Podbitki metalowe. Jak wykonać montaż podbitki metalowej?
Podbitki metalowe maja za zadanie zabezpieczać oraz izolować więźbę dachową i krokwie przed czynnikami atmosferycznymi. Pełnią także funkcje estetyczne. Montaż podbitki metalowej należy rozpocząć od przygotowania odpowiedniej konstrukcji, którą stanowią suche i zaimpregnowane łaty.
Podbitki metalowe, czym są?
Podbitki metalowe produkuje się z blachy, która jest stosowana także przy wykonywaniu obróbek blacharskich dachu. Podbitki metalowe cechuje trwałość oraz odpowiednio wysoka sztywność, a do ich montażu wymagana jest specjalistyczna wiedza i umiejętności.
Podbitki metalowe dostępne są w systemach montażowych, które składają się z następujących elementów:
- paneli podbitek dachowych o profilu trapezowym, ze specjalnie wykończonymi krawędziami ułatwiającymi montaż,
- listwy typu J, tzw. startowej, od której rozpoczyna się montaż podbitki metalowej,
- listwy typu L, tzw. zamykającej.
Montaż podbitki metalowej
Aby prawidłowo wykonać montaż podbitki metalowej należy najpierw przygotować konstrukcję z suchych i zaimpregnowanych łat o przekroju min. 25 x 40 mm i rozstawie nie większym niż 40–60 cm (w zależności od instalowanego systemu). W przypadku okapów o zasięgu większym niż 60 cm należy wykonać dodatkowe ożebrowania.
Montaż podbitki metalowej będzie zależał od obróbki deski czołowej. Na wypoziomowanej i zaimpregnowanej konstrukcji mocuje się w obrysie muru listwy startowe J za pomocą nierdzewnych lub zabezpieczonych przed korozją wkrętów o długości min. 20 mm i średnicy łba min. 8 mm. Łączy się je ze sobą do czoła lub za pomocą wykonanego zamka. W tym celu robi się podcięcie na krótszym boku jednego profilu i na dłuższym drugiego. Następnie wystarczy wsunąć wycięte krawędzie, co pozwoli stworzyć estetyczne połączenie. Montaż listew J na desce czołowej można pominąć, jeżeli na wcześniejszym etapie obróbek deski czołowej na pasie nadrynnowym specjalnie uformowano blachy tworzące tzw. gniazdo.
Podbitki metalowe (panele) docięte na odpowiednią szerokość montuje się przetłoczeniami prostopadle do muru poprzez wsunięcie panelu z jednej strony w listwę J, z drugiej natomiast podbitki metalowe przykręca się bezpośrednio do łaty, wykorzystując krawędź z otworami montażowymi. Kolejne podbitki metalowe mocuje się analogicznie i zaczepia o poprzedni panel. Dzięki temu łączenia są praktycznie niezauważalne.
Podbitki metalowe można montować w płaszczyźnie prostopadłej do muru budynku lub po skosie, równolegle do połaci dachu. Krawędzie paneli od strony deski czołowej maskuje się listwą L. W narożach montaż podbitki metalowej można wykonać w układzie prostopadłym lub skośnym.