VELUX
Konsultacja: Mistrz Dekarstwa i Blacharstwa: Stanisław Pecura
Opinię na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, sporządził zastępca Szefa Komisji Technicznej o/mazowieckiego – Mistrz Dekarstwa i Blacharstwa Zbigniew Buczek.