Szczelny dach. Dlaczego warto stosować klamrowanie dachówek?

2007-07-25 13:38
Niedoceniane klamrowanie
Autor: brak danych

Aby dach przez wiele lat chronił dom przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, musi być zbudowany zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Dachy pokryte różnego rodzaju dachówkami będą szczelne, jeśli połać jest nachylona pod właściwym kątem, a dachówki zostały ułożone również zgodnie z wytycznymi producenta.

Układanie pokrycia dachowego - dlaczego ważne są zabiegi uszczelniające?

Podczas układania pokrycia dachowego, ważnym, ale często lekceważonym elementem - i to nawet przez specjalistyczne firmy dekarskie - jest wykonanie wszystkich prac uszczelniających. A są one niezbędne ze względu na:
- wiatr,
- zadymkę śnieżną, bądź obfite opady deszczu,
- inne warunki klimatyczne,
- zbyt małe nachylenie połaci dachu.

Aby zniwelować ich niekorzystny wpływ na właściwości izolacyjne dachu możliwe są - w zależności od rodzaju materiału pokryciowego i sposobu jego ułożenia na dachu - następujące zabiegi dodatkowe.

  • Klamrowanie dachówek - to dodatkowe zabezpieczenie przed podrywaniem ich przez wiatr i ześlizgiwaniem się z połaci dachu. Rodzaj klamer i ich liczba zależy od lokalnych warunków klimatycznych i przepisów budowlanych. Najczęściej zalecane jest klamrowanie co trzeciej dachówki.
  • Uszczelniające podkładki bitumiczne pod dachówkę - zalecane szczególnie dla dachów w okolicach górskich. Poprzez wywinięcie dobrze uszczelniają poprzeczne połączenia kolejnych warstw dachówek. W lecie podkładki pod wpływem słońca sklejają się między sobą oraz kleją się do dachówek, zwiększając odporność dachu.
  • Wstępne krycie na krokwiach - warstwa membrany (folii dachowej) pokrycia jest układana równolegle do krawędzi okapu, z zakładem przynajmniej 10 cm. Zwykle stosuje się w tym przypadku kontrłaty, aby umożliwić ruch powietrza pod spodem dachówek.
  • Pokrycie dodatkowe na deskowaniu - to pojedyncza warstwa podkładowej papy bitumicznej z minimum 80 mm zakładem, przybijanej do pełnego deskowania. Systemy izolacji termicznej (m.in. styropian, poliuretan itp.), które spełniają funkcję dodatkowego pokrycia lub pełnego krycia dachu. Ich stosowanie wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń producentów. Są one łączone odpowiednio z okapami, oknami dachowymi, kominami i innymi elementami dachu.

 

 

Klamrowanie dachówek. Przepisy nie nakazują, ale...


Prawie wszystkie z wymienionych powyżej zabiegów są przez firmy dekarskie chętnie stosowane. Natomiast niedocenianą i często z tego powodu zaniedbywaną czynnością jest klamrowanie dachówek. Najczęściej wykonawca pokrycia dachowego ogranicza się do stosowania klamer jedynie w kalenicy i przy skrajnych dachówkach. Tymczasem bardzo istotne jest - szczególnie w terenach górskich i nadmorskich - aby klamry stosować na całej połaci dachu.

Klamrowanie lub wszelkiego rodzaju inne sposoby mechanicznego przytwierdzania dachówek mają bowiem na celu zabezpieczenie pokrycia dachu przed działaniem silnych wiatrów i są dodatkowymi środkami zabezpieczającymi przy dużym nachyleniu połaci dachowych. Wprawdzie obowiązujące w Polsce przepisy nie nakazują wprost stosowania klamer, ale wymagają tego zasady sztuki budowlanej. Nie ma nakazów, jak należy wykonywać zabieg klamrowania, ale wszystkie poradniki podają odpowiednie wskazówki. Norma, która to określała została zastąpiona nową normą europejską, w której nie określono wymogów klamrowania. Poza tym, każdy producent dachówek powinien podać szczegółowo - dla każdego rodzaju dachówki - ile klamer i w których miejscach należy je stosować.

 

 

Przykład klamrowania dachówek

Co druga lub co trzecia dachówka w rzędzie powinna być przytrzymywana za pomocą klamry. Punkty mocowań w poszczególnych rzędach poziomych rozmieszczone są w stosunku do siebie na przemian, z przesunięciem o jedną dachówkę. Klamry należy rozmieścić równomiernie na całej powierzchni połaci dachu. W obrębie szczytu każda dachówka zostaje dodatkowo, dwukrotnie przytwierdzona w miejscach gotowych nawierceń. W przypadku braku otworów należy je wykonać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej