Wstępne krycie - izolacja dachu
Obecnie do izolacji dachu najczęściej stosuje się specjalistyczne membrany lub folie wstępnego krycia.
Papa dachowa powstaje poprzez nasączenie masą asfaltową lub smołową osnowy z tektury lub welonu z włókna szklanego. Następnie pokrywa się ją warstwą mineralnej posypki. W czasach, gdy większość domów posiadała nieużytkowy strych, wybór tego właśnie materiału był czymś oczywistym i niebudzącym większych wątpliwości. Jednak dziś znaczna część inwestorów, planuje wykorzystanie poddasza do celów mieszkalnych.
– Papa jest materiałem, który bardzo dobrze uszczelnia dach od zewnątrz, ale niestety nie przepuszcza pary wodnej, gromadzącej się w środku domu – mówi Krzysztof Patoka z firmy Marma Polskie Folie – Przykrycie nią takiego dachu, może doprowadzić do rozwoju wilgoci, a następnie problemów z pleśnią oraz grzybami. Nie mówiąc już o tym, że mokra termoizolacja (wełna mineralna) traci swoje właściwości, zwiększając tym samym koszty ogrzewania.
Folie pod skosami
Specjalistyczne folie dachowe – najpierw o niskiej, a później wysokiej paroprzepuszczalności – powstały właśnie po to, aby tego typu problemów uniknąć. W przeciwieństwie do papy, w ich wypadku nie ma potrzeby stosowania tzw. deskowania. Poza tym są to materiały znacznie lżejsze i podatne na odkształcenia, co zwiększa ich funkcjonalność i ułatwia montaż.
– Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie folii wysoko paroprzepuszczalnej, czyli membrany wstępnego krycia – zaznacza Patoka – Głównie dlatego, że można ją układać na styk z termoizolacją, a to znacząco upraszcza konstrukcję dachu i eliminuje możliwość popełnienia błędów. Folie o niskiej paroprzepuszczalności oraz papy wymagają natomiast wykonania dodatkowych szczelin wentylacyjnych nad termoizolacją.
Co z papą?
Wciąż możemy ją z powodzeniem wykorzystać w domu bez poddasza użytkowego lub na dachu płaskim. To także dobre podłoże pod gonty. Poza tym papa – w przeciwieństwie do membran i folii wstępnego krycia – może stanowić pokrycie tymczasowe. Dzięki niej można, np. ze względów finansowych, rozciągnąć budowę dachu na kilka lat. Jeśli jednak inwestor planuje jednocześnie postawić konstrukcję dachu, a następnie pokryć ją pokryciem docelowym niewymagającym deskowania, czyli np. dachówką, czy blachodachówką, to najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zakup membrany.
Trochę historii
Pierwsze folie wstępnego krycia pojawiły się w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo były to folie niskoparoprzepuszczalne sprowadzane z Niemiec. Z biegiem lat wyparły je membrany wstępnego krycia. Najnowszą generację membran stanowią tzw. ekrany dachowe. Podstawowymi zaletami ekranów jest przede wszystkim zwiększona wytrzymałość i odporność na działanie promieni UV oraz uniwersalność zastosowania. Można je wykorzystać w systemach dachów wentylowanych i niewentylowanych, ocieplonych i nieocieplanych, a także deskowanych i bez poszycia.